WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Rodinná večeře, která končí předkrmem

Kvalitní forma z mouky dezert neudělá
Marek Dobrý

Chodit na dlouhé procházky se svým otcem i po čtyřicítce je chvályhodné. Vyprávět si při tom historky z mládí a špikovat to občas půllitrem piva představuje věru ryzí chlapskou romantiku. Právě o tomto natočil Vladimír Michálek film O rodičích a dětech, který vznikl podle předlohy stejnojmenné novely Emila Hakla. Vystačilo by ovšem natočení jedné dlouhé procházky na celovečerní film?


Už samo položení otázky předznamenává odpověď: nevystačilo. Vyprávěcí linie procházky otce (Josef Somr) se synem (David Novotný) je ale okořeněna převedením vyprávěných historek do formy krátkých filmových jednohubek. Jako lehce nedovařená příloha k tomu navíc slouží paralelní setkání synovy přítelkyně (Mariana Kroftová) a syna (Luboš Kostelný). Vznikl tak celek s poměrně komplikovanou kompozicí na pomezí povídkového filmu a příjemné tragikomedie. Přes veškerou formální složitost je ale film velmi srozumitelný, bez větších šmouh na výstavbě vyprávění.

Představitelé otce a syna výborně rozlišují mezi dvěma hereckými rovinami. V první, kde celý den procházejí Prahou a rozprávějí, působí až neuvěřitelně civilně. V rovině zfilmovaných historek, které jsou nositelkami veškeré komiky filmu, působí naopak záměrně lehce groteskně. Herecké výkony jsou tedy dalším velkým kladem filmu.

Výraznou slabinou je naopak celkové vyznění. Zfilmovaným historkám chybí vnitřní logika výběru. Na otázku, proč sledujeme právě historku o tom, jak si otec zamlada přivedl na pokoj pohlednou vdovu, která následně prokoukla ve starou bezzubou ježibabu, odpověď nedostaneme. Souvislost s dalšími zobrazenými historkami, která by utvořila ucelené a promyšlené dílo, zkrátka neexistuje. O rodičích a dětech je dílo řemeslně po všech stránkách velmi dobře uvařené. Bohužel Vladimír Michálek nastavil materiál na televizní inscenaci do podoby filmu. Bez ohledu na to, do jaké míry je na vině literární předloha, film od začátku směrem ke konci nezadržitelně rozbředá do bezkrevné omáčky průměru.

Marek Dobrý

O rodičích a dětech (ČR, 2008, 110 minut)

Režie: Vladimír Michálek

Hrají: Josef Somr, David Novotný, Mariana Kroftová, Luboš Kostelný, Jiří Lábus, Zuzana Stivínová

(24. 3. 2008, 12:00, přidal uživatel marek.dobry)

Související články

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek