WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Škola nejen pro ženy

Moliére opět moderní
Tereza Tauchenová

Moliérova komedie Škola pro ženy měla svou premiéru v roce 1662, avšak do dnešních dnů neztratila nic ze své aktuálnosti. Strašnické divadlo ji premiérově uvedlo v dubnu 2006 pod režijním vedením Jana Novotného.


Starý mládenec Arnulf vedl veselý, prostopášný život, mnoha manželům nasadil parohy, proto když přichází jeho čas k ženění, rozhodne si manželčinu věrnost pojistit všemi dostupnými prostředky. Ujme se malé Anežky, ze které chce pro sebe vychovat naivní a prostoduchou manželku, která nebude schopná nevěry. Dívka se však zamiluje do mladíka Horáce a všechny Arnulfovy snahy tak přijdou vniveč.

Malý prostor Auerbachova sklepa, jednoho ze dvou sálů Strašnického divadla, vytváří dojem neobvykle přímé komunikace mezi jevištěm a hledištěm. Herci působí ve svých rolích sebejistě a uvolněně. Charaktery svých postav s vtipnou nadsázkou přibližují moderní době. Vojta Štěpánek v hlavní roli Arnulfa při vysvětlování manželských pravidel rapuje a zpívá na píseň z filmu Noc na Karlštejně. Jan Hofman v roli Horáce přijme místo dukátů od svého domnělého přítele Arnulfa stokorunu. Postavy sluhů Barbora Valentová a Jakub Chromeček neustále parodují soulož a tajemství jejich kostýmů – vojenské vesty a černé kulichy – se odhalí až ke konci hry, kdy s kuklami na obličejích zbijí Anežčina nápadníka.

Během hry jsou použity zcizovací efekty. Například když sluha uhodí pána domu do ramene, začne se Štěpánek rozčilovat, že všechny před představením důrazně žádal, aby dali na jeho bolavé rameno pozor. Do hádky se vmísí i Valentová a až po několika minutách se herci dohodnou, kde v textu skončili, a hra pokračuje.

Scéna je řešena s důvtipem. Jako opona slouží modrý igelit, jehož vytahování a zatahování řídí Arnulf. Za igelitem se nachází Arnulfův dům, ve kterém v zamčené skříni vězní Anežku. Kostýmy jsou současné a hudba odkazuje ke konkrétním filmům, což je jeden z mnoha komických efektů.

Moliére: Škola pro ženy

Strašnické divadlo

Režie: Jan Novotný

Hrají: Vojta Štěpánek, Hana Kusnjerová, Jan Hofman

(27. 6. 2009, 12:00, přidal uživatel stefan.segi)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek