WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Dějiny českého národa na 70 metrech

Jan Bachová

„Tvar by to mělo jako roztrhaná ponožka.“ - „Very original.“ Tento fiktivní rozhovor mezi T. G. Masarykem a tehdejším americkým prezidentem W. Wilsonem je jedním z mnoha vtipných a nadsazených replik z obrázkového maxileporela Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí spisovatelky a ilustrátorky Lucie Seifertové. Sedmdesáti metry historie ve formě komiksu, který je věrnou zvětšeninou knižní předlohy, se můžete procházet až do konce prosince v Pantheonu Národního muzea v Praze.

Po malém bloudění mezi skutečnými historickými a archeologickými exponáty muzea najednou narazíte na lovce mamutů v plné práci při nahánění obživy, o několik metrů dál a pár (set) století blíže k našemu věku se zúčastníte bojů mezi Germány a Římany, dozvíte drobnosti ze života Sáma a jeho říše, poznáte potomstvo Přemyslovo, projdete se po staveništi chrámu sv. Víta, poznáte reakci císaře Rudolfa II. na svůj alegorický portrét od G. Arcimbolda (chcete říct, že mám meloun místo hlavy?), osvítí Vás osvícenci a ke konci si starší ročníky připomenou vlastní nedávnou historii socialistické éry.

Leporelo je primárně určeno dětem, dospělým zřejmě mnoho nových informací nepřinese, ale výtvarné pojetí a způsob ztvárnění, zejména formou trefných, humorných a jemně ironických replik, pobaví spíše starší a sečtělejší čtenáře (diváky?). Dialogy jsou psané s nadsázkou a často jsou přesným opakem toho, co přináší doprovodný text k obrázkům.

K leporelu je třeba přistupovat s dětským pohledem a nadšením pro věc a ne pitvat detaily a pobuřovat se nad znevažováním velkých českých osobností (jedna z návštěvnic, která si razila cestu Dějinami přede mnou, se velmi kysele zatvářila u obrázku s J. A. Komenským), neboť je napsáno odlehčeně a není, ani se nesnaží být vyčerpávající historickou publikací. Nicméně netradiční vnější formou se podařilo dostat historii do jakési časové osy, kdy se dá říci, co bylo předtím a co potom, což ocení hlavně děti. Lze ještě podotknout, že to není u nás první pokus o vyložení dějin nenásilnou obrazovou formou. Na počátku 80. let vyšla knížka s názvem Obrázky z českých dějin a pověstí s ilustracemi Jiřího Kalouska, která mapovala dějiny našeho národa od starých pověstí až po Národní obrození. S jistou nadsázkou můžeme říci, že se už stává tradicí nepojímat historii (a v podstatě vědu a filozofii) upjatě a suše.

Cesta Dějinami je doplněna historickými předměty a figurínami v dobových kostýmech (a často s „ujetými“ hláškami).

Výstavu lze vřele doporučit všem věkovým kategoriím.

Dějiny nejdříve vycházely v časopise To jsem Já na pokračování, a než získaly svou knižní a posléze obří výstavní podobu, uběhlo bezmála šest let. Autorka za leporelo získala cenu Magnesia Litera pro rok 2003 za knihu pro děti a mládež a Zlatou stuhu za literaturu faktu a populárně naučnou literaturu. Obří leporelo má také naději být zapsáno do Guinessovy knihy rekordů.

Lucie Seifertová

Spisovatelka a výtvarnice Lucie Seifertová se narodila v roce 1969 v Poděbradech. Vystudovala střední odbornou výtvarnou školu v Praze a před přijetím na AVU pracovala jako grafička v dětském časopise Ohníček a zároveň i jako grafička a ilustrátorka v časopisech Dikobraz a To jsem Já. Na AVU studovala malbu (u prof. Jiřího Snopka). Po ukončení studia začala spolupracovat s nakladatelstvím Slovart, ve kterém vyšly její knížky Tajemná Praha a Tajemné hrady a zámky království českého. Kromě jiných výtvarných aktivit také připravuje pro webové stránky Českého rozhlasu ilustrované historické příběhy pro děti. Nejnovější knížka, která se jmenuje Tajemný Golem, vyšla ve formě pohyblivého leporela. Lucie Seifertová je vdaná za hudebníka Petra „Pancho“ Prchala.

(5. 11. 2004, 12:00, přidal uživatel pavel.janacek)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek