WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Transitem až na konec světa

Právě tohle město jsem hledala...!
Markéta Holanová

Jméno dánské autorky Astrid Saalbachové není divadelním divákům zcela neznámé. Na českých jevištích byla uvedena její hra Taneční hodina, po druhé pod názvem Baletky. Za hru Transit, která se původně jmenuje Konec světa, získala tato autorka v roce 2004 cenu Nordisk Dramatikpris.

Transit

Transit (zvětšit)


Společně s letuškou Annou-Marií se ocitáme na konci jednoho letu, jednoho dne a jednoho města. Anna-Marie by tak ráda byla doma, ale ztratila se. Nalézt cestu domů by jí měla pomoci dívka, která by raději byla koněm. Osud Anny-Marie tak nabírá přímo surrealistické obrátky.

Lucie Juřičková v hlavní roli předvádí výborný výkon. Její letuška je přímo ukázkový pilíř jistoty, zvyklý na krizové situace. Postupující čas odkrývá v Anně-Marii „obyčejnějšího“ člověka – nejistého, těžce ovládajícího svůj hněv. Sklouzáváním do stále absurdnějších míst a situací vyvěrá nejistota na povrch čím dál tím zřetelněji.

Sklouzávání pozorujeme zřetelně také na úpravě jeviště. Měkký bílý karton pokrývající scénu je od prvních chvil neodvolatelně poznamenáván kroky a činy Anny-Marie. Jak se Anna-Marie propadá do ne-světa, mizí i jednotlivé role kartonu se stopami jejích kroků. Výsledkem je lesklá plocha bez jakýchkoli pozůstatků.

Tak jako je neskutečný svět, kde se Anna-Marie ocitá, tak jsou podivné i postavy, které ji obklopují. Jejich tragičnost vyvolává smích i děsivé mrazení. Anna-Marie se pohybuje ve společnosti dívek, které jsou vývojovými stádii k dokonalému člověku, ženy Bo, odmítající stárnout, a muže Kaa, jenž býval svého času nejznámějším politikem světa.

Konec světa se ve zkušebně Divadla na Vinohradech přeměnil na Transit, průchod. Anna-Marie tak ne-světem projíždí. Ale kam? Přeci jednou skončí na konci světa. Tak proč by to nemělo být tady a teď? Konec nemusí být jen tím finálním koncem, ale také místem zastavení a zamyšlení.


Markéta Holanová


Astrid Saalbachová: Transit

Divadlo na Vinohradech, zkušebna

Režie: Štěpán Pácl

Hrají: L. Juřičková, V. Striežencová, P. Batěk, L. Štěpánková, R. Klučka


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 5-6 (37-38), 11. 5. 2009.

(14. 4. 2009, 12:00, přidal uživatel marketa.holanova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek