WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Andělská pocta Zuzaně Navarové

aneb vzpomínka na výjimečný talent této hudební umělkyně
Hana Vildová

Zuzana Navarová, fenomén české alternativní hudební scény, by letos oslavila 50. narozeniny. Při této příležitosti brněnské nakladatelství Host připomíná tvorbu a osobnost této folkové zpěvačky. Vydalo knížku nazvanou Andělská počta, obsahující mimo jiné její písňové texty z pozdějšího tvůrčího období, které je spjato s vystupováním se skupinou Koa.


Otázka, nakolik bude čtenář při četbě první části knihy (kterou je výběr písňových textů) postrádat hudební doprovod, v tomto případě ustupuje do pozadí. Texty jsou vydatné na interpretaci a rafinované. Je na nich znát šikovné pohrávání si se slovíčky, aniž by byl zastíněn jejich silný sdělovací význam. Spojují proplétání více jazyků, kouzlení se slovními výrazy a humor s niternou a osobní zpovědí autorky. Obstojí tedy i bez hudebního doprovodu, ačkoli čtenář znalý umu Navarové si bude patrně melodii pobroukávat jaksi bezděčně a automaticky.

Druhá část knihy má zřejmě čtenáře blíže seznámit s profesním a osobním životem Navarové. Nalezneme zde krátký životopis, poskytující základní údaje o zpěvaččině životě, medailónky jejích blízkých přátel či spolupracovníků, poslední rozhovory před úmrtím, ve kterých poodkrývá například pozadí vzniku svých písní a střípky ze svého soukromí, dále dopisy adresované Zuzaně (ve dvou případech už za hranice tohoto světa), ale také zkoumavý pohled hudebního kritika Pavla Klusáka a doslov editorky, bohemistky Hany Svanovské, kteří vyzdvihují uměleckou hodnotu textů. Milovníky vizuální stránky jistě potěší doprovodné černobílé fotografie, které jsou důležitou součástí tohoto počtení.

Závěrem tedy nezbývá než konstatovat, že Andělská počta nepřináší nový pohled na zpěvaččinu tvorbu, ale důstojně plní úkol nostalgicky zavzpomínat na Zuzanu Navarovou nejen jako na jednu z nejvýraznějších představitelek české folkové scény, ale také na člověka neobyčejných kvalit. Z knížky dýchá přátelská náklonnost vůči autorce.


Hana Vildová


Navarová, Zuzana: Andělská počta. Host, Brno 2009. 167 stran.

(18. 10. 2009, 12:00, přidal uživatel hana.vildova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek