WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Nejen americký punk v podání šamana

Lucie Břinková

Alex Švamberk, publicista, alternativní hudebník a tanečník japonského stylu Butó, považovného za tanec šamanský, vydal knihu rozhovorů s předními hardcorovými a punkovými osobnostmi: Nenech se zas oblbnout.


Jak název díla upozorňuje, kniha nevypráví jen o americkém hard coru a punku, ale i o politické situaci, smýšlení jednotlivých kapel, obraně a výpovědi pomocí hudby, o životních situacích hudebníků i bezdomovců…

Od devadesátých let až do současnosti vedl Švamberk rozhovory s osobnostmi, jako jsou Iggy Pop, Ramones, Fugazi, Dead Kennedys, Biafra, Green Day a další, přičemž články postupně otiskoval v kulturních médiích. Spojením vznikla kniha, která se pokouší mapovat situaci amerického podzemního hnutí. Postupuje chronologicky, vysvětluje počátek punkového umění, příčiny jeho vzniku, provádí nás světem drsných slov, heroických činů a nebojácných mužů, ukazuje časové fáze a zvraty tohoto kulturního proudu až po dnes velmi módní neopunk.

Výprava je zahájena rozhovorem s Ivanem Králem, který samozřejmě není punker, ale hrál s takovými osobnostmi, jako je právě Iggy Pop či Patti Smith, začínal na stejném pódiu jako Ramones. Výběr je tedy opodstatněn. Brána je otevřena a čtenář pokračuje po cestě, kde je člověk živ opojnou látkou, vede provokativní život, nebojí se „zařvat“, když nesouhlasí s politikou, a hlavně se řídí heslem do it yourself! Kniha je tematicky rozdělena na jedenáct kapitol, každá začíná Švamberkovým uvedením do daného období a pokračuje rozhovory s hudebníky, kteří jednotlivé období oživí svým punkovým projevem – slovníkem, názory – a i punku a hard coru neznalému čtenáři vše barvitě přiblíží.

Punkoví znalci se ke knize staví velmi pozitivně, nešetří chválou, spojují si informace automaticky. Pro „nepankáče“ je občas těžké se orientovat v přemíře jmen. Na jednotlivých rozhovorech je patrné, že byly pro knihu kráceny, přičemž se přerušilo spontánní napětí mezi oběma komunikanty. Švamberk často klade stejné otázky. Ačkoliv na ně pokaždé odpovídá někdo jiný a něco jiného, občas jsem nabývala pocitu, že čtu znovu a znovu to samé. Za punkovou by se dala označit i editorská práce: překlepy a chyby se tu vskutku občas objeví. Úmyslem to pravděpodobně nebylo.

Nemyslím, že kniha podává celistvý obraz americké punkové a hardcorové scény, ale velice slušným způsobem i punkem neposkvrněného čtenáře provede jejími nejdůležitějšími oblastmi. Pomáhá tak vytvořit si představu o vzniku celého hnutí, o jeho vývoji a o smýšlení a životě punkerů.

Alex Švamberk: Nenech se zas oblbnout. Maťa, Praha 2006. 305 str.

(17. 5. 2007, 12:00, přidal uživatel lucie.brinkova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek