WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Lichožroutus pohadkarus zabavnacae

Další vydařená dětská kniha známé umělecké dvojice
Vladimíra Staňková

Pavel Šrut je český básník, překladatel, fejetonista, autor knih pro děti a písňových textů. Galina Miklínová se zabývá filmovou tvorbou i knižními ilustracemi. Společně vytvořili už několik knih a poslední z nich, Lichožrouti, vyhrála cenu Magnesia Litera za rok 2008 v kategorii dětská literatura.


Dle nařízení vlády musí být do všech učebnic přírodopisu a biologie vřazen další, nově objevený zvířecí druh Lichožroutus pohadkarus zabavnacae, česky lichožrout. Tento záhadný tvor parazituje ve všech lidských obydlích nezávisle na životních podmínkách tamějších obyvatel. Jedinou výjimku tvoří oblasti teplé a slunečné natolik, že v nich lidé nepoužívají ponožky, chodí pouze na boso v sandálech.

Nový objev vyvolal obrovskou vlnu zájmu hned na několika frontách. Současní přední vědci si rvou vlasy, bijí hlavou o zeď a dokola si vyčítají to, že nový druh neobjevili sami. Vždyť je to přece tak do očí bijící! Lidské plemeno se už od počátku odívání neustále potýká s problémem mizejících ponožek z páru.

Vědátorská dvojice Šrut a Miklínová společně sepsali teoretickou publikaci s množstvím ilustrací, v nichž popisují lichožroutí vzhled a charakteristické rysy chování. Vysledovali, že lichožrouti žijí ve skupinách podobných lidským rodinám a stejně jako u lidí se u nich vyskytují dobré i špatné charaktery. Kniha, ačkoli vědecky zaměřená, velmi zaujala dětské čtenáře, kteří byli už znudění klasickým čtením o obyčejných psech, kočkách a sluníčkách sedmitečných. Došlo to tak daleko, že byla publikace nominována na Magnesii literu – a vyhrála!

Ptáme se biologa Pavla Šruta, který sedí na okraji vany a nad hlavou mu visí licháče (osamocené ponožky z páru – pozn. redakce), na nejdůležitější poznatky o životě lichožroutů. „Lichožrouti mají dvě hlavní zásady“, odpovídá Šrut, „první je: nikdy nebýt spatřen a druhá: nikdy nevzít celý pár!“.


Vladimíra Staňková


Šrut, Pavel: Lichožrouti. Ilustrace: G. Miklínová. Paseka, Praha 2008. 232 stran.


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 5-6 (37-38), 11. 5. 2009.

(20. 4. 2009, 12:00, přidal uživatel vladimira.stankova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek