WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Pohádka z Paříže

Příběh jako cesta za životem i smrtí
Sára Arnsteinová

Lehce cynická výprava do dvou filosofických duší spisovatelky Muriel Barbery se jmenuje "S elegancí ježka". Její druhé dílo se ve Francii stalo bestsellerem.


Příběh nás provádí labyrintem mozku starší domovnice, který je prokládán otázkami z deníku dvanáctileté Palomy. Úkol domovnice paní Michelové je starat se o pohodlí buržoazní smetánky, od přízemí až po poslední patro. Její život má navenek působit prachobyčejně, staromilsky a jednoduše.

Avšak zdání klame - za dveřmi své skrovné garsonky skrývá to, co ježek za keřem bodlin, pořádá intelektuální orgie počínaje od Anny Kareniny až po existencialismus nebo Marxe. Obyvatelstvo luxusního domu v centru Paříže se samozřejmě ani zdaleka nepokouší tuto přetvářku prokouknout, až na Palomu, dceru jedné ze zbohatlických rodin. Ač je velmi mladá, jako druhá hlavní hrdinka naplňuje statě knihy hluboce intelektuálními rozpravami sama se sebou o životě a smrti a o tom zda stojí za to spáchat sebevraždu.

Je zklamána životem, její post v bohaté rodině se jí příčí a po celou dobu hledá v pohybech světa smysl, který by jí dokázal, že stojí za to žít. Osudy hrdinek se střetnou, neboť když někdo smýšlí podobně, je to nevyhnutelné. Částečně se o to postará i nový nájemník – Pan Ozu, Japonec. Oslní Palomu, která je milovnicí japonské kultury, i Renée (paní Michelovou) a abychom směřovali k idylce, prokoukne její kamufláž a vydá se na cestu za poznáním toho, co se skrývá za kukučem a zástěrou rádoby primitivní bytné.

Kniha je vtipná, sarkastická, moudrostí oplývající, ale i smutná. Trochu nepravděpodobné se zdá být tak pokročilé přemýšlení dvanáctileté dívky, i všechny náhody, co se v domě semelou, ale i přesto je krásné nechat tomu tu poetiku, s kterou se příběh příjemně nese ke svému, ač smutnému, přesto velmi pěknému konci. Dvanáctiletá duše si může rozumět s padesátiletou a za šťastný konec se může považovat i smrt, kterou dá starší mladšímu důvod žít dál.

Sára Arnsteinová

Barbery, Muriel: S elegancí ježka. Host, 2008. 315 stran.

Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 2-3 (34-35), 12. 1. 2009.

(7. 12. 2008, 12:00, přidal uživatel sara.arnsteinova)

Související články

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek