Deset let pospolu


Zuzana Hajíčková
( zuzana.hajickova)
Na podzim před deseti lety zahájilo svou činnost v Praze Rakouské kulturní fórum (RKF). U příležitosti jubilea uspořádalo dne 20. 10. malé ohlédnutí za minulostí institutu v podobě promítání záznamů z rozmnitých akcí v RKF (dokumenty, autorská čtení, studentský film o Rakousku), na různých místech se pořádaly koncerty – vystoupila skupina Die steirischen Fiedler s folklorní hudbou Štýrska, Michaela Rabitsch a Robert Pawlik se přihlásili džezem, Maria Prinz klasickými skladbami. Později promluvil rakouský velvyslanec Emil Brix na téma O nevyužitém potenciálu našeho sousedství ve střední Evropě, následovala pódiová diskuze o Česku a Rakousku v nové Evropě s Eduardem Buskem, prezidentem Evropského fóra Alpbach a koordinátorem Paktu stability pro jihovýchodní Evropu, a s Karlem Kühnlem, bývalým ministrem obrany ČR. Diskuzi moderoval novinář Peter Brod. Účastníkům byl k dispozici simultánní překlad a poslech si mohli zpříjemnit malým občerstvením.
(haj)

(1. 11. 2006, 12:00)

článek na adrese: http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-1716


Události redakcí zaznamenané: OKO nad Prahou a další


Redakce LitENek
( kristyna.horackova)
Moderní architektura v Klementinu
„OKO nad Prahou“, přehlídka architektonických návrhů, účastnících se soutěže o novou podobu Národní knihovny, je k vidění do 31. května 2007 v budově pražského Klementina. Výstava se rozkládá na 2 podlažích: v přízemí jsou umístěny studie budov a fotografie modelů, které dále nepostoupily, v prvním patře pak mohou návštěvníci obdivovat návrhy, které porota vybrala do užších výběrových kol. Valná většina architektonických společností dodala ke svému projektu i fotomontáž, která zobrazuje konkrétní budovu, začleněnou do panorama Letné. Osm nejvýše oceněných návrhů (včetně vítězného projektu, který jeho autor Jan Kaplický pojmenoval OKO) je k shlédnutí i ve formě trojrozměrných modelů. Výstava je přehledná, poskytnutý materiál ocení nejen odborníci, ale i laická veřejnost.
(kh)
Výstava OKO nad Prahou, 29. 3. – 31. 5. 2007, otevřeno denně kromě pondělí 10 – 19h


Jak Mozart potkal Kubu
Kterak k tomuto setkání došlo, sice nevíme, ale výsledek tohoto na první pohled nesourodého propojení jste mohli vidět, slyšet a vychutnat 20.3. v pražském Paláci Akropolis.
Projekt Mozart meets Cuba spojuje tři členy Drážďanské filharmonie a dva kubánské perkusionisty. A tak noty napsané Mozartem tančily na vlnách kubánských rytmů. Pokud jste v Akropoli chyběli, unikly vám Mozartovy skladby jako Turecký pochod nebo Malá noční hudba oblečené do svěžího, roztančeného kabátku. Tiše plačte a doufejte, že Mozart meets Cuba, nominovaní na Grammy 2005 v kategorii best classical crossover album, ještě někdy poctí Prahu svou návštěvou.
(bak)
Mozart meets Cuba, 20. března 2007, Palác Akropolis


Smeraldina a Desdemona v New Yorku
Česká národní budova, sídlo generálního konzulátu ČR v New Yorku, se v dubnu stane dějištěm hned dvou důležitých akcí.
Nejdříve se 12. dubna uskuteční večer pro UNICEF s dražbou panenek. Tato akce je součástí mezinárodní kampaně Dětského fondu OSN UNICEF, jejímž cílem je prodej vlastnoručně šitých panenek. Ze získaných peněz bude financováno očkování malých dětí v rozvojových zemích proti hlavním smrtelným nemocem (například tuberkulóza nebo černý kašel), přičemž peníze z jedné panenky uhradí očkování jednoho dítěte. O víkendu 21. a 22. dubna pak proběhne představení činohry Národního divadla Sluha dvou pánů s Miroslavem Donutilem v hlavní roli sluhy Truffaldina. Tato inscenace byla zvolena i kvůli probíhající rekonstrukci, jelikož není náročná na rekvizity. Divadelní soubor poveze do N.Y. dvě panenky- Desdemonu a Smeraldinu. Představení bude vrcholem takzvané nulté sezony. Od konce dubna bude budova plně v rukou stavbařů, její slavnostní otevření je naplánované na podzim roku 2008.
Tuto novorenesanční budovu odkoupila ČR od krajanů roku 2001 za symbolický dolar. Rekonstruována je od roku 2003, dosavadní náklady jsou tři čtvrtiny miliardy korun.
(šav)




(10. 4. 2007, 12:00)

článek na adrese: http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-1930


Kompletní program literárních čtvrtků v Řetězovce


Barbora Topolová
( barbora.klimtova)
4.10. Etela Farkašová: Stalo sa
11.10. Jáchym Topol: Supermarket sovětských hrdinů
18.10. Dušan Šimko: Maratón Juana Zabalu
25.10. David Zábranský: Slabost pro každou jinou pláž
1.11. Svetlana Žuchová: Yesim
8.11. Jiří Hájíček: Selský baroko
15.11. Márius Kopcsay: Zbytočný život
22.11. Radka Denemarková: Peníze od Hitlera
29.11. Jana Juráková: Orodovnice
6.12. Jakuba Katalpa: Je hlína k snědku?
13.12. Viliam Klimáček: Námestie kozmonautov
20.12. Petra Dvořáková: Promeněné sny


Martin Hudymač

- narozen roku 1978 v Prešově
- vystudoval slovakistiku a filozofii na Prešovské univerzitě a obor Literatura na Society for Higher Learning v Bratislavě, School of Slavonic and East European Studies University College London, 2005-2006, Literature (PhD Study Sokrates / Erasmus)
- působil na FF UK, na katedře slovakistiky
- je průvodcem literárními večery v Řetězové

(2. 12. 2007, 12:00)

článek na adrese: http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2062


Události redakcí zaznamenané (č. 29)


Redakce LitENek
( kristyna.horackova)
Móda 70. let v u(p)m
V pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu mohli ve dnech 7. 12. 2007 – 24. 2. 2008 návštěvníci zhlédnout expozici „Kytky v popelnici: Společnost a móda v sedmdesátých letech v Československu“. Výstava byla součástí cyklu oděvních výstav, které toto muzeum pořádá. Na zhruba 60 figurínách byly k vidění modely určené jak pro všední den, tak i pro sváteční příložitosti, nechyběly samozřejmě ani doplňky. Kurátorka výstavy PhDr. Konstantina Hlaváčková dala prostor i okrajovým částem tehdejšího módního hnutí – hippies a punku. Atmosféru 70. let dokresloval stylově zařízený pokoj, který kromě nezbytných miminalistických křesílek, pletených bačkor a dobových magazínů obsahoval i černobílou televizi. Ta nepřetržitě vysílala oblíbený pořad této doby „Počkej, já povím…“, ve kterém tehdejší televizní hvězda Pavlína Filipovská seznamovala diváky s nejžhavějšími módními výstřelky.
Výstavu doplňoval cyklus přednášek a projekce filmů, vztahujících se k fenoménu 70. let.
(kh)

Zápasy Františka Vláčila
V rámci první části připravovaného cyklu o významných českých režisérech probíhá od 15. 2. 2008 do 31. 5. 2008 multimediální výstava nazvaná František Vláčil: Zápasy. V Císařské konírně na Pražském hradě jsou představeny fotografie z Vláčilových filmů, snímky z natáčení i jeho soukromého života a projekce vybraných sekvencí filmů Markéta Lazarová a Údolí včel. Výstavu pořádá Správa Pražského hradu a Barrandov Studio a. s. Otevřeno: denně od 10 do 18 hodin, vstupné: 120 Kč, snížené 60 Kč.
(kuk)

Estonský večer v Rytířské
Udalost redakci zaznamenana

Udalost redakci zaznamenana (zvětšit)

Maďarské kulturní středisko zahájilo projekt "Zasazování maďarské kultury do ugrofinského kontextu". Estonský večer pořádaný v pátek 22. února v prostorách střediska (Rytířská ulice) byl jednou z prvních vlaštovek. Příchozí si kromě mírně suchopárných přednášek z estonské historie a literatury mohli vychutnat cestovatelské okénko Josefa Mikšovského, tradiční estonské tance v podání maďarské taneční skupiny Hõissassaa či se pobavit nad animovanými ukázkami z estonské poezie.
(est)

Febiofest na Smíchově
Patnáctý ročník Febiofestu s podtitulem „Přátelský k divákovi“ opět obsadí na přelomu března a dubna všechny sály smíchovského kina Village Cinemas Anděl. Největší změnou oproti předchozím letům je vznik nové, soutěžní sekce. Porotu však nevytvoří filmoví tvůrci ani kritici, ale 33 předem vybraných diváků festivalu. Hodnotit budou 16 „mladých evropských filmů“, vítěz získá kromě finanční odměny šanci dostat se do distribuce kin. Kromě bohaté filmové nabídky se mohou návštěvnící těšit na doprovodný program v podobě koncertů a výstav. Febiofest probíhá od 27. 3. do 4. 4. 2008 v Praze, poté se přesouvá do dalších velkých měst.
http://www.febiofest.cz/
(kde)

Shanghype
Galerie Futura pořádá ve dnech 27. 2.–4. 5. 2008 výstavu současného (nejen) čínského videoartu Shanghype. Tématem projektu je stejnojmenná čínská metropole, zároveň je sledován cíl představit „Šanghaj jako mediální hvězdu“, vysvětluje slovo hype v názvu podtitul výstavy. Kurátor Davide Quadrio nabídl videa domácích autorů (za všechny Xu Zhen či Yang Fudong) i západní pohled zvenčí (Melanie Jackson, Olivo Barbieri a další). Samostatnou prezentací je zastoupen internetový obrazový projekt Hipic. Čínská realita je prezentována především prizmatem kontrastů − politických i sociálních, či prostřednictvím prostého střetu nových technologií a tradice. V roce čínského pořadatelství olympijských her výstava více než aktuální.
(sir)


(21. 2. 2008, 12:00)

článek na adrese: http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2085


Události redakcí zaznamenané (č. 30)


Redakce LitENek
( ema.stasova)
Maškaráda ve Švandově divadle
Radovan Lipus a David Vávra, režisér a moderátor pořadu Šumná města, ušili nový kostým pro Lermontovovu Maškarádu. Jak zúročili režisérský (Lipus) a scénografický (Vávra) talent, se můžeme přesvědčit od 22. 3. 2008 ve Švandově divadle. Veršované drama se bude hrát v překladu nonsensového básníka Emanuela Frynty s Milanem Kačmarčíkem, Janou Strykovou a Matějem Hádkem v hlavních rolích. „Ta hra má v sobě veliké romantické gesto, má v sobě hudbu, vášeň, a přesto je to obraz, či krátce – halucinace, horečnatý sen, přímý přenos z Arbeninovy hlavy. To mě na tom velice zajímá. A krásné role. Dramatická herecká krajina,“ vzkazuje Radovan Lipus.
(est)



Snadná danost
Výtvarníci David Böhm a Jiří Franta (mj. člen skupiny Rafani) připravili další ze svých společných projektů, tentokrát v Galerii Rakouského kulturního fóra v Praze. Výstava Snadná danost volně navazuje na jejich dva roky starý počin v galerii NoD: cílem je postupně zaplnit stěny a strop výstavní síně kresbami, v tomto případě obkreslenými z nejčtenějšího denního tisku. Na jedné straně tedy „snadná danost“ prázdných stěn galerie jakožto tradiční instituce, jež se graffitistické nadprodukci obrazů vymyká, na druhé „snadná danost“ mediálních, často manipulativních zpráv, nabízí jednu z interpretací kurátor Jiří Ševčík. Kresby přibývají každý všední den, umělce je tak možné sledovat v akci přímo na místě až do 30. 4. 2008.
(sir)



Koho letos políbila múza
Již 15. ročník předávání cen Thálie 2007 se uskutečnil dne 28. března 2008 v Národním divadle v Praze. Za mimořádné jevištní výkony byli oceněni herci Simona Stašová a Erik Pardus, cenu v kategorii balet převzala Nikola Márová a Michal Štípa, v kategorii opery zazářila Anda-Louise Bogza a italský tenorista Gianluca Zampieri a za výkony v oblasti operety a muzikálu byla oceněna Pavla Břínková a Petr Štěpán. Během slavnostního večera byly předány také Thálie za celoživotní mistrovství, které obdrželi herec Ilja Racek, operní pěvec Václav Zítek a tanečník Jaroslav Čejka. Zvláštní cenu Thálie za přínos českému divadelnímu umění udělilo Kolegium člence Národního divadla v Praze Vlastě Chramostové a cenu pro činoherce do 33 let převzal Michal Čapka.
(kh)



Zpět v šedesátých letech
Výstava Bruselský sen představuje divákům československou účast na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu a životní styl 1. poloviny 60. let. Expozice bude nejprve k vidění v Praze v Galerii hlavního města Prahy, a to od 14. května do 21. září. Výstava poté zamíří do Brna, kde se představí od 21. listopadu do 1. března 2009 v Moravské galerii.
(mar)



Mladí fotografové
Výstava Lumix FotoAkademie představuje vítězné snímky stejnojmenné soutěže v digitální fotografii pro studenty středních škol a druhého stupně základních škol z celé ČR. Studenti soutěžili v kategoriích Přátelé, Kouzlo hor, Zvířata z očí do očí, Kontrasty a Okna, okénka. Výstava probíhá v termínu 3.–19. 4. 2008 na Staroměstské radnici v Praze. Vstupné je dobrovolné.
(kuk)

(17. 3. 2008, 12:00)

článek na adrese: http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2114


Události redakcí zaznamenané - LitENky č. 31-32


Redakce LitENek
( kristyna.horackova)
Nejen Praha tančí
Milovníci tance mají jistě ve svých diářích barevně vyznačený měsíc červen. Ve dnech 1.–25. 6. 2008 totiž proběhne již dvacátý jubilejní ročník mezinárodního tanečního festivalu Tanec Praha. Letošního festivalu se zúčastní soubory z 10 zemí, kromě Prahy se bude tančit i v Brně, Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Ostravě, Pardubicích a Valašském Meziříčí. Snahou organizátorů bylo pojmout tento jubilejní ročník jako rekapitulaci největších úspěchů uplynulých 20 let. Jako každým rokem je hlavní důraz kladen na různorodost a pestrost nabídky, aby si tak každý divák přišel na své.
(kh)



Kde se počíná moderní design?
V Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze probíhá od 10. 4. 2008 do 8. 6. 2008 výstava Christophera Dressera nazvaná Pionýr moderního designu. Christopher Dresser patřil k členům obrodného hnutí, které se v průběhu druhé poloviny 19. století snažilo pozvednout estetickou hodnotu předmětu denního užívání. Na rozdíl od ostatních členů ovšem Dresser využíval k výrobě svých předmětů výdobytků moderních technologií a vyráběl je v továrnách. Je považován za jednoho z prvních designérů v moderním smyslu slova.
(mad)



(9. 4. 2008, 12:00)

článek na adrese: http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2151


1. Fejeton Cup


marek.dobry
Holky a kluci, dámy a pánové, kamarádi a přítelkyně! LitENky vypisují svou historicky první literární soutěž.
Jak jste si jistě všimli, již několik čísel vychází na zadní straně našeho časopisu fejeton. Rozhodli jsme se, že otevřeme dveře lidem všeho věku i pohlaví a dáme jim možnost publikování v LitENkách. Pokud si píšete jen tak pro radost doma fejetony, zkuste nám je zaslat do redakce! Pravidla 1. Fejeton Cupu jsou zcela jednoduchá. Do 31. 8. 2008 zašlete soutěžní texty o maximálním rozsahu 2 500 znaků včetně mezer na emailovou adresu litenky@centrum.cz. Nejlepší práce budou oceněny otištěním na zadní straně jednoho z čísel. Vítězové budou kontaktováni redakcí.

Marek Dobrý,
hlavní porotce soutěže

(28. 4. 2008, 12:00)

článek na adrese: http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2189


Události redakcí zaznamenané - č. 1 (33)


Redakce LitENek
( denisa.garciova)
Hudebněfilmová smršť
V polovině října proběhl již 5. ročník mezinárodního festivalu hudebních filmů Moffom (Music on Film – Film on Music). Filmoví či hudební nadšenci mohli vybírat z 8 filmových sekcí a dalších doprovodných akcí. Letošním hlavním tématem byl New York. Samozřejmě nechyběla festivalová soutěž, kde se o přízeň poroty i diváků ucházelo 12 filmů. Hlavní cenu obdržel polský film Solo. Cenu diváků si odnesl snímek Gogol Bordello Non-Stop. Na své si přišli hudební fajnšmekři v portrétech skupin a hudebníků (např. Úžasná cesta: příběh The Who, Joy Division atd.). Své obzory tu však mohli rozšířit i "neznalci". Některé filmy byly prezentovány přímo svými tvůrci, kteří byli svolní k bouřlivým debatám, např. diskuze s Bradem Abramsonem po skončení filmu NY 77 – Mrazivý rok v pekle byla opravdu pekelná.
(dega)



Mluvící ruce
V Divadle Komedie se 18. října konal XI. ročník přehlídky tvorby ve znakovém jazyce Mluvící ruce. Přehlídku pořádala Česká unie neslyšících a vystoupilo na ní pět souborů od MŠ pro sluchově postižené z Prahy 5 až po Deutsches Gehörlosen Theater e. V. z Německa. Večerem provázela Pavlína Spilková, kterou tlumočila Mgr. Kateřina Červinková-Houšková. Samotná představení byla oproti minulým letem tlumočena do češtiny méně, ale vzhledem k poměrně dobré srozumitelnosti si večer užili i slyšící diváci.
(vlas)



Zásluhy mužů října
U příležitosti devadesátého výročí vzniku Československé republiky se ve dnech 23. a 24. října 2008 uskutečnila v Hrzánském paláci v Loretánské ulici v Praze 1 mezinárodní vědecká konference s názvem „Muži října 1918“. Účastníci konference připomněli významnou úlohu pětice mužů října 1918 – Františka Soukupa, Jiřího Stříbrného, Vavra Šrobára, Antonína Švehly a Aloise Rašína. Právě tato pětice se podílela na prohlášení a bezprostředním konstituování samostatného Československa. Kromě nich referující připomněli představitele nejrůznějších aktivit namířených proti snaze o vznik republiky. Příspěvky konference shrne připravovaný sborník. Na uspořádání akce se podílel Ústav českých dějin FF UK, Masarykův ústav a Archiv Akademie věd ČR, Historický ústav AV ČR, CEVRO Institut a Úřad vlády ČR.
(spá)



Fřesh fľesh – mladé maso
V pátek 31. října ovládl prostory pražské kavárny Černá labuť nevšední československý kabaret. Velice originální večer poskytl prostor několika mladým umělcům. Herci Improligy (Česká improvizační liga) se postarali o nevšední sérii krátkých představení založených na improvizaci, okamžitých asociacích a zapojení publika; trojice Lenka Kožíšková, Lenka Žampachová a Pavla Kislerová představila snově romanticko-technařský audiovizuální projekt; režisér Martin Dušek promítl svůj bakalářský dokumentární film zobrazující dojemnou lovestory pana Skleničky a jeho obřího kráčejícího velkorypadla. Program doplnili svým autorským čtením dva amatérští spisovatelé – básník Jakub Repický a povídkář Jiří Charvát. Celý večer se nesl v duchu cesty vlakem, přičemž jednotlivé počiny umělců představovaly jeho zastávky v různých městech. Název organizátoři vysvětlují tak, že se pokusili o prezentaci mladého českého a slovenského masa.
(ele)



Jděte na Bergmana!
Kinosály v Praze, Brně a Hradci Králové hostí pravděpodobně nejrozsáhlejší přehlídku filmů švédského režiséra Ingmara Bergmana. Od 14. 10. do 13. 12. 2008 máte možnost zhlédnout nejen filmy známé, ale i ty pozapomenuté. Rozsah přehlídky je opravdu úctyhodný, na programu jsou filmy vzniklé v letech 1946–2005. Festival se tak stává důstojným připomenutím Bergmanových nedožitých devadesátin. Současně s přehlídkou filmovou probíhá ve foyer kina Aero, kde se koná převážná většina pražských projekcí, výstava plakátů k filmům Ingmara Bergmana. Více informací na www.bergman-festival.cz.
(mar)



XIV. Festival komorní grafiky
Ve středu 22. října v 17 hodin byl v prostorách Galerie Hollar slavnostně zahájen XIV. Festival komorní grafiky. Letošní výstava je znovu jedinečnou příležitostí pro členy Hollaru, aby ukázali novou tvorbu v malém formátu. Vystavovaní umělci měli jediné omezení – formát tvorby. Volnou ruku měli v námětu, technice, výrazu i osobním projevu. Malé měřítko grafických děl umožnilo umělcům pracovat především na detailech a na zachycení drobných nuancí, které velký formát díla nedovoluje. Festival je jakýmsi svátkem, který potěší nejen grafiky, ale i milovníky grafického umění. Výstava potrvá až do 23. listopadu a je otevřena denně mimo pondělí od 10 do 13 a od 14 do 18 hodin.
(iba)



Festival du film français!
Neboli je tu již v pořadí 11. ročník Festivalu francouzského filmu, který svou živostí bude tepat nejen v Praze a věrných kinosálech Světozoru, Lucerny, Francouzského institutu a Slovanského domu, ale i v dalších sedmi městech ČR, jimiž jsou Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Olomouc, Ostrava, Pardubice nebo Plzeň. Francouzský dýchánek vypukne již 20. listopadu a potrvá až do 26. listopadu, přičemž můžete shlédnout hned několik předpremiér, které budou posléze uvedeny na plátna našich kin, dále filmy již hrané v našich kinech, které se zasloužily o uvedení na festivalu velkou diváckou oblíbeností, naproti tomu filmy z DVD sekce, dosud nepromítané v našich kinech, to vše až po filmy vzniklé v mezinárodní koprodukci, které nás zavedou i do vzdálenějších zemí, a nakonec pásmo krátkých filmů. Mezi snímky, které se u nás již objevily, patří například Persepolis, Paříži, miluji Tě, Strach ze tmy, nebo Skafandr a motýl. Více informací ohledně programu na: fff.volny.cz.
(sara)



Poetický podvečer
V Městské knihovně v Čelákovicích vystoupil v podvečerních hodinách 21. 10. 2008 „nymburský poeta“ Aleš Misař se svým melodramatem Titán za klávesového doprovodu Jiřího Chvojky. Pokud měla některá z přítomných divaček představu o melodramatu jako o unylé recitaci do ponuré vážné hudby, tak byla touto akcí vyvedena z omylu. Posluchačky byly buď napjaty dramatickým spádem děje i hudby, nebo rozveseleny skotačivou melodií a hravým přednesem. Recitátor prováděl změny intonace, mnohdy až ironizoval vlastní text. Hudební doprovod neobsahoval zatěžující vážnou hudbu, ale sled jazzově, soulově i popově zabarvených melodií. Ozvláštněním byly dramatické dialogy, kdy hovořil nejen recitátor, ale i klavírista. Aleš Misař a Jiří Chvojka nenechají své publikum v klidu poklimbat. Akce hledá pražský prostor k další realizaci, a tak nebude muset pražský posluchač popojíždět za poezií, nýbrž poezie za ním.
(afir)



Encyklopedie v rámci vědy
Výstava s názvem Encyklopedie ve vývoji vědy a techniky – 100 let Ottova slovníku naučného probíhá v knihovně Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. Můžete ji shlédnout ve dnech 24. 10.–20. 12. 2008 od 9 do 19 hodin. Na poměrně malém prostoru se dovídáme vše o vývoji encyklopedií, o základních heslech v nich a o těch nejdůležitějších encyklopediích v historii. Výstavu doplňuje řada fotografií, ukázky zpracování hesel v jednotlivých publikacích a samotné encyklopedie. Nejvýraznější ukázkou je již v názvu výstavy avizovaný Ottův slovník naučný. Ten je i v elektronické podobě v rámci internetového portálu www.cotoje.cz. Digitalizaci a celkově vývoji techniky v oblasti zpracování encyklopedií se také věnuje část výstavy.
(simd)


Líbivá malba počátku minulého století v Městské knihovně
Rozsáhlá expozice kurátorky Marie Rakušanové prezentuje v Galerii hlavního města Prahy díla malířů, kteří svou konformností tvoří protipól umělecké avantgardě první poloviny 20. století. Výstava hledá paralelu mezi tzv. akademickou malbou a estetikou soudobé populární kultury, například filmu, s nímž sdílejí tendenci k idealizovanému zobrazení skutečnosti. Výstava, která mezi řadou jiných zahrnuje práce Vojtěcha Hynaise, Luďka Marolda nebo Maxe Švabinského, upozorňuje na upozaďovanou, ale oblíbenou linii uměleckého náhledu, jejíž zobrazovací stereotypy stojí u zrodu masové populární kultury. Originální řešení expozice, které například rezignovalo na explicitní autorské určení pláten, je dílem výtvarníka a letošního finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého Zbyňka Baladrána.

Bytosti odnikud, Metamorfózy akademických principů v malbě 1. poloviny 20. století, Galerie hlavního města Prahy, Městská knihovna, 22. 10. 2008–01. 02. 2009

(povo)



Festival nejen pro teenagery
1.-7.11.2008 proběhla v Divadle v Dlouhé nesoutěžní divadelní přehlídka FESTIVAL 13+. Jak název sám napovídá, byla především určená pro diváky od 13let. Na své si ale mohly přijít všechny generace. Kromě dvou inscenací pořádajícího Divadla v Dlouhé (Oněgin byl Rusák a Soudné sestry) program tvořil především výběr z repertoáru mimopražských divadel, a to v nejrůznějších stylech i žánrech. Vedle groteskní maňasové hry Domovní requiem diváci mohli shlédnout i moderní pojetí jednoho z nejslavnějších románů ruské klasiky – Puškinova Evžena Oněgina. Dále pak představení Don Juan v Soho, Pan Polštář a mnoho dalších. Pestrost festivalové nabídky dotvářela inscenace Fucking generation plzeňského seskupení L. S. Věk. Závěrečnou akcí festivalu byl křest první sady audioknih Terryho Pratchetta.
(SiFi)

Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 1 (33), 24. 11. 2008.

(26. 10. 2008, 12:00)

článek na adrese: http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2213


Básníci pod mostem

Pozvánka na literární večírek v Muzeu Karlova mostu
Redakce LitENek
( karolina.demelova)
Kdy: Úterý 24. 2. 2009, 19:00 – 23:30
Kde: Kavárna Muzea Karlova mostu (Křížovnické náměstí 3, Praha 1)

Redakce časopisu LitENky vás srdečně zve na literární večírek nabitý mladou nadějnou poezií, dravou a nekompromisní slam poetry a skvělou hudbou. Nejen s mladými básníky se můžete setkat 24. února od 19 hodin v Muzeu Karlova mostu.

"Mladá poezie se na pultech knihkupectví nehledá právě snadno, kromě internetu jsou autorská čtení jednou z mála možností, jak se s ní seznámit. "Pod most" jsme se proto rozhodli přivést hned několik mladých básníků a básnířek," říká šéfredaktorka LitENek Karolína Demelová.

Své verše zarecitují Eva Košinská, Olga Richterová, Ondřej Lipár, Jonáš Zbořil, Ondřej Hanus, Nea Brkičová a Michael Alexa. Poezie se navíc představí také ve své v českém prostředí stále neobvyklé, ale čím dál populárnější formě, takzvané slam poetry. Ta konfrontuje básnickou improvizaci s reakcemi publika. Návštěvníci Muzea Karlova mostu se budou moci setkat se dvěma předními českými slammery, Bohdanem Bláhovcem a Václavem Formánkem. Hudbou poetickoku atmosféru podpoří písničkář Vojtěch Urbánek a akordeonista Konstantin Mankovský.




Program

19:00
Hudební vystoupení Vojtěcha Urbánka

20:00
První blok poezie: Jonáš Zbořil, Ondřej Hanus, Nea Brkičová, Michael Alexa

21:00
Slam poetry: Bohdan Bláhovec a Václav Formánek

21:30
Konstantin Mankovský (akordeon)

22:00
Druhý blok poezie: Eva Košinská, Olga Richterová, Ondřej Lipár

23:00
Slam poetry: Bohdan Bláhovec a Václav Formánek





Pořádá
Muzeum Karlova mostu: http://www.muzeumkarlovamostu.cz/
Časopis studentů bohemistiky FF UK LitENky




K akci se můžete připojit i na Facebooku ( http://www.facebook.com/event.php?eid=53958321639&ref=mf ), kde se rovněž můžete stát fanouškem LitENek (http://www.facebook.com/pages/LitENky/49801504554 ).


(12. 2. 2009, 12:00)

článek na adrese: http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2326


„Před 20 lety jste přišli do svobody, teď ukažte, jak s ní umíte naložit“


Redakce LitENek
( ema.stasova)
Cestující v metru si mohli všimnout plakátu, na kterém Václav Havel vzývá generaci roku 1989, aby dobře naložila se svobodou, do které se narodila.
Jedná se o upoutávku na festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Jedenáctý ročník probíhá od 11. do 19. března v Praze, poté poputuje do 29 měst po celé České republice a výběr z filmů bude představen v Bruselu a Washingtonu DC. Centrum festivalu je v Lucerně, promítá se ale také ve Světozoru, Divadle Archa, Francouzském institutu, Divadle Minor a na dalších místech. Návštěvníci si mohou vybrat z velkého množství snímků z tematických kategorií: Evropa v (jednom) světě (s podkategoriemi Ekonomika, Energetika, Modrá zelená planeta, Evropa jako globální hráč a Evropa bez bariér), 20 let demokracie ve filmu, Panorama, Obrazy Afriky, České filmy, Jeden svět dětem a Pocta Rossovi McElweemu. Na internetových stránkách www.jedensvet.cz jsou zobrazovány novinky, tipy a změny ve festivalovém programu. Pokud správně odpovíte na soutěžní otázku, můžete vyhrát akreditaci na promítání a festivalová trička. Vstup na jeden film stojí 70 Kč.



Festival Jeden svět 2009. 11. – 19. 3. 2009, Praha.


(vlas)
(31. 3. 2009, 12:00)

článek na adrese: http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2397


Stodůlecký píseček 2009


Redakce LitENek
( ema.stasova)
V Kulturním centru Zahrada se ve dnech 20. – 22. března 2009 koná Stodůlecký píseček 2009. Tento XII. ročník postupové přehlídky na Šrámkův Písek se na Jižním Městě odehraje vůbec poprvé a to z důvodu rekonstrukce dosavadního působiště konání Klubu Mlejn.
Festival nabídne řadu divadelních souborů, které divákům zahrají představení různého žánru a pojetí. Bonusem celého programu pak bude divadelní soubor Niema z Polska. O programu Stodůleckého písečku čtěte více na www.kczahrada.cz. Letošní 48. ročník celostátní přehlídky experimentujícího divadla Šrámkův Písek se pak uskuteční 29. – 31. 5. 2009 v městě Písek.


Stodůlecký píseček 2009. 20. - 22. 3. 2009, Praha.



(iba)
(31. 3. 2009, 12:00)

článek na adrese: http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2398


Svět knihy Praha 2009


Redakce LitENek
( ema.stasova)
15. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha, akce s délkou názvu adekvátní její historii, se v holešovickém Průmyslovém paláci uskuteční v termínu 14. - 17. 5. 2009. Letos jí byl udělen statut oficiální doprovodné akce českého předsednictví v Radě EU.
Tomu je podřízeno hlavní téma veletrhu: literatura Evropské unie čili 27 ze 27 / Evropa v literatuře - literatura v Evropě. K dalším tématům patří Města 1989 (o hlavních městech bývalého východního bloku), Fantazie a kreativita, Literatura a vzdělávání, Svět knihy ve filmu či Vaříme s knihou. Více o programu na http://www.svetknihy.cz/ za předpokladu, že budou stránky fungovat (dne 23. 3. 2009 tomu tak nebylo).


15. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha. 14. - 17. 5. 2009.


(est)
(31. 3. 2009, 12:00)

článek na adrese: http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2399


Brutální umění


Redakce LitENek
( ema.stasova)
V domě U Kamenného zvonu je v současné době možno zhlédnout výstavu art brut. Tvoří ji exponáty ze sbírky proslulého německého psychiatra a kunsthistorika Hanse Prinzhorna, která vznikala v letech 1919 – 1921.
Autory asi 5 000 vystavovaných exponátů jsou pacienti psychiatrických klinik z přelomu 19. a 20. století. Najdeme zde nejen malby a kresby, ale také koláže či různé práce s textilem. Díla psychiatrických pacientů se vyznačují velkou originalitou. Nejsou svázána konvencemi, neohlížejí se na dobové trendy, předchůdce ani umělecké kritiky. Většina z autorů nikdy nezískala výtvarné vzdělání a tvorbě se začala věnovat až po hospitalizaci. (Část Prinzhornovy sbírky byla příznivcům „syrového umění“ představena již v roce 2006 na témže místě.) Současná výstava potrvá do začátku května tohoto roku.


Prinzhornova sbírka, Dům u kamenného zvonu, Praha, 5. 2.–4. 5. 2009


(ele)
(31. 3. 2009, 12:00)

článek na adrese: http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2400


Stylový křest sborníku Literární akademie


Ludmila Pechová
( ludmila.pechova)
V pondělí 9. 11. 2009 se na Literární akademii J. Škvoreckého konal křest knihy Ruce vzhůru.
Obsahuje dvanáct povídek, které „spáchali“ autoři skupiny Hlava nehlava, jež se vytvořila v druhé polovině roku 2006 na seminářích tvůrčího psaní pod vedením Ivony Březinové. Věnují se převážně dětské literatuře, za sebou mají již dvě vydané sbírky povídek Zuby nehty a Tisíc jizev.



Křtící nemohl být nikdo jiný než Jan Cimický, známý psychiatr, autor detektivních románů a hlavně předseda Asociace autorů detektivní literatury.
Studenti celou akci pojali jako hru. Zvědavé a překvapené diváky uvítali dva zmatení komentátoři ve stylu moderního Sherlocka Holmese a jeho nové pomocnice. Z publika „vytahovali“ všechny podezřelé a postupně odkrývali „pachatele“, kteří za daným projektem stojí. Po krátkém výslechu vždy odhalili jejich skutečnou identitu – a pro nedostatek důkazů je zase propouštěli na svobodu. Jako „corpus delicti“ posloužily ukázky z jednotlivých povídek.
Vyvrcholením celého procesu byl samotný křest. Na scénu vystoupal Jan Cimický v doprovodu dvou bodyguardů se samopaly. Z jedné zbraně mu předali plný zásobník munice a za ujištění, že jde skutečně jen o slepé náboje, je pak na knihu vysypal a symbolicky ji tím pokřtil. Po krátkém proslovu o úspěšné cestě ke čtenářským srdcím slavnostně vylosoval vítěze tomboly, a když potom utichl silný potlesk, následovala krátká informace o občerstvení, autogramiádě a besedě s autory.
Moderátoři lehce přehrávali, své repliky četli z papírů a občas nuceně improvizovali (zvlášť když zapomněli zapnout mikrofon), ale jejich vystoupení bylo vtipné – a o to především šlo. Každopádně nová kniha pro děti z této dílny je na svobodě. A určitě ne poslední: Ivona Březinová přiznala, že hodlají „spáchat další“.


Ludmila Pechová
(10. 11. 2009, 12:00)

článek na adrese: http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2557


Josef Čapek se přesouvá do Pardubic

Událost redakcí zaznamenaná
(est)
( ema.stasova)
Rozsáhlá výstava výtvarného a scénografického díla Josefa Čapka se z Jízdárny Pražského hradu přesouvá do Pardubic. Tam bude rozdělena do výstavních místností Domu U Jonáše a pardubického zámku. Návštěvníkům se expozice otevřou 3. března.


Během čtyř měsíců spatřilo Dívku v růžovém, Koupel nohou, Detektiva a další slavné obrazy Josefa Čapka na Pražském hradě celkem 73 000 lidí. Výstava se tak stala třetí nejnavštěvovanější expozicí v Česku po roce 2000. Vyšší příčky zaujímají Karel IV. (100 000 návštěvníků) a Zdeněk Burian (75 000 návštěvníků).


(est)
(21. 1. 2010, 12:00)

článek na adrese: http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2657


Marín v Praze

Španělsko 1. poloviny minulého století
Jan Dušek
( jan.dusek)
V Institutu Cervantes se do 16. dubna 2010 koná výstava fotografií Marín. Fotografie 1908–1940, která je výsledkem spolupráce Institutu Cervantes s Nadací Pabla Iglesiase.
Tato výstava seznamuje návštěvníky s uměním Španěla Luise Ramóna Marína, který se narodil roku 1884 a své fotografie publikoval v tisku od roku 1908 v novinách Informaciones a různých časopisech. Bylo na ni vybráno 60 černobílých fotografií o rozměru 60 x 80 cm, poskytnutých Nadací Pabla Iglesiase.
Ramón nám díky svým fotografiím dává možnost nahlédnout, jaké bývalo Španělsko v letech 1908 až 1940: zobrazuje královskou rodinu, svatby, zachycuje portréty osobností, význam nových vynálezů, motocyklů, automobilů, význam moderních průmyslových odvětví, události ze života jako soutěže, lidové svátky, sporty, a také tragédie, jako je např. občanská válka.
Výstavu můžete zhlédnout v Institutu Cervantes od pondělí do pátku mezi 10.00 a 18.00 a v sobotu od 10.00 do 14.00.


Jan Dušek


Marín. Fotografie 1908–1940. Instituto Cervantes, 10. 3. 2010-16. 4. 2010

(10. 4. 2010, 12:00)

článek na adrese: http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2758


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek