WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Politice ani na Sibiř neutečeš

Beseda s Olgou Sommerovou a co z ní vzejde
Gabriela Romanová

7. října promítala Olga Sommerová v Městské knihovně v Praze své dokumenty Dva muži na Sibiři (2004) a Do samoty v tanci (2008). Byla jsem zvědavá, dokonce jsem se i těšila. Podtitul akce totiž zněl: O čem točí Olga Sommerová, a to mě zajímalo víc, než o čem tato žena píše, nedej bože o čem sní!


Bohužel, dozvěděla jsem se nejen o její inspiraci k oběma snímkům, ale hlavně o lenosti dnešní mladé generace a o její neangažovanosti ve veřejném dění.

Ale hezky popořádku. Když jsem zhlédla oba krátké filmy, drala se mi na jazyk neodbytná otázka: Proč je autorka spojila do jednoho promítacího celku? Čím je příběh dvou mužů, kteří navzdory dnešní urbanofilní době nacházejí smysl života v nedoceněném zápase proti útisku přírody, blízký osudu Milady Horákové, popravené v politickém procesu v roce 1950? Jako by vytušila mé rozpaky, zahájila Sommerová krátkou diskusi vyslovením myšlenky společné oběma snímkům. Že totiž opravdové odhodlání a zápal pro věc převáží nad strachem z vlastních obětí. Potom si posteskla, že tohle krédo je současné mládeži nejspíš cizí. Prý v porovnání s intelektuálskými iniciativami jejího mládí není u toho dnešního vidět žádná cílená snaha zlepšit stávající politickou situaci.

Publikum začalo přitakávat a několik podobně laděných vyjádření přítomných dam mě donutilo vážně se nad sebou zamyslet. Ale když jsem si promítla řadu studentských iniciativ a neziskových organizací, nemohla jsem s těmi litaniemi dříve narozených souhlasit. Domnívám se totiž, že nejen z politických pozic se dá ovlivňovat okolí, pěstovat pocit odpovědnosti nebo prosadit a uskutečnit změnu.

A tak mi nezbývá, než výzvu Olgy Sommerové: Volte Zelený! doplnit apelem na mladé: Až se příště budete účastnit Cyklojízdy, budete sedět ve Studentské radě nebo zakládat v Celetné studentský klub, mějte u sebe seznam dalších aktivit! Ať víme, jestli jinak sedíte doma za pecí.


Gabriela Romanová


Dva muži na Sibiři (ČR, 2003, 27 min)

Režie: Olga Sommerová

Hrají: Pavel Křížek, Radek Malotín


Do samoty v tanci (ČR, 2008, 56 min)

Režie: Olga Sommerová

Hrají: Soňa Červená, Jan Mikušek


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 1 (39), 9. 11. 2009.

(18. 10. 2009, 12:00, přidal uživatel gabriela.romanova)

Obrázky
©

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek