WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Pátrání po tajemství

Martin Reiner: Lucka, Maceška a já
Hana Hudečková

V září letošního roku vydalo nakladatelství Druhé město Martinu Reinerovi jeho další prózu, která je označována jako jeho první román.


Děj knihy je zasazen jak do osmdesátých a devadesátých let minulého století, tak do současnosti a odehrává se především v Brně. Autor nás s sebou vezme také na výlet do Londýna či Darmstadtu, kde hlavní hrdina Tomáš prochází svými důležitými životními etapami.

Autor nás vrhá rovnou do děje, který je rozčleněn na několik linií. Jedna z nich, v níž Tomáš pátrá po tajemství básníka Jiřího Macešky, je psána retrospektivně. Při tomto pátrání se dostane také do Londýna, kam Jiří Maceška ve čtyřicátých letech emigroval. Další dějová linie se odehrává chronologicky a my se dozvídáme o Tomášově osobním životě, který není nijak jednoduchý. Jeho partnerka Marta se nervově zhroutila a musí trávit dlouhý čas v psychiatrické léčebně, proto svěřuje svou teprve čtyřletou dceru Lucinku Tomášovi, který ale až doposud nemá s výchovou dětí žádné zkušenosti.

Tomáš k Lucce přilne natolik, že když se vrátí jeho partnerka z léčebny, nedokáže se o dítě rozdělit s nikým jiným. Stahuje se proto do ústraní a nechává Martu s dcerou samotnou. Kapitola, která se nachází krátce za polovinou knihy, nás odvádí do německého Darmstadtu, kde vystupuje doposud neznámá postava Jürgena. Až v závěru se dozvíme, kolik toho měl hlavní hrdina společného s básníkem Jiřím Maceškou. Jürgen, o kterém se toho dočteme v závěru také o něco více, je toho důkazem.

Častá změna časů, nenávaznost kapitol a jejich nepravidelné střídání vyžadují po nás, po čtenářích, usilovné soustředění při čtení. V celé knize chybí jakékoliv popisné pasáže, autor to prostřednictvím hlavního hrdiny, který vypráví celou knihu v ich-formě, vysvětluje. Do textu je jakoby zničehonic vložena věta, kde se říká, že čtenář nepotřebuje znát žádné popisy a že nemusí vědět, jak hlavní hrdinové vypadali. Ale je to pravdu tak?


Hana Hudečková


Reiner, Martin: Lucka, Maceška a já. Druhé město, Brno 2009.176 stran.

www.martinreiner.cz/knihy

(20. 10. 2009, 12:00, přidal uživatel hana.hudeckova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek