WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Vivat republika!

Zmatená výstava v Národním muzeu
Jana Spálenková

Ještě dva měsíce budete mít možnost prohlédnout si originální výstavu Republika umístěnou v Národním muzeu. „Stěžejní výstava roku 2008... zachycuje příběh první Československé republiky v širokých souvislostech. Výstava se pokouší přenést návštěvníky do atmosféry tohoto období a ukázat vše podstatné, na co dnes s hrdostí navazujeme, ale i události a jevy, jež se v dnešní době příliš nepřipomínají...“


Expozice je rozdělena na čtyři základní části, historiechtivý pozorovatel je nucen přejít do patra muzea, při čemž není vyloučena možnost „zamotání se“ a ztráty mezi vystavenými expozicemi. Výstava je organizátory jen spoře označena orientačními šipkami, udávajícími směr prohlídky. První část zachycuje vznik ČSR a vše, co jejímu vyhlášení předcházelo. V tomto prvním oddíle působí vystavované exponáty ve vitrínách velmi neuspořádaně a hekticky. Vedle jezdeckých bot Vlasty Buriana a polobotek idolu žen Oldřicha Nového najdeme pod sklem Horovy a Závadovy rukopisy, ale i básně a dřevoryty Josefa Váchala. Tato část výstavy by se dala zaštítit pod název „ Jak se baví republika“ - skutečně zde najdete vše od literatury a hudby až po užité umění.

Další část expozice je věnována politice a politikům. Nevýhodou je, že exponáty nejsou opatřeny úplným popiskem. Fakt, že chybí rok vydání např. u literárního díla, by běžný návštěvník výstavy odpustil, ale to, že u obrazu námořníka chybí popisek celý (tj. nedozvíme se ani jméno malíře, název obrazu natož rok, kdy obraz vznikl) je poněkud zarážející i pro laika, pohybujícího se na poli umění jen příležitostně. Další část výstavy je věnována vědě, průmyslu a peněžnictví. Nechybí exponáty věnované sportu, kinematografii a fenoménu fotografie.

Návštěvníky jistě zaujme projekční sál, promítající grotesky typu Škola, základ života nebo němou ukázku filmu Erotikon režiséra Gustava Machatého s lehce sexuálním podtextem. I jinde se je na co dívat. V patře běží ukázka převozu rakve T. G. Masaryka z Wilsonova nádraží do Lán, setkáme se zde i s roztrhanou uniformou M. R. Štefánika, kterou měl na sobě v den své tragické smrti. Další části výstavy se zaměřují na život ve městě s jeho kulturou, kavárnami, salony a mόdou na jedné straně a vesnicí se strohými světnicemi, pohledem do školních lavic, kostela nebo hospody na straně druhé. Výstava Republika nabízí návštěvníkům možnost jakoby vcházet do uměle vytvořených prostor vagόnu, kavárny, knihkupectví, pozorovat dobový materiál a obdivovat bohatý kulturní život první republiky.

Je trochu zarážející, že stěžejní výstava roku 2008 se stala pro velké množství exponátů, jejich neobvyklé a často nepochopitelné umístění ve vitrínách také nejvíce zmatenou výstavou, v níž se stěží orientuje student historie, natož pak základní školou povinný puberťák, kterých potkáte na výstavě opravdu hodně.

Jana Spálenková

Výstava Republika, 28. 10. - 15. 03. 2008, Národní muzeum, Praha

(26. 11. 2008, 12:00, přidal uživatel jana.spalenkova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek