WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Události redakcí zaznamenané (č. 30)

Redakce LitENek

Maškaráda ve Švandově divadle

Radovan Lipus a David Vávra, režisér a moderátor pořadu Šumná města, ušili nový kostým pro Lermontovovu Maškarádu. Jak zúročili režisérský (Lipus) a scénografický (Vávra) talent, se můžeme přesvědčit od 22. 3. 2008 ve Švandově divadle. Veršované drama se bude hrát v překladu nonsensového básníka Emanuela Frynty s Milanem Kačmarčíkem, Janou Strykovou a Matějem Hádkem v hlavních rolích. „Ta hra má v sobě veliké romantické gesto, má v sobě hudbu, vášeň, a přesto je to obraz, či krátce – halucinace, horečnatý sen, přímý přenos z Arbeninovy hlavy. To mě na tom velice zajímá. A krásné role. Dramatická herecká krajina,“ vzkazuje Radovan Lipus.

(est)


Snadná danost

Výtvarníci David Böhm a Jiří Franta (mj. člen skupiny Rafani) připravili další ze svých společných projektů, tentokrát v Galerii Rakouského kulturního fóra v Praze. Výstava Snadná danost volně navazuje na jejich dva roky starý počin v galerii NoD: cílem je postupně zaplnit stěny a strop výstavní síně kresbami, v tomto případě obkreslenými z nejčtenějšího denního tisku. Na jedné straně tedy „snadná danost“ prázdných stěn galerie jakožto tradiční instituce, jež se graffitistické nadprodukci obrazů vymyká, na druhé „snadná danost“ mediálních, často manipulativních zpráv, nabízí jednu z interpretací kurátor Jiří Ševčík. Kresby přibývají každý všední den, umělce je tak možné sledovat v akci přímo na místě až do 30. 4. 2008.

(sir)


Koho letos políbila múza

Již 15. ročník předávání cen Thálie 2007 se uskutečnil dne 28. března 2008 v Národním divadle v Praze. Za mimořádné jevištní výkony byli oceněni herci Simona Stašová a Erik Pardus, cenu v kategorii balet převzala Nikola Márová a Michal Štípa, v kategorii opery zazářila Anda-Louise Bogza a italský tenorista Gianluca Zampieri a za výkony v oblasti operety a muzikálu byla oceněna Pavla Břínková a Petr Štěpán. Během slavnostního večera byly předány také Thálie za celoživotní mistrovství, které obdrželi herec Ilja Racek, operní pěvec Václav Zítek a tanečník Jaroslav Čejka. Zvláštní cenu Thálie za přínos českému divadelnímu umění udělilo Kolegium člence Národního divadla v Praze Vlastě Chramostové a cenu pro činoherce do 33 let převzal Michal Čapka.

(kh)


Zpět v šedesátých letech

Výstava Bruselský sen představuje divákům československou účast na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu a životní styl 1. poloviny 60. let. Expozice bude nejprve k vidění v Praze v Galerii hlavního města Prahy, a to od 14. května do 21. září. Výstava poté zamíří do Brna, kde se představí od 21. listopadu do 1. března 2009 v Moravské galerii.

(mar)


Mladí fotografové

Výstava Lumix FotoAkademie představuje vítězné snímky stejnojmenné soutěže v digitální fotografii pro studenty středních škol a druhého stupně základních škol z celé ČR. Studenti soutěžili v kategoriích Přátelé, Kouzlo hor, Zvířata z očí do očí, Kontrasty a Okna, okénka. Výstava probíhá v termínu 3.–19. 4. 2008 na Staroměstské radnici v Praze. Vstupné je dobrovolné.

(kuk)

(17. 3. 2008, 12:00, přidal uživatel ema.stasova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek