WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Knihy redakcí prolistované

Redakce

Za velmi zdařilou považuji knihu Petra Síse Tibet - Tajemství červené krabičky. Jde o velmi osobní zpracování vzpomínek na otce, dokumentaristu Vladimíra Síse. Petr Sís od svého otce dostane červenou krabičku obsahující deník, který si psal, když se ztratil při natáčení filmu v Tibetu. Autor zde skládá různorodou mozaiku svých vzpomínek na otcova vyprávění, snů a představ z nich plynoucích a deníkových záznamů. Vedle překrásných kreseb kniha obsahuje směs pravdy a imaginace autora, který v představách postupně prochází Tibet tak, jak jej zaznamenal jeho otec. Příběh putování a toho, jaké stopy zanechalo vyprávění o něm v malém chlapci, je podán tak poutavě, že knihu jistě ocení i dospělí čtenáři.(maj)

Sís, P.: Tibet - Tajemství červené krabičky. Praha, Labyrint 2005. 60 s.


Americká historička Barbora Tuchmanová čtenářům zprostředkovává pohled do středověké společnosti 2. poloviny 14. st. Naskýtá se nám tak obraz dějů odehrávajících se ve Francii, Anglii, Flandrech, Německu a Balkáně na sklonku středověku. Autorka se zaměřuje na dějiny lidstva po černé smrti - moru. Dobové názory, pomluvy, intriky mocenské politiky, vraždy a láska - tím vším je můžeme charakterizovat. Ačkoliv se jedná o líčení pravých historických událostí, knihu lze číst i jako životopisný román, neboť hlavní postavou spisu je Enguerrand VII. de Coucy, francouzský velmož. Jedná se však o odbornou literaturu.(hol)

Tuchmanová, B.: Zrcadlo vzdálených časů (z ang. přeložila Eva Křístková). Praha, BB/art s.r.o. 2005. 719 s.


Básník, prozaik a fotograf Igor Malijevský vydal počátkem října svou druhou knihu, sbírku povídek s názvem Družba. Jeho básnická prvotina, nápaditá a nepodbízivá sbírka básní Bělomorka, má tedy konečně sestřičku. Samotné názvy obou knih napovídají, odkud vane vítr Malijevského inspirace, ale možná se nejedná ani tak o inspiraci, jako o prostý fakt, že Igor Malijevský má ruské předky a své slovanské kořeny nezapírá, naopak. Stejně jako Bělomorka, i Družba je doprovázena autorovými fotografickými ilustracemi. Jedná se o sbírku volně souvisejících povídek, která rozhodně nezapře poetickou duši autorovu. Můžete se tedy těšit na sbírku silně vizualizovaných textů, často s absencí jakékoliv dějovosti, zato okořeněných silou básnických metafor a vizí. (eka)

Malijevský, I.: Družba. Praha, Protis 2005. 200 s.

(9. 12. 2005, 12:00, přidal uživatel helena.hollova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek