WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Jako totalitní dinosaurus

Chameleoni zůstávají
Ludmila Pechová

Téma totalitní moci nedávno minulé doby je stále aktuální, o čemž svědčí mnoho románů posledních let, a Zimní zahrada od Moniky Zgustové to jasně potvrzuje. Pokud takovými díly již nejsme přesyceni, pak se směle můžeme pustit do čtení.


Téma totalitní moci nedávno minulé doby je stále aktuální, o čemž svědčí mnoho románů posledních let, a Zimní zahrada od Moniky Zgustové to jasně potvrzuje. Pokud takovými díly již nejsme přesyceni, pak se směle můžeme pustit do čtení.

Nečekejme deníkový zápisník ve stylu Českého snáře, ironický nadhled V. Noskové nebo komickou naivitu I. Douskové. Nehledejme ani, kde je zakopán pes. Máme před sebou neobvyklý příběh nevšední ženy volící mezi dvěma zcela rozdílnými muži, které spojuje pouze láska k hlavní hrdince.

Evu fascinuje zvláštní svět hudebníka Karla, s nímž sdílí silný pocit vyděděných „mimozemšťanů“. Téměř jako při výletu pana Broučka do Měsíce se oba opájejí uměním, hudbou a literaturou, realitu své doby však odmítají brát na vědomí.

Proti Karlovi stojí Milan, podivný politický chameleon, který se dokonale přizpůsobuje prostředí a své názory mění podle směru vanoucího větru. Úspěšně se tedy zabydluje v čase „velkých změn“ a kupodivu se mu i daří.

Po sérii zklamání si Eva vytvoří představu jakéhosi „zakopaného dinosaura“. Zatrpkle se schovává ve světě své „zimní zahrady“ a útěchu nalézá jen u babičky, svérázné aristokratky, která si zachovává tvář i za těžkých podmínek. Sametová revoluce znamená pro Evu velice krutý zásah.

Text připomíná střípkovitě sestavenou nádobu. Stojí na vratkých základech asociací a vzpomínek, spojovací prvek představují pouze dopisy. Věty bývají dlouhé, někdy evokují spíše zběsilý záznam myšlenek. Líčení se občas ztrácí ve zvláštní snové atmosféře, kdy Eva dokáže vidět krásu i v nejásavé realitě. Objevíme skrytá zákoutí Prahy a kouzlo starého Mostu, nenávratně ztraceného v propadlišti dějin. Též poznáme nepříjemnou realitu dané doby: Tuzex a nedostatkové zboží v obchodech, všudypřítomný strach, skrytý odpor disidentů, udavačství, korupci, praktiky „tajných“, pád totalitní moci a následné vystřízlivění.

Myslím, že závěr dokonale vyvrátí naše hypotézy o celém příběhu – mnoho otázek zůstane nezodpovězených. Celý text vyznívá originálně, zajímavě a působí zdařilým dojmem.


Ludmila Pechová


Monika Zgustová: Zimní zahrada. Odeon, Praha 2008. 160 stran.

Zimní zahrada

foto: Monika Zgustová
(přidal uživatel ludmila.pechová)

(8. 6. 2009, 12:00, přidal uživatel ludmila.pechová)

Debata k článku

ludmila.pechova, 20 . 10 . 2009, 11:51
Předělala jsem to, ale některé věci k té knize prostě patří.
Psala jsem ten text už dávno, musela jsem si všechno oživovat...


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek