WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

O ženě a pro ženy

„Vážené dámy a pánové, přivítejte Vévodkyni z Devonshiru…“
Ivana Bartošová

Film, který byl ve Velké Británii označen jako „Příběh o lady Dianě 18. století“, natočil režisér Saul Dibb podle úspěšné biografické knihy Amandy Foreman. Nakolik se však životní osudy vévodkyně shodují s životem princezny Diany, nechť posoudí divák sám...


Krásná a mladá Georgiana Cavendish z rodu Spencerů (Keira Knightley) je velice dobře zajištěná dáma z vyšší společnosti. Zatímco si užívá zábavy odpovídající jejímu věku, domluví jí matka sňatek se zámožným a mocným vévodou z Devonshiru (Ralph Fiennes). Svatba má jediný záměr, Georgiana musí dát vévodovi mužského dědice a za to jí bude vyplacena peněžní odměna. Naivní Georgiana se tak dostává do této předem zintrikované situace a nic netušíc doufá v pohodlný a láskyplný život. Manželství však zanedlouho přestává fungovat, a tak se vévodkyně upne místo domova na společenské „povinnosti“. Stává se módním vzorem pro celou Anglii, angažuje se v politice, oddává se hazardu a světské zábavě.

Téměř dvouhodinový snímek je plný nádherných dobových kostýmu, od obrovských a těžkých krinolín, až po rozmanité paruky. V pozadí nekonečných večírků divák nahlíží na povrchní společnost, která žije z pomluv a přetvářky, a sleduje snahu vévodkyně se v nepřátelském prostředí prosadit. Stereotypní a „očekávaná“ dějová linie se přeruší v okamžiku, kdy Georgianě dojde trpělivost a na neustálé přehlížení a podvody svého muže začne reagovat. Oznámí mu, že má vztah se svým přítelem z mládí a chce, aby to vévoda začal akceptovat. Srdce všech feministek krvácí, když vévoda Georgianin návrh zamítá – to, co si může dovolit muž, nemůže si v tehdejší společnosti dovolit žena.

Film zaujme, pobaví a divákovi umožní historicky věrohodný pohled na tuto dobu. Je pravda, že z větší části má úspěch u ženského publika – která z nás by se ráda nepodívala na asertivní mladou dámu, která se snaží najít si své místo v patriarchální společnosti? Emocemi se nechá strhnout každá, zvlášť díky excelentnímu výkonu, který Keira Knightley v roli téměř „na míru“ předvádí.


Ivana Bartošová


Vévodkyně (Velká Británie/Itálie/Francie, 2008, 110 min

Režie: Saul Dibb

Hrají: Keira Knightley, Ralph Fiennes

Vévodkyně

Vévodkyně (zvětšit)


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 4 (36), 16. 4. 2009.

(19. 3. 2009, 12:00, přidal uživatel ivana.bartosova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek