WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Metropolitní opera na filmovém plátně

Kino Aero jako první ve východní Evropě přenáší živě z newyorské opery
Ina Marešová

Ojedinělý projekt "Live in HD" , který je založen na přímých přenosech vybraných představení významného operního domu do kin na všech kontinentech, dorazil do Čech v prosinci tohoto roku. Hudební příznivci se mohou během sezóny 2007/2008 těšit na osm celovečerních představení, z nichž většina budou celosvětové premiéry.


„Neustále se snažíme o nové formy a dramaturgické tvary, které by nabouraly zaběhnuté představy o kině jako takovém. Přímé přenosy z Metropolitní opery (dále jen MET) nám připadají jako úžasné spojení opery a filmového světa a opět posouvají hranice možností kina o kousek dál,“ vysvětluje Ivo Andrle, dramaturg kina Aero. Prvotní impuls napodobit úspěšný projekt, již zaběhnutý v řadě zemí, vzešel od Jednoty hudebního divadla. Ta zahájila jednání s MET na jaře tohoto roku a obratem získala celorepublikovou licenci právě pro Aero. „Našli jsme všude dveře otevřené, nebylo to vůbec těžké,“ dodává Martin Cikánek, který inicioval celou dohodu. Na otázku, zda nebyl netypický prostor kina překážkou pro přenos tradičního žánru jako je opera, odpovídá Ivo Andrle s úsměvem: „Nebyl, nikdy neviděli interiér.“

Metropolitní opeře bylo donedávna vyčítána přemíra klasičnosti, proto se nyní snaží více razit trend moderního divadla. Rozšíření unikátního projektu do východní Evropy proto není žádným překvapením, už loni byla některá představení přenášena do více než 600 kin na celém světě. Diváci po vydařených áriích nadšeně volali bravo a během produkce tleskali, tak byl přenos autentický. Podaří se totéž i u pověstně chladného českého diváka?

„Podle mého názoru nám chybí podvědomí kvality a uzavírat se před novými možnostmi je přece nesmyslné,“ přesvědčuje Daniel Jäger z Jednoty hudebního divadla, „snažíme se o nové publikum. Boříme hranice.“

Zda bude hranice bořit i poměrně vysoká cena vstupenky je další otázkou. Jedno promítání totiž přijde na tři sta korun. Za vysokou cenu vysoká kvalita, slibuje kino, které vyměnilo technického zázemí a garantuje divákům přenos v nejvyšší kvalitě díky speciální technice, vysílající ve vysokém rozlišení, proto akronym HD-High definition. Samo představení bude snímáno čtrnácti kamerami, což umožní divákovi vidět i detaily, které by při skutečném představení nikdy nebyl schopen zachytit. A že jich bude. Metropolitní opera je totiž známá svým nákladným aranžmá, skvělými pěveckými výkony a nápaditým inscenováním klasických děl. Co do intenzity zážitku by se tedy mělo promítání téměř vyrovnat skutečnému prožitku přímé účasti.

„Možná zřídíme i šatny na kabáty,“ přislíbil na závěr Ivo Andrele, který věří, že špičkové umění Metropolitní opery v New Yorku zprostředkované právě kinem Aero rozvíří stojaté české operní vody.

Ina Marešová

Zahájení sezóny Live in HD 2007/2008 proběhlo v kině Aero v sobotu 15. prosince v 19.00 hodin.

PROGRAM:

15.12. Charles Gounod: Roméo et Juliette

1.1. Engelbert Humperdick: Hänsel und Gretel (Perníková chaloupka)

12.1. Giuseppe Verdi: Macbeth

16.2. Giacomo Puccini: Manon Lescaut

15.3. Benjamin Britten: Peter Grimas

22.3. Richard Wagner: Tristan und Solde

5.4. Giacomo Puccini: La bohéme (Bohéma)

26.4. Geatano Donizetti: La fille du regiment (Dcera pluku)

(7. 11. 2007, 12:00, přidal uživatel ina.maresova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek