WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

A vy jste si mysleli, že křídla mají jen ptáci?

Project Wings přináší zcela novou formu tradičního stepu – street step
Kristýna Horáčková

Jan Bursa, Pavel Strouhal, Václav Muška a Carli Rebecca Jefferson jsou členové stepařské skupiny Wings. I tento rok se v několika českých divadlech krátkodobě objeví se svým představením, zvaným Project Wings.


Projekt Wings je směsí všech stylů – má stepařský základ, mísí se v něm ale především prvky street dance, moderního tance, baletu, nechybí robotické pohyby. Základem je dokonalá a přesná stepařská technika nohou, která se překvapivě elegantně snoubí s uvolněným zbytkem těla. Tanečníci působí přirozeně a tomu odpovídá i jejich styl oblečení, inspirovaný pouliční módou – volné, na sobě navrstvené oblečení, propojení zdánlivě nemožných kombinací, pokrývky hlavy různých tvarů a barev,...zkrátka vše, co je pohodlné a v čem se kdo cítí dobře. Ve spojení se stepkami (stepařskou obuví) vše působí více než zvláštně a milovníci klasického stepu ála Fred Astaire by mohli být šokováni, netradiční outfit tanečníků je však rázem prominut ve chvíli, kdy na vás nechají působit své stepařské umění. Představení je totiž skutečně technicky i choreograficky skvěle propracované. Na jevišti se střídají jednotliví členové skupiny v různých výstupech, využívají všemožné rekvizity, pomocí kterých neustále vytvářejí rytmický doprovod – ať už jsou to dva kusy plechu, na kterých dvojice Jan Bursa a Pavel Strouhal stepují, dřevěné schody, na nichž Pavel Strouhal předvádí neuvěřitelné rytmické číslo, nebo plechový kanystr, který postačí Carli Jefferson k jejímu bubenickému vystoupení. Jednotlivé výstupy střídají skupinové choreografie a pravou rytmickou lahůdkou jsou improvizace, při kterých divák nestačí žasnout nad lidskou vynalézavostí. Tentokrát nejsou žádné pomůcky třeba, tanečníci si plně vystačí se svým vlastním tělem – údery stepek doprovází luskáním, tleskáním, plácáním do stehen,... to vše dohromady vytváří neuvěřitelně rytmickou skladbu. Tanečníci se během představení několikrát převléknou (vzhledem k tolika vrstvám oblečení by se ale spíše dalo mluvit o vysvlečení některých částí a oblečení jiných) nejradikálnější změnou je pak jejich číslo s fraky – užití slova „číslo“je zcela na místě, protože tato část představení se skutečně nejvíce podobá cirkusovému vystoupení. Přes volné kalhoty si všichni navléknou fraky a parodují tradiční stepařský styl – jejich „streatová“ uvolněnost se ale nedá zapřít a tak vzniká jakási směsice těchto dvou naprosto odlišných tanečních forem. Celé představení zakončuje „zvláštní host“, který sice členem skupiny není, ale pravidelně s ní vystupuje - Jiří Korn. Oblečený ve stejném stylu jako ostatní tanečníci zazpívá a spolu s nimi zastepuje na speciálně upravenou verzi skladby Zpívání v dešti (Singing in the Rain ze stejnojmenného muzikálu).

Project Wings doprovází hudební skupina Cartonnage, v čele s Martinem Šebestíkem, jejím zakladatelem. Jejich experimentální hudební styl se s choreografií Wings jednoduše doplňuje, stejně jako hra světel, která jen umocňuje zážitek z kvalitního představení.


Project Wings

choreografie: Jan Bursa a ostatní členové skupiny Wings

režie a dramaturgie: Aleš Janák

hudba: skupina Cartonnage


LitENky č. 5/25, roč. 2005/2006

Project Wings

Project Wings

(11. 4. 2007, 12:00, přidal uživatel kristyna.horackova)

Debata k článku

BOMBA
anonymní uživatel, 29 . 6 . 2007, 8:31
ano je to peckaaaaaa:-)))))!!!!!


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek