WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Ahoj, všecky zrůdy

III. světová válka pohlaví v Čechách
Olga Pavlova

První listopadový týden v Praze a Brně patřil desátému ročníku Queer filmového festivalu Mezipatra s podtitulem III. světová válka pohlaví. V jeho rámci bylo možné sledovat nejen filmy, ale i výstavy v různých uměleckých galeriích, divadelní představení, literární čtení a také noční „přednášky“ v klubu Friends a v odsvěceném kostele Nejsvětějšího srdce Ježíšova, který se během jednoho večera stal dějištěm velkého queer večírku.


V pondělí 2. listopadu se v Lucerně Barbara Hacsiová a Jiří Zeman v rámci zahájení stihli „pohádat“, kdo z nich je více „teplej“. Na pomoc přizvali předsedu studentské poroty Jakuba Šmída, který ten spor bohužel nepomohl vyřešit. Tak byl poslán na své místo a na pódium přišla dvojčata Dominik a Benjamin Redingovi (autoři filmu Oi! Warning), kteří uvítali všechny zrůdy v sále a zároveň o sobě prozradili pár intimních detailů. Atmosféru večera dotvářel i živý nábytek, se kterým si neváhali ani moderátoři, ani vážení hosté zahrát.

Večer pokračoval promítáním dojemného filmu XXY od argentinské režisérky Luciy Puenzo, natočený již v roce 2005, který pojednává o problematice hermafroditů v tradiční společnosti. Snímek obdržel čestné uznání hlavní poroty.

Kdybych byla v porotě já, hlavní cenu by dostal film Muž, který miloval Yngveho za autentičnost a nezapomenutelnou atmosféru lehkosti, kterou snímek zanechává.

Ale porotkyní jsem se nestala, a proto ocenění v podobě kaleidoskopu obdrželi jiní. Diváckou cenu dostal film Patrik, věk 1,5 (Švédsko, 2008). Studentská porota trvala na tom, že se předání kaleidoskopu za nejlepší krátký film zhostí v plné sestavě, takže tvůrcům snímku Zrádce (Izrael, 2009) gratulovala pěkně dlouho. Hlavní festivalovou cenu získal film Umřít jak muž (Francie/Portugalsko, 2009), pojednávající o životě stárnoucí hvězdy Drag Show, která se odhodlá ke změně pohlaví.

III. světová válka pohlaví sice skončila (o čemž svědčily i živé mrtvoly na zahajovacím večeru festivalu), ale snímky, a to nejen vítězné, půjdou do českých kin šířit tematiku sexuálních menšin.


Olga Pavlova


X. Queer filmový festival Mezipatra 2009, III. světová válka pohlaví, Praha 2.11.2009 - 8.11.2009.


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 2 (40), 19. 12. 2009.

Hosté a moderátoři na živém nábytku

Zdroj: www.mezipatra.cz

(10. 11. 2009, 12:00, přidal uživatel olga.pavlova)

Obrázky

Ahoj, všecky zrůdy

Ahoj, všecky zrůdy
ilustrace: ema.stasova

Související články

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek