WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Josef K. v pruhovaném pyžamu

aneb jak si komiks Kafku našel
Eva Haderková

Trendy posledních let velí poměrně jasně – čím jednodušší a konzumně přístupnější, tím lepší. Literatura ani jiná umění už rozhodně nejsou elitářská. A tak vznikají komiksové adaptace „kanonických“ děl. Není tedy divu, že se této podoby dostalo i jednomu z nejznámějších počinů Franze Kafky, Procesu.


Musím uznat, že v tomto případě se jedná o adaptaci značně zdařilou. Síly spojili francouzská výtvarnice Chantal Montellierová a britský spisovatel a rozhlasový režisér David Zane Mairowitz.

V knize se objevuje pouze černá a bílá, což vzhledem k originálu jistě není náhodné. Přesto si myslím, že nějaká doplňková barva by mohla podtrhnout atmosféru, která je jinak, zvláště v obrazech předměstí nebo bankovní kanceláře, vystižena velmi dobře. Jedinou výtku bych směřovala k postavě Josefa K., který se v kreslené podobě až příliš podobá samotnému Kafkovi. Typickými motivy knihy jsou všudypřítomné hodiny, kostry a také výseky částí obličejů, které dodávají ději tu správnou „kafkovskou“ tísnivost a zároveň jistou komičnost.

Vybrané útržky původního textu se většinou omezily na dialogy, ale nechybí ani několik vypravěčských okének. Přes nutnou zkratkovitost byly vybrány věty podstatné a podařilo se zachovat i kontext. Pouze některé poznámky týkající se lokace jsou dosti zavádějící, jelikož se týkají přímo Prahy, která v Procesu není nikde explicitně zmíněna. Na konci knihy nechybí ani pár interpretačních poznámek, které by ovšem dostatečně poučený čtenář neměl brát příliš vážně.

Pokud jste se s Kafkovým románem již blíže seznámili a přirostl vám k srdci nebo si jen chcete připomenout jeho stěžejní okamžiky, je tato kniha určena přesně vám. Také se hodí pro ty, které sice zajímá, o čem že ten Proces vlastně je, ale nehodlají mu věnovat příliš mnoho času. Ani ortodoxní milovníci Kafky nebudou zklamáni, kniha může poskytnout nový náhled na známou věc. V případě, že nespadáte ani do jedné z těchto kategorií, sáhněte raději po klasickém vydání.


Eva Haderková


Montellierová, Chantal & Mirowitz, David: Proces. Grafický román. BB/art, Praha 2009. 127 stran.


Franz Kafka: Proces. Grafický román

Franz Kafka: Proces. Grafický román

(15. 10. 2009, 12:00, přidal uživatel eva.haderkova)

Debata k článku

ludmila.pechova, 18 . 10 . 2009, 9:47
Také souhlasím s výhradami, nesedí mi začátek té věty se spojkou. Také věta "V knize...." se mi zdá moc dlouhá.
Jinak se mi text moc líbí, je dobře napsaný.


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek