WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Dvojtvářná Asie

Výběr kolekce z nizozemského fotofestivalu Noordenlicht nyní v Praze
Zuzana Hajičková

Langhans Galerie Praha hostí po dobu tří měsíců přehlídku dokumentárních a portrétních fotografií bývalého a současného života jihovýchodní Asie. Na výstavě nazvané „Air Asia“ se představuje 16 fotografů z Bangladéše, Bhútánu, Indie, Indonésie, Kambodže, Malajsie, Srí Lanky, Thajska a Vietnamu.


Dějiny fotografie jsou v dané oblasti poměrně krátké – k boomu došlo až v devadesátých letech 20. století, zato ve velkém stylu, jak lze dobře sledovat i v expozici galerie Langhans. Jsou tu zastoupeny různorodé žánry, počínaje výtvarným minimalismem a zesměšněním bollywoodské popkultury konče. Převažují barevné snímky. Jejich společným jmenovatelem je proměna asijské společnosti, konfrontace tradic s rychlým ekonomickým růstem zemí.

Snímky jsou rozvěšeny ve čtyřech patrech včetně schodiště. Zachycují život buddhistických mnichů, ztišení a rozjímání v přírodě, ale i tep velkoměsta, stavby vysokopodlažních budov a hemžení zaměstnanců továren. Je zde ironizován kult filmových hrdinů tohoto světa, vůči němu kontrastují mýty a legendy opředené okolo moře. Jiné cykly fotografií dokumentují soukolí úřednické mašinérie, krutosti režimu a jeho oběti, objeví se i obraz války ve Vietnamu. Spatříte zajímavé portrétní snímky či autoportréty, nakonec vás může upoutat film o malých fotografických ateliérech.

Silná stránka výstavy spočívá v protikladech, všehochuti témat a směrů. Výstava podrobně seznamuje s asijskou tvorbou minulosti i současnosti a může oslovit široké spektrum návštěvníků. Je na každém, aby si z ní vybral své. Pozornost si zaslouží atypičnost budovy galerie a její umístění přímo u Františkánské zahrady. Více informací naleznete na adrese www.langhansgalerie.cz.


ZUZANA HAJÍČKOVÁ


Air Asia/Fotografie – Langhans Galerie Praha

Vodičkova 37

4. 4. – 1. 7. 2007, ÚT-NE 12-18 h


LitENky č. 6/26, roč. 2006/2007

(5. 4. 2007, 12:00, přidal uživatel zuzana.hajickova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek