WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Greenwayova fascinující obrazárna

Originální filmové zpracování vzniku Rembrandtovy Noční hlídky
Jindřiška Návarová

Slavný britský režisér Peter Greenaway se vrací s novým snímkem s názvem Rembrandtova noční hlídka o jednom z nejslavnějších barokních malířů, Rembrandtu van Rijnovi (Martin Freeman). Příběh o vzniku jeho nejznámějšího obrazu, odkazy na politickou vraždu, které se dopustili portrétovaní muži, a to vše v dlouhých obrazech inspirovaných nizozemským malířstvím s prvky divadelní stylizace.


Rembrandtova noční hlídka však není filmem pouze o malování onoho slavného obrazu, jde o typický Greenwayovský mnohovrstevný příběh plný vztahů na různých rovinách důležitosti: od vášnivé lásky k milované ženě Saskii a starostí o jediného syna, přes hádky s malířovými odpůrci až po snahu přijít na kloub tajemné vraždě.

Podle slov režiséra má být snímek zaměřen na odhalení vražedného spiknutí zmiňovaného v úvodu, avšak vyšetřování onoho zločinu nepřináší téměř žádné napětí. Způsob vraždy, viníci i oběť jsou známi de facto od začátku rozvíjení děje a konečné odhalení se taky obchází bez zjevného výsledku. Tento pseudokrimi případ je vlastně vzhledem celkovému vyznění filmu věc podružná, jde spíše o pokus o interpretaci Rembrandta, jeho významu v jeho době i naší současnosti a v neposlední řadě i jeho malířského údělu. Oříškem však pro diváka může být až postmoderní kombinace dobových kostýmů a rekvizit s dnešní mluvou (a to ještě ani ne běžnou, ale množstvím vulgarismů připomínající spíše slang sociálních deviantů na okraji společnosti).

Přes to všechno jde o svým způsobem fascinující zážitek plný precizního přenosu atmosféry a ducha Rembrandtových děl (formálně jde vlastně o kopii maleb jak v jejich barevnosti, tak v kompozici), vynikajících hereckých výkonů hlavního představitele Martina Freemana a zejména úchvatné hudby Wlodzimierze Pawlika, která svou dramatičností a vášnivostí připomíná styl Michaela Nemana, jehož hudba dokreslovala Greenwayovy starší filmy.

Jindřiška Návarová

Nightwatching (Kanada/Francie/Německo/Polsko/Nizozemí/Velká Británie 2007, 125 min.)

Režie: Peter Greenaway

Hrají: Martin Freeman, Emily Holmesová, Michael Teigen, Toby Jones, Jodhi Mayová

Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 1 (33), 24. 11. 2008.

(7. 11. 2008, 12:00, přidal uživatel karolina.demelova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek