WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Zběžně načrtnutý život

Minipovídky v miniknížce
Eva Haderková

Už jste někdy slyšeli o Evě Tvrdé? Jestli ne, nic si z toho nedělejte, určitě nejste sami. Autorka pochází z východního cípu České republiky a ve své tvorbě se věnuje především této specifické oblasti naší země.


Mně se do ruky náhodou dostala její druhá kniha Hravé příběhy. Jedná se o sebrání několik opravdu miniaturních povídek, spíš náčrtů charakterů. Bohužel nenajdeme vybroušené perly, které by čtenáři poskytly neobyčejný zážitek. Autorka své obrazy běžného života většinou zbytečně dotahuje do konce a nenechává žádný prostor pro náš další život s postavou. Konce jsou navíc poměrně jednoduše předvídatelné. I když vlastně do poslední chvíle nevíte, jak příběh opravdu skončí, stejně už aspoň od poloviny máte jasnou představu všech alternativ, které mohou nastat.

Třeba autorce křivdím a původně tyto podivné slohové útvary, které ani neumím přesně pojmenovat, měly sloužit jako stylistická cvičení a snad jako rozvržení postav pro další rozsáhlejší dílo. V tom případě ale nechápu, proč bylo nutné vydávat je knižně? Možná bych pochopila tyto hrátky jako přídavek pro zvídavého čtenáře v knize, ve které se rozehrává nějaký podstatnější příběh těchto postav. A možná jsou naše životy jen příliš banální a nic lepšího z nich vzniknout nemůže.

V knize se objevují fotografie, které mají dotvářet atmosféru příběhů – jakési ilustrace pro dospělé. Jako modelka je na nich sama autorka v doprovodu podivných rekvizit, které jsou příliš přímočaré na to, aby si je čtenář-divák užil. Navíc si nikdo nedal práci fotografie upravit pro inkoustový tisk, takže jsou barvy příliš tmavé a slité.

Ale abych nedštila jen síru – jednu výhodu kniha přece jen má: její formát je natolik skladný, že jej nejen v dnešní módě velkých kabel můžete vzít s sebou kamkoliv. Navíc příběhy samotné jsou tak krátké, že aspoň jeden za desetiminutovou jízdu tramvají přečíst stihnete. A ne všechny příběhy jsou hloupé, třeba ten o parfému s vůní žvýkačky Pedro by se mi moc líbil – jen kdyby skočil o tři odstavce dřív...


Eva Haderková


Tvrdá, Eva: Hravé příběhy. Repronis, Ostrava 2008. 70 stran.

Hravé příběhy

Hravé příběhy


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 4 (36), 16. 4. 2009.

(17. 3. 2009, 12:00, přidal uživatel eva.haderkova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek