WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Příběh bisexuální kozy

Jak dopadl historicky první animovaný film v Česku
Simona Drtinová

Byla jsem zvědavá, zda první český 3D animovaný film bude kopírovat styl úspěšných amerických „animáků“. Kdo šel do kina s tím, že uvidí českou variaci na Shreka, byl zklamán. Každý, jež pohádku o zlobrovi zná, ví, o čem mluvím. Vtipné hlášky, které zůstaly v povědomí diváků, skvělý příběh a výborná grafika. To český Kozí příběh nepředčil, ba ani nevyrovnal.


Hlavními postavami příběhu jsou Kuba s Kozou, kteří přicházejí do Prahy, aby splnili Kubův sen stát se řezbářem. Nejdřív zkouší štěstí při stavbě Karlova mostu, ale zde mu pšenka nekvete. Štěstí se na něj usměje, když potká Mistra Hanuše, který shání řezbáře. Při práci se Kuba seznámí s Mácou, do které se zamiluje. Koza samozřejmě žárlí a uraženě od Kuby odejde. V této fázi zasáhne do děje Hanušův student Matěj. Ten pošle pražským konšelům udavačský dopis, kde Mistra obviní, že chce Orloj vystavět i v jiné zemi. Hanuš je za trest oslepen. Rozbije Orloj a umírá. Z jeho zničení je obviněna Máca. Kuba ji zachrání pouze v případě, že Orloj opraví, jinak bude Máca popravena. Pomůže mu jeho věrná Koza, nebo na něj „hodí bobek“?

Nejlépe bych hodnotila postavičku Kozy, i když v jedné chvíli není jasné, zda se jedná o kozu, nebo je to vlastně kozel. Některé postavy jsou nadbytečné – postava čehosi chlupatého, mající pouze nohy, se vyskytuje asi jen pro laciné pobavení diváků. Mě však moc nepobavila. Téma podtitulu, resp. žánru pověsti, je splněno například v postavě Mefista.

Velmi se mi líbila hudba. Jeden z nejlepších momentů filmu je odhalení Orloje, k čemuž velkou měrou přispěla právě hudební kulisa. S grafikou už je to horší. Záběry budov jsou rozostřené, až jsem měla kolikrát pocit, že mi neslouží zrak. Film je avizován jako komedie. Pár humorných momentů bych zde našla, ale rozhodně jsem neodcházela z kina s pusou rozesmátou od ucha k uchu.

Na závěr se hodí klasické: neurazí, nenadchne.

Simona Drtinová

Kozí Příběh: pověsti staré Prahy (ČR 2008, 80 min)

Režie: Jan Tománek

Hrají: M. Bočanová, M. Hádek, J.Lábus

Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 1 (33), 24. 11. 2008.

(5. 11. 2008, 12:00, přidal uživatel simona.drtinova)

Debata k článku

ivana.bartosova, 5 . 11 . 2008, 5:52
Recenze se mi moc libi:), sama jsem z filmu videla pouze ukazky, avsak kamaradi me odradili na film jit, vidim, ze se v nazorech shoduji s tebou:)...Souhlasim s Andreou, ta myslenka srovnani se Shrekem je velmi zajimava, avsak nedotazena do konce...Me osobne se grafika filmu libila moc, myslim si, ze pokulhaval predevsim pribeh..


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek