WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Souboj o současnou literaturu? To tak!

V pravém rohu ve světlém sáčku - doc. Jiří Trávníček
Stefan Segi

Výměna odlišných názorů face to face na veřejnosti není zrovna folklórem usedlého rybníčku zdejší literárněvědné praxe. Není tedy divu, že veřejná disputace, která se ze stránek časopisu Tvar přelila do hmatatelné reality, vzbudila značný ohlas. Proti sobě se postavili prof. Jiří Trávníček, miláček domácího publika, a básník Petr Král, kterého mnozí bookmakeři odhadovali na knock-out či alespoň na ustřiženou kšandu.


Nakonec ale nedošlo ani na počítání. Na odpis bylo spíše publikum, které nejspíše očekávalo dynamičtější podívanou, než jaká se konala. Tedy když nepočítáme právě vstupy publika, jenž představovaly vítané oživení. Na vině byli především sami aktéři, kteří zvolili spíše defenzivní taktiku a každý tak trávil diskusi zalezlý ve vlastním rohu pomyslného ringu.

Trávníčkovy postoje lze značně zjednodušeně označit za materialistické. Produkce a konzumace je jistým měřítkem a z toho pohledu na tom literatura není nijak špatně, protože knihy se vyrábějí a prodávají. Lidé je čtou a jiní lidé o nich píší.

Zato Petr Král považuje situaci za podstatně pochmurnější, neboť knih sice vychází jako nikdy dříve, ale lidé kupují spíše literaturu faktu. Opravdová, tedy niterná, literatura se nečte. Vytrácí se důraz na kvalitu a zbývá pouze „čtivo“. Televizní reality show odnaučila čtenáře abstrakci a tento požaduje po literatuře doslovnost.

Situace vcelku nadějná, neboť názory obou se značně lišily. Král byl obviněn z krajního solipsizmu, Trávníček se jevil jako sběratel statistik. Jedna z přihlížejících se ve snaze oživit duel zeptala na Hůlovou, Rudiše či Urbana. Boj o mladé, živé, úspěšné a ještě neutříděné autory však nenastal. Král přiznal, že je nezná a Trávníček hozenou rukavici nezvedl. Namísto toho každý vyjmenoval řadu dobře zavedených jmen, nad kterými se diskutovat nehodilo.

Ani v dalším průběhu večera aktéři nesestoupili ze svých pozic a tak utkání skončilo bezbrankovou remízou. Pozice účinkujících nejlépe shrnul v reakci jeden z diváků, podle kterého probíhající debata nebyla vedena o literatuře. Zatímco Král na ni pro samou metafyziku nedohlédl, Trávníček ji redukoval na knihy. Rozpuštění adepti literární vědy z řad diváků poté zaplnili přilehlé kavárny Starého Města a debata neutichla do časných ranních hodin. Měla akce nakonec smysl? Z jediného pokusu těžko soudit.


Stefan Segi


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 5-6 (37-38), 11. 5. 2009.

Debata o postavení literatury v dnešní době. Zleva: Jiří Trávníček, Petr Král.

© Markéta Holanová

(19. 4. 2009, 12:00, přidal uživatel stefan.segi)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek