WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Doktor běží o život

Uteče neobyčejný Michal Malátný následkům jedné obyčejné nevěry?
Ina Marešová

Forma vítězí nad obsahem, záletník vítězí nad závazky, akce vítězí nad logikou věci, rychlost nad chápáním, divák rezignuje… a přesto odchází spokojen. Tedy pokud je to muž.


Ženy, obrňte se! Ačkoliv známý docent Weiss, hrající sám sebe, ve filmu hlásá, že lidstvo se vrací k polygamii, což dokládají i statistiky houfných manželských nevěr, není to tak. Titulek podobného znění by měl být promítán před začátkem každé projekce tohoho testosteronového skvostu, navádějícím, jak to správně navléci, aby nám to, chlapi, všechno pěkně prošlo.

Záletný gynekolog Goldberg (Michal Malátný) je typickým příkladem muže v nesnázích – těhotná vamp milenka (Tatiana Vilhelmová) v mikrošatech volá uťáplé, životem poněkud opotřebované manželce v teplákách (opět Vilhelmová), čímž zcela převrátí život zatím bezúhonnému, oblíbenému panu doktorovi. Manželka chce rozvod, Goldberga chce televize i ředitel nemocnice, Goldberg sám se chce pokud možno vypařit. Jaká řešení si žádá takováto komplikovaná, byť poněkud stereotypní, situace, rozvíjí v komedii Chyťte doktora Martin Dolenský, režisér i autor scénáře.

Stejně jako ve známém filmu Lola běží o život i tady na nás čekají tři varianty jednoho dne, tři konce jedné nevěry. Dojemné smíření s manželkou, nebo podlehnutí křivkám vnadné milenky či snad chrabré vítězství nad konvencemi a zavedení soukromé polygamie? Hrdina se sice pokaždé stává štvanou zvěří, ale jinak příběhem proplouvá vcelku hladce, hraje pohotově na více stran s iritujícím ležérním úsměvem nového symbolu mládí – pohodáře za každé situace.

Když ne příběhem, který něžnější polovičku populace rozhodně minimálně nepotěší, čím je film výjimečný? Po technické stránce je čistou ukázkou dobré filmařiny. Režisér úspěšně zvládl rozpad děje do tří rovin a udržel při tom kontinuitu příběhu. Pro diváka zajímavý zážitek, neboť po každé variantě musí v sobě příběh uzavřít a nepřenášet si dojmy ani fakta do verze druhé. Pokud se změní X na Y, má za následek nikoliv Z, ale opět X. Vzhledem k podobnosti scén, odehrávajících se ve stejném prostředí se stejnými herci, je to vícevrstevnatý oříšek hodný náročnějšího diváka.

Scény jsou dynamické, svěží, trikově zdařilé, zejména když se Vilhelmová potkává s Vilhelmovou, dokonce v divokém souboji. Co občas zklame, je humor vedlejších postav. Ajťák Karel Jandák, Kryštof Hádek jako policista vedoucí intelektuálně přemrštěné debaty potvrzuje, že Pulp Fiction tu bylo jen jednou, o něco zdařilejší šermující ředitel nemocnice Luděk Sobota, do několikasekundových roliček trošku násilně obsazení Pavel Bém a Marek Vašut. Sázkou na jistotu byli naopak mile neomalený Michal Malátný jako věčně udýchaný doktor Goldberg, kterému možná i leccos odpustíme, a Tatiana Vilhelmová, jejímuž herectví byla dvojrole opačných charakterů oddané, unavené manželky a dravé, umíněné milenky jako ušitá na tělo.

Film si nehraje na víc, než je, ani nezastírá svoji komerční podstatu, přesto byl projekt podpořen překvapivými čtyřmi miliony ze Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie. Jeho obtížnou žánrovou zařaditelnost podtrhlo i až trapně neurčité vyjádření samotného režiséra, jenž projekt charakterizoval jako „komedii bez přívlastků. Ani černou, ani hořkou nebo laskavou. Jen komedii, která by měla bavit. Téměř starosvětskou, kde hlavním tématem jsou peripetie milostných vztahů.“.

Divočinu slavných jmen, technických experimentů a provokativní konec dokreslují i titulky, v nichž se užaslý divák, sotva se vzpamatoval z překvapivého vyústění, dočítá, že film má na svědomí jakýsi Martin Ed Woolf, nápadně připomínající Eda Wooda, amerického režiséra, pravidelně pranýřovaného jako jeden z nejhorších filmařů všech dob.

Ina Marešová

Chyťte doktora

Komedie / Drama

Česko, 2007, 85 min

Režie: Martin Dolenský

Hrají: Tatiana Vilhelmová, Michal Malátný, Iva Janžurová, Vladimír Javorský, Pavel Landovský, Kryštof Hádek, Luděk Sobota.

(16. 2. 2008, 12:00, přidal uživatel ina.maresova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek