WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Designu neunikneš!

Aneb šest dní v zajetí barev a tvarů
Klára Zindulková

Ve dnech 6.–11. října se v Praze uskutečnil 11. ročník přehlídky Designblok, přinášející ještě za tepla novinky světového návrhářství. Nábytek, móda, doplňky oděvní i bytové, nádobí a šperky. Ze dřeva, papíru, plastu, kovu, drátu či skla. Na své si přišel opravdu každý.


Zlatovlasého chlapečka s ovcí na ramenou, který se stal tváří letošního Designbloku, jste pravděpodobně nepřehlédli. Svým úsměvem lákal návštěvníky na výstavy, prezentace a jiné akce, jež se v těchto dnech konaly na 63 místech po celé Praze. Doprovodný program byl soustředěn do dvou „Superstudií“ v Holešovicích, kde jste mohli vidět kondenzovaný výkvět všech návrhářských odvětví. Své výrobky a návrhy zde prezentovaly umělecké školy, značky i jednotliví designéři.

Superstudio Classic 7 před vámi otevřelo několik pater, ve kterých bylo možno ocenit neotřelou kolekci šperků a hned o pár metrů dál zatoužit po některém z vynálezů, jakými jsou „odsmraďovač“ zakouřeného oblečení nebo lednička, stůl a varná deska v jednom. Nedaly se přehlédnout ani gumové nerozbitné vázy či toustovač, schopný vám po napojení k počítači opéci obrázek dle vašeho přání. Barvy, tvary, materiály a – v případě instalace plné sena – i vůně se vaší pozornosti dožadovaly ze všech stran. Druhé Superstudio, umístěné v Holešovickém pivovaru, zase připomínalo zámek s tisíci dveřmi (tedy, bylo jich dvacet), z nichž každé ukrývaly samostatnou instalaci dvou tří návrhářů či značek. Své místo tu často měla i hudební a vizuální projekce a každý z těchto autorských koutků vyzařoval charakteristickou atmosféru.

A když někoho dlouhé cestování kolem exponátů zmohlo, nebylo nic jednoduššího, než využít přátelské výzvy organizátorů a vyzkoušet některé vystavené křeslo, židli, pohovku či „sedací vak“. Bylo jen na vás, zda dáte přednost židli z kovu, plastu nebo třeba lepenky. Pravda, neslo to s sebou určitá rizika – některá křesílka se nepředvídatelně houpala, pružila a jedno růžové se pod vámi i nadechovalo. Inu, jak je vidět, nápady českým ani zahraničním designérům hned tak nedojdou.


Klára ZindulkováDesignblok, 11. ročník dnů designu v Praze, 5.–10. 10. 2009

Superstudio Classic 7, Jankovcova 49, Praha 7

Superstudio A7 Holešovický pivovar, U Průhonu 13, Praha 7 a další místa Prahy.


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 1 (39), 9. 11. 2009.

Designblok 09

Designblok 09

,

(14. 10. 2009, 12:00, přidal uživatel klara.zindulkova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek