WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Ó dobo přenáramná!

Kdo si také přihodil do požárku dnešní české literatury
Hana Bednářová

Antologie české romantické poezie rozšiřuje povědomí o huňatém podhoubí národní literatury, které právě v první polovině 19. století dalo vyrůst nejedné plodnici, na jejíž více či méně nápadné výtrusy narážíme dodnes.


Pod vedením literárního historika Václava Vaňka vybral kolektiv studentů oboru český jazyk a literatura na čtyřicet v zapomenutí upadajících romantických básníků 19. století. Kromě ukázek z tvorby byl každému z nich věnován i medailonek přibližující jejich zpravidla bouřlivý a/nebo tragický životaběh.

Úvodní studie rozčleněná do slibně nazvaných úseků Co je romantismus? – Česká kultura jako kultura romantická? – Co je láska? otazníky neruší: poukazuje na rozdílné přístupy k pojmu romantismus a upozorňuje mimo jiné právě na rozdílnost a kontrast, jež lze považovat za základ všech pokusů o jeho vymezení. Následující rozdělení 19. století je motivováno proměnou nazírání časových horizontů: okouzlení minulostí, zoufání si nad zjitřeně žitou přítomností a nutnost vyrovnat se s budoucností ironicky popírající ideály.

V české romantice, jak podotýká editor, od lásky se jde přímou cestou ke hrobu. S tímto na zřeteli předkládá autorský kolektiv básně a osudy autorů, jejichž předřečníky se v každém z výše vymezených období stávají známější kolegové.

Ediční poznámka, které odpustím několik zbytečných překlepů, nadhazuje problematiku úprav textů daného období vzhledem k současné pravopisné normě a zásadám druhého vydání příručky Editor a text (2006). Publikace se s touto záležitostí vypořádala se ctí, nepřímo však apeluje na pořízení širší studie zabývající se metodikou převodu obrozenské češtiny do té dnešní.

Jsem přesvědčena, že Rozkošný hrob zafunguje nejen jako doplňující vysokoškolská literatura či dárek pro cynické seniory. Kniha se stala jediným cukrovatově růžovým objektem, jehož přítomnost toleruji ve své blízkosti. Těším se na chystanou antologii prózy 19. století.


Hana Kavkomila Bednářová


Vaněk, Václav (eds.): Rozkošný hrob. Antologie české romantické poezie. Pistorius & Olšanská, Praha 2009. 183 stran.


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 1 (39), 9. 11. 2009.

Rozkošný hrob

Rozkošný hrob

přebal antologie poezie 19. století

(http://www.pistorius.cz)

(23. 10. 2009, 12:00, přidal uživatel hana.bednarova)

Související články

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek