WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Temná Kafkova Praha

Čermákovo putování za Franzem Kafkou
Jana Spálenková

Nakladatelství Albatros přihodilo v polovině července na pulty knihkupectví první z řady průvodců Prahou, který se vydává po stopách slavných osobností. Ne náhodou se první kniha z této řady věnuje Franzi Kafkovi (1883–1924). Třetího července to bylo totiž právě 125 let, co se Franz Kafka v domě č. 27/5 na Starém Městě pražském narodil.


Autorem útlé publikace Prahou Franze Kafky je literární teoretik zabývající se kafkovskou problematikou Josef Čermák. V samém centru velkoměsta seznámí čtenáře s místy, která osudově zasáhla do Kafkova života.

Franz Kafka – jméno nespočetněkrát zatracované a znovu a znovu vyzdvihované, osud spletitý a složitý, život krátký, ale přesto plný rozporů, očekávání a zklamání.

Zdá se, že Kafkovi byla v posledním desetiletí věnována velká pozornost, přesto je pro nás Kafkův život velkou neznámou. Nabízí se paralela – zdá se, že Kafkovo dílo je zahaleno rouškou tajemství stejně tak jako jeho život. Bohužel jsou život i dílo Franze Kafky doprovázeny senzacechtivci, vymýšlejícími často až bláznivé mystifikace se snahou ohromit a postarat se o velký novinářský boom.

Kniha Prahou Franze Kafky doslova mapuje pomyslný kruh kolem pražského Staroměstského náměstí, okolo kterého se točil Kafkův život. Osm kapitol je vlastně osm zastvení v místech, kde Kafka pobýval, pracoval, bavil se... prostě žil.

„Tady bylo mé gymnázium, tam za ním je vidět univerzitu a kousek dál nalevo je můj úřad. V tomhle malém kruhu je uzavřen celý můj život.“ (Franz Kafka o Praze)

Spolu s Franzem Kafkou se budeme děsit prvního nočního chrlení krve, o kterém informuje v dopise jednu ze svých sester, budeme svědky jeho pobytů v lázních, kterými se snažil neúspěšně zastavit propukající nemoc.

Čermák ukazuje, že stejně jako Kafka patří k Praze, tak i Praha patří neodmyslitelně ke Kafkovi.

Jana Spálenková

Čermák, Josef, Prahou Franze Kafky, Albatros, Praha 2008, 54 s.

Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 1 (33), 24. 11. 2008.

(31. 10. 2008, 12:00, přidal uživatel jana.spalenkova)

Související články

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek