WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Temný rytíř opět zasahuje

Komiks noir v Gotham City
Stefan Segi

Není jistě náhodou, že nakladatelství BB Art sáhlo po vydání další batmanovské komiksové novely právě v době doznívající batmánie, kterou způsobil film Temný rytíř s Heathem Ledgerem v hlavní roli. Sám režisér kasovního trháku Christopher Nolan koneckonců uvedl, že právě komiks Dlouhý Halloween patřil k hlavním inspiračním zdrojům filmu.


V jedné z nedávných internetových anket se odborníci a fanoušci shodli na tom, že Dlouhému Halloweenu patří mezi všemi Batmany (a že jich od roku 1939 vyšlo požehnaně) velmi lichotivá třetí příčka. Před Loebův výtvor se dostal pouze bezkonkurenční Návrat temného rytíře od Franka Millera, který vytvořil z Batmana archetypální mytologickou epopej o stárnutí na pozadí hroutícího se řádu a také Moorův krátký, ale díky kruté ironii nezapomenutelný příběh Jokera (který ještě trestuhodně nevyšel v českém překladu). Halloween se tak zařadil do vskutku vybrané společnosti.


Z hlediska gothamské chronologie se Halloween odehrává po Millerově roce jedna. Loeb si dokonce vyžádal Millerovo požehnání a získal tím možnost pracovat s postavami mafiánských bossů, které jeho předchůdce vytvořil. Právě mafiáni ale od začátku tahají za kratší konec, protože takzvaný „Sváteční vrah“ využije každé příležitosti k vraždění a je mu vcelku jedno, zda jsou zrovna Vánoce anebo Den matek. Oběti se rekrutují z řad znepřátelených mafiánských klanů, a tak jsou vrahovi na stopě jak notoričtí klaďasové (správná trojka Batman, Gordon, Dent), tak oblíbení gothamští zloduchové (Hádankář, Joker či svůdná a ambivalentní Catwoman). Dlouho to však vypadá, že navrch bude mít nakonec Sváteční vrah.


Autoři stylizovali napínavé dvanáctidílné vyprávění do podoby filmu noir. Především kreslíř Jim Sale se vyřádil a černou tuší věru nešetřil, čímž se mu podařilo vyvolat stísněnou atmosféru pochmurné metropole ponořené do věčného stínu. Jeho panely často zabírají i celou stránku a za použití záměrně nižšího rastru je budován svět mlhavý, nejasný a nebezpečný. Postavy samotné nejsou kresleny do detailu a větší roli hrají jejich mohutné tmavé siluety. Batman i Catwoman jsou navíc povahou noční tvorové, takže potemnělá honička může začít. Je jasné, že to tu někdo krutě odnese, a lehko se může stát, že to odnesou všichni.


Jeph Loeb se již dříve českým Batmanovým příznivcům představil monstrózním dvojrománem Batman: Ticho. Dlouhý Halloween, který vznikl o pět let dříve, je dílem ještě o fous kvalitnějším. Nedisponuje sice hyperrealistickou grafikou „Ticha“ a není ani tak šílenou intertextovou hříčkou (i když ani zde si Loeb neodpustil přehlídku známých postav z gothamského podzemí). Nabízí zato důslednou stylizaci, temnou atmosféru a hlavně napětí do poslední stránky. Loebův Batman se sice nakonec nemůže měřit s díly Moora a Millera, od Halloweenu k Halloweenu vás ale chytne a nepustí.


Stefan Segi


Dlouhy Haloween

Dlouhy Haloween


Loeb, Jeph - Sale, Tim: Batman: Dlouhý Halloween I & II. BB/art & Crew, Praha 2009.


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 1 (39), 9. 11. 2009.

(5. 8. 2009, 12:00, přidal uživatel stefan.segi)

Související články

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek