WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Kašlete na křečovité úsměvy!

Černočerná norská komedie o vozíčkářích, kteří se vysmějí vašemu soucitu
Karolína Demelová

Jistě vám to taky někdo říkal: „Na tenhle film prostě musíš jít!“ Spiklenecké úsměvy těch, kteří ho shlédli. Trochu nafoukané, zasvěcené řeči šťastlivců, kteří snímek viděli už na letošním karlovarském festivalu, kde se stal miláčkem diváků a obdržel cenu za režii. V kině pak navíc skoro určitě zjistíte, že je beznadějně vyprodáno. Co je to vlastně zač, tenhle Kurz negativního myšlení?


Ústřední postavou příběhu je Gierr, který bydlí v krásném domě s krásnou ženou Ingvild, má rád hudbu Johnnyho Cashe, válečné filmy a trávu. A je na vozíku. Jeho žena už nedokáže snášet uzavřenost a negativismus, kterými ji od sebe odstrkuje, a tak pozve na návštěvu vyhlášenou psycholožku a její terapeutickou skupinu. Vede ji cílevědomá a nekompromisní Tori, jejíž metodou, jak pomoci tělesně postiženým lidem vyrovnat se s jejich handicapem, je pozitivní pohled na svět, vyrovnaná mysl a moudra typu „Malé změny vedou k velkým změnám“. Skupinu tvoří ochrnutá Marte s neustálým úsměvem a odhodláním řídit se všemi doporučeními, její pracovně vytížený, zdravý manžel Gard, osamělý vozíčkář Asbjorn, který po mozkové mrtvici nemůže mluvit, a nakonec starší opuštěná Lillemor, která má deprese ze svého malého bytu a přítomnost ve skupině odůvodňuje límcem kolem krku.

Tori v průběhu návštěvy zjistí, že v konfrontaci s Gierrovým sveřepým cynismem selhávají všechny její osvědčené postupy, ale co víc, její oddaná poslušná skupina se nechává podmanit Gierrem natolik, že se jí vzepře také. Vznikne tu jakási koalice postižených, která ze svého středu nemilosrdně vyloučí všechny zdravé: pokořená Tori odjede a Ingvild s Gardem se uchýlí do ložnice. A v domě se rozjede večírek…

Je zajímavé sledovat ostatní diváky, kdy se osmělí a přestanou se za svůj smích stydět. Protože pohled na Marte, která leží na zemi před ledničkou, má vyhrnutou sukni a na tváři svůj věčný úsměv, je sice směšný, ale smějte se člověku, který je ochrnutý a nemůže se ani pohnout! Pod vším tím humorem bolestivě jasně prosvítají vážné věci, které mají právo zlehčovat asi jen ti, kterých se týkají. Racionální sestavování žebříčku, kdo z nich je na tom hůř („Marte je ochrnutá, ale má dům, auto a manžela.“), nevzrušené debaty a zahrávání si se smrtí (ruská ruleta, která nakonec naštěstí zůstane jen hrou) - to jsou scény, při kterých zamrazí. Problémy tu ale zdaleka neřeší jen vozíčkáři, Ingvild a Gard stojí před morálním dilematem, jestli mají právo opustit své partnery. Smích se pak ukazuje jako poslední záchrana před propadem do zoufalství.

Osamělost, výčitky, stud, beznaděj... Během večera se dušené emoce vyhrotí, postavy konečně vypoví a vykřičí své problémy, které jim Tori doporučovala přecházet radostmi z malých úspěchů. Obrodný přerod postav sledujeme opět skrze humorné situace, jako je výměnný obchod s prášky („za jeden rohypnol pět tvých tablet“), zničení zařízení obývacího pokoje, koupelnová erotická scéna Lillemor a Asbjorna, zmíněná ruská ruleta, která patří asi mezi nejsilnější z celého filmu. Zbylé dvě odstrčené zdravé postavy uvolňují napětí sexem.

A přijde ráno… Očistné, osvobozující. Možná ale až příliš smířlivé. Poté, co divák přijal perspektivu snímku a přestal se stydět za to, že se směje, když některá postava vypadne z vozíku, vyznívá ranní scéna na terase trochu kýčovitě. Jako by se na samém konci tvůrci zalekli své odvahy - dobrá, smějme se vozíčkářům, ale přece to nemůže skončit špatně!

Film je natočený natolik kvalitně, že vám umožní soustředit se „jen“ na samotné téma filmu. Což určitě není málo. Každopádně jde o snímek, který stojí zato vidět. Není to jen komedie, ze které se dozvíte, co je to „fujtajbl pytlík“, ale už vůbec to není moralizující film, který vás bude poučovat, že máte být vděčni za své zdravé nohy. Myslím si, že objevíte nový rozměr smíchu.


Kurz negativního myšlení (Dánsko 2006, 79 minut)

Režie: Bård Breien

Hrají: Marian Saastad Ottesen, Fridjov Såheim, Kirsti Eline Torhaug, Per Schaaning, Henrik Mestad, Kari Simonsen, Kjersti Holmen

Česká premiéra: MFF KV 2007, v distribuci kin od 18.10. 2007


LitENky č. 2/28, roč. 2007/2008

(18. 11. 2007, 12:00, přidal uživatel karolina.demelova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek