WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Odraz literatury a historie v hudbě

V sobě skrýval Koncert Čajkovskij gala
Iveta Bartošová

Ve čtvrtek 4. prosince se v prostorách velkého sálu Kongresového centra konal koncert vážné hudby Petra Iljiče Čajkovského. V čele s charismatickým šéfdirigentem Vladimírem Válkem vystoupil Symfonický orchestr Českého rozhlasu a všem posluchačům nabídl výběr neznámějších skladeb a árií výborného ruského komponisty.


V půl osmé se začaly sálem linout půvabné melodie opery, která vznikla na motivy Puškinovy básně Evžen Oněgin. Ta se skládala z pěti skladeb. Hned na začátku hudebníci rozezněli své nástroje v rytmu polonézy. Následovalo první dějství, při kterém vystoupil barytonista Aleš Jenis v roli Oněgina. Po něm nastoupila ve druhém dějství Olga, kterou interpretovala slovenská mezzosopranistka Jolana Fogašová. Po sólistech zahrál orchestr z Evžena Oněgina ještě valčík a doplnil ho prvním dějstvím, zazpívaným sopranistkou Helenou Kaupovou, která představovala Taťánu. Po pěti skladbách orchestr ukončil tento tematicky jednotný blok a zbytek skladeb pak pocházelo buď z jiné opery, nebo baletu.

Šestou skladbu zahájil orchestr valčíkem z baletu Spící krasavice. Koncert se pomalu přeléval do druhé poloviny. Na parket vstoupila opět Jolana Fogašová a jako Jana z Arku odzpívala první dějství opery Panna orleánská. Po ní spustil orchestr svižný pochod z baletu Louskáček. Jakmile dozněl, ze zákulisí se na pódium vynořil Jeleckij v podání Aleše Jenise a zapěl druhé dějství opery Piková dáma, která rovněž vznikla na motivy Puškinovova románu. V sále to zašumělo, když zazněly tóny ze scény druhého dějství baletu Labutí jezero. Jedna z nejznámějších melodií byla vrcholem večera. Zasnění diváci vydrželi v této náladě až do konce. Vyslechli první dějství opery Jolanta, při kterém vystoupila Helena Kaupová a zazpívala árii stejnojmenné hlavní hrdinky Jolanty. Závěr celého koncertu patřil speciální skladbě pro orchestr, Italskému capricciu, při kterém se publikum náramně bavilo.

Diváci byli z koncertu nadšeni, a tak nechyběly patřičné ovace. Zvláštní ocenění patří zvukařům a osvětlovačům. Bezchybná technika umožnila posluchačům ničím nerušený a velice kvalitní poslech, osvětlovači se zase postarali o nádhernou atmosféru ponurými, barevnými světly a bodovkami na jednotlivé aktéry.


Ivana Bartošová


Čajkovskij gala, 4. 12. 2008, Kongresové centrum Praha, a.s.

Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 2-3 (34-35), 12. 1. 2009.

(8. 12. 2008, 12:00, přidal uživatel ivana.bartosova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek