WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Filmové hrátky s ohněm

Přehlídka studentského experimentu v krátkých filmech
Eva Haderková

V noci z pátku 22. na sobotu 23. 2. 2008 proběhla v pořadí již třetí přehlídka krátkých studentských filmů. Této přehlídce věnovala svůj vysílací čas již tradičně televize Nova. Letos poprvé se doprovodné akce v pražské Retro Music Hall mohla zúčastnit i veřejnost.


Přehlídky (a zároveň soutěže) se zúčastnilo třicet snímků z osmi škol, které se nějakým způsobem věnují filmové tvorbě: FAMU Praha, SPŠST Panská Praha, UTB Zlín, Akademie MO Písek, SVOŠF Písek, VŠUP Praha, Filmová škola Zlín a VŠ múzických umění Bratislava. Práce studentů byly rozděleny do čtyř kategorií – videoklip, dokument a hraný a animovaný film.

Nejpočetněji zastoupena byla kategorie hraného filmu, ve které se objevila celá polovina promítaných filmů. Naopak nejméně obsazenou kategorií byl videoklip, ve které jsme mohli vidět pouze jeden exemplář – snímek „Váha muší“. Na přehlídce se bohužel prezentovaly pouze dva dokumenty, ale ty, myslím, byly skvělé.

Technika animovaného filmu je pro požadovanou délku snímku téměř ideální. To je nejspíš důvod, proč se v této kategorii objevilo celkem dvanáct filmů. Podle mého názoru si při animování nejlépe vedl jediný zahraniční účastník přehlídky, bratislavská VŠ múzických umění.

Soutěž spojená s touto přehlídkou byla závislá čistě na divácích, kteří mohli odevzdat hlasy svým favoritům prostřednictvím internetu. Hlasování bylo ukončeno 15. března, ale filmy tohoto ročníku i těch předchozích můžete pořád vidět na webových stránkách televize Nova. Letos hlasovalo úctyhodných 36 069 diváků.

A jak tedy soutěž dopadla? Na prvním místě se umístil již výše zmíněný videoklip „Váha muší“, další dvě místa obsadily filmy hrané, a sice sci-fi „Skeletoni“ (2. místo) a snímek s názvem „Bouge“.

Videoklip k písni skupiny Divokej Bill ohodnotili diváci neuvěřitelnými 14 961 hlasy. Toto dílko studentů z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně v sobě skvělým způsobem snoubí prvky animované s hranými. Pokud vás tento způsob ztvárnění zaujal, určitě si užijete scénu, ve které animovaná kráva zarostlá kytičkami pomalu stoupá k nebi... Jediné, co bych tvůrcům vytkla, je lehká roztříštěnost děje, způsobená nejspíš snahou co nejpřesněji sledovat text písně. Řešením by pravděpodobně bylo najít jednotící linii celého textu. Přesto současný stav několika vrstev dává větší prostor hudbě, která je ostatně v žánru videoklipu tím nejdůležitějším. Díky vítězství v divácké anketě získávají tvůrci finanční podporu na svůj další projekt.

Příznivcům vědecko-fantastického žánru se naopak bude zamlouvat snímek se slibným názvem „Skeletoni“, který se umístil na druhém místě s více než devíti tisíci hlasy. Studenti Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku předvedli skvělou črtu charakterů budoucnosti. Zároveň tento krátký film může dobře posloužit jako prezentace způsobu zpracování nějakého rozsáhlejšího projektu na stejné téma. Pozornosti diváků by neměla uniknout vozítka budoucích generací, která jsou velmi umně zrekonstruovaná z aut, která brázdila naše silnice před dvaceti lety. Pokud tedy chcete vědět, jak to bude za nějakých padesát let vypadat, až dojde k totálnímu kolapsu na mezigalaktické dálnici, nenechte si ujít tento vtipně vyšperkovaný snímek.

Ve filmu „Skeletoni“ (a nejen v něm) se také vyskytují herci známí divákům z filmů a seriálů – je totiž dobrým zvykem pomoci mladým talentům při jejich práci, samozřejmě bez nároku na honorář.

Na skvělém třetím místě se umístilo dílko s trochu záhadným názvem „Bouge“, které popisuje cestu nenápadného mladíka vlakem. Při první scéně, která je natočená jako pohled z balíčku preclíků, se těšíte na pokračování, ale já osobně jsem tímto filmem byla poněkud zklamaná. Na můj vkus je příliš tmavý, příliš jinotajný, příliš nezřetelný. Ani popis, který k němu byl uveden, mi nepomohl při dešifrování, marně jsem hledala nějaká „dřevěná vrátka ke starému domu“. Tento snímek bych zařadila mezi studentské experimenty, které chtějí změnit svět.

Filmy na přehlídku se většinou rekrutovaly ze seminárních, klauzurních, popřípadě absolventských prací, soutěže se dokonce zúčastnili i žáci střední školy. Každé dílo mělo tedy specifický záměr, proto nepovažuji hodnocení diváků za jediné správné (skoro je podezřívám, že se podívali jen na ten jeden snímek, kterému dali hlas) a rozhodně můžu budoucím divákům doporučit neomezit se pouze na tyto tři nejlépe hodnocené filmy, i ostatní snímky stojí za pozornost.

Eva Haderková

(3. 4. 2008, 12:00, přidal uživatel ema.stasova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek