WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Humor na akademické půdě

Pokud nevěříte, přečtěte si tuto prózu
Simona Drtinová

Oheň a voda. Morris Zapp a Philip Swallow. Dvě hlavní postavy (které tyto dva prvky mimořádně dobře vystihují) humoristické knihy Davida Lodge s názvem Hostující profesoři. Zkuste oheň dosadit do vodního prostředí a opačně – vznikne bouřlivá reakce. Stejná reakce proběhne u těchto profesorů, pokud je vytrhnete z jejich uvadajícího života.


Americký profesor anglické literatury Morris Zapp je sebevědomý muž využívající své popularity a dohasínajícího šarmu ke svádění studentek. Anglický profesor téhož oboru Philip Swallow se svou ledově klidnou povahou je neambiciózní věrný manžel. Na příkaz jejich domovských univerzit si vymění své pozice. Swallow se tedy dostává do slunné a nepokoji zmítané Eufority (proslulá americká univerzita), naopak Zapp přijíždí do ponuré a konzervativní Papridge (zapadlá anglická univerzita). Na oba působí změna prostředí jako živá voda, zvládají pro ně neobvyklé situace a objevují v sobě dosud netušené stránky své osobnosti. Vlastně až v novém působišti se jim dostává takového uznání a obdivu, že začnou přemýšlet o „trvalé výměně“.

Děj je rozdělen do šesti kapitol, z nichž pouze tři jsou psány klasicky. Ty zbylé osvěžují tok vyprávění. Najdete zde kapitolu psanou v dopisech (ta je nejzajímavější), jež si vyměňují hlavní mužské postavy se svými manželkami. Dále je zde kapitola psaná formou novinových článků a nakonec část stylizovaná do scénáře (nejzmatenější).

Kniha je psána vtipně a svižně. Humor v ní použitý je nenásilný, spontánní. Těží především z chování hlavních postav, které se ocitly v odlišném univerzitním i životním prostředí, než je jim vlastní, a zpočátku poněkud tápou.

Jejich „tápání“ vychází ze života a spoustě situací jsem se musela smát, protože mi připomněly vlastní zážitky. Myslím, že každý čtenář si v knize vybere ten svůj zážitek, u kterého se zasměje.

V Česku vyšel román poprvé v roce 1980. Může nám ještě něco nabídnout? Za sebe říkám ano. Je zde několik nadčasových momentů, např. přístup žáků ke studiu či mezilidské vztahy. Samozřejmě že sexuální revoluce a jiné v té době aktuální věci patří minulosti, ale to je jen vnější kulisa, pointa zůstává stejná.


Simona Drtinová


Lodge, David: Hostující profesoři. Překlad: A. Přidal. Mladá fronta, Praha 2008. 235 stran.

obal knihy Hostující profesoři

foto: Simona Drtinová
(přidal uživatel simona.drtinova)

(17. 4. 2009, 12:00, přidal uživatel simona.drtinova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek