WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Slza uroněná nad túrou jednou literaturou

Marek Dobrý

Literatura nám umírá! Psali to v novinách. Není zájem a nedá se na ní moc vydělat. Když někomu řeknete, že píšete básně, položí vám ruku na rameno a s výrazem pochopení zaplatí panáka. Pravda, z verše dolar neupleteš. „Přemýšlím jak ranění asi kadí / a jestli se o tom spolu radí / a dělají to stejně staří jako mladí?“ Tyto, ale i jiné, o mnoho lepší verše nejsou cestou k veliké vile s bazénem. Nějaký filuta by snad mohl přijít s nápadem, že méně klikatou cestou k výdělku je próza. K lepšímu by jistě přihodil jména jako Rowlingová nebo Brown. Ano, jistě, chvála prozřetelnosti... to je ale snadnější stát se ministrem světa než vydělávat si v tuzemsku psaním románů.

Před několika dny jsem měl sen. Jistý movitý filmový producent si četl velmi dobrý román. Líbil se mu a rozhodl se, že ho převede na plátno. Bohužel zjistil, že se knihy prodalo jen necelých tisíc výtisků. To je pro zkušeného producenta imperativ ke změnám. Musel výrazně zjednodušit děj, zmenšit počet postav a přidat pár vtipů, které rozveselí celý sál i s popkornem. Propracovanou vizi sdělil svému vrchnímu scénáristovi. Ten na chvíli přerušil práci na seriálu pro komerční televizi a převedl na papír producentovy představy. Za několik měsíců visely na zdech všech velkých měst plakáty nového filmu. A co čert nechtěl, film se stal kasovním trhákem.

Takový úspěšný snímek ale samo sebou není jen radost. Každý producent, včetně toho našeho, ví, že trhák se musí přepsat do knižní podoby. Práce začaly okamžitě. Našel se mladý vystudovaný spisovatel z jedné proslulé akademie, která dává psaní na roveň truhlařině, a zadala se mu zakázka na transkripci filmu do podoby prodejné literatury. Tak skončilo zajímavé kolečko. Z původně vynikajícího románu vznikl skrze film mimořádně podprůměrný brak s nepředstavitelnou prodejností.

Probudil jsem se zděšen. Došlo mi, že ve snu se mi zjevila budoucnost literatury. Od geniální nesrozumitelnosti k tupé prodejnosti. Literatura se přetvoří v obor s názvem „obrábění filmů“. Hned po probuzení proto následovala návštěva knihkupectví. Všechny filmové hity měly na pultech své zastoupení. Hned vedle rozhovorů s prezidentskými kandidáty. Naštěstí snímky vzniklé podle románové předlohy byly zastoupeny originály, nikoli přepisy. Snad to tedy ještě není tak zlé. Noviny pro změnu opět lhaly. Literatura neumírá. Možná je na kapačkách, ale ještě dýchá.

Marek Dobrý

(2. 3. 2008, 12:00, přidal uživatel marek.dobry)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek