WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Ježíšův syn je závislý na sexu!

Objevil se další temný román Chucka Palahniuka
Eva Haderková

Pokud si román Zalknutí vyberete podle zadní strany přebalu v očekávání lehce perverzního sexuálního zážitku, budete pravděpodobně zklamáni.


Prostředí lidí závislých na sexu je pro dnešní čtenáře jistě atraktivní, je neokoukané a i pro otrlého konzumenta v mnohém šokující. Pravda, na několik pohlavních aktů dojde, přesto se i v těchto okamžicích účastníme spíš exkurze do hrdinovy mysli než peprné pornografie. Případné zklamání vykompenzuje závěrečná „kámasútra letadlových záchodků“.

Jádro románu leží mimo hrdinův penis. Leží v sanatoriu svatého Antonína, je na smrt vyhublé a je to matka hlavního hrdiny Viktora, bývalá politická aktivistka a buřička. Několikrát absolvovala pobyt ve vězení, odkud opakovaně prchala a unášela malého Viktora od pěstounů. Nakonec skončila v psychiatrické léčebně. Po vzoru Freudovy psychoanalýzy odtud pramení všechny pozdější problémy.

Celá kniha představuje realistickou sondu do absurdního světa zkrachovalých existencí, kam se „normální“ člověk tak často nepodívá. Dočkáte se neobvyklé závislosti i její neobvyklé kompenzace, neobvyklého otcovství skrze výtah genetického materiálu z Ježíšovy předkožky i neobvyklého konce. Román je prostě plný překvapení, nepamatuju si, že bych narazila na nějakou předvídatelnou věc. Na své si přijdou především čtenáři s otevřenou myslí, kterým nepřekáží ani občasná filosofická úvaha.

Velkou zásluhu na realističnosti díla má jazyk. Tady patří dík a obdiv překladateli, který se opravdu bravurně popral se slangovými výrazy a obohatil můj slovník o další pojmenování mužského přirození.

Abych neprozrazovala pointu, tak se omezím na Viktorův postoj ke své závislosti: „Pro mě je to parádní výcvikové středisko. Tipy. Techniky. Píchací strategie, o jakých se vám ani nesnilo. Osobní kontakty. Tihle závisláci jsou prostě k sežrání, když vyprávějí ty svoje historky.“ Zalknutí bylo dokonce v loňském roce zfilmováno, takže pokud nejste fanoušci písmenek, můžete se podívat i na obrázkovou verzi.


Eva Haderková


Palahniuk, Chuck: Zalknutí. Překlad: R. Podaný. Odeon, Praha 2009. 253 stran.


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 5-6 (37-38), 11. 5. 2009.

www.knihy.abz.cz

(16. 4. 2009, 12:00, přidal uživatel eva.haderkova)

Související články

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek