WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Topolův siřemský román-kruh

Kateřina Čopjaková

Upozornění: Tento článek neprošel redakcí!

Nová kniha Jáchyma Topola Kloktat dehet se nese v duchu hledání vlastní identity, kořenů i svobody. Nevyhýbá se kontroverzním tématům české historie a její děj je pevně sevřen v kruhu.

Hlavní postavou je sígr Ilja, vyrůstající v dětském domově v Siřemi spolu s ostatními pro společnost nepohodlnými míšenci, sirotky a levobočky.V první části nazvané Domov Domov Ilja se svým mentálně i fyzicky postiženým bratrem Vopičákem zažívají velkou změnu. Jeptišky, které o ně do té doby pečovaly, za lhaní je nutily kloktat dehtové mýdlo a před spaním jim zpívaly ukolébavky, jsou nahrazeny velitelem Vyžlatou, jenž jim rozdá vzduchovky, praktikuje s nimi polní cvičení a namísto ukolébavek vypraví příběh statečného sovětského vojáka Fedotkina.

Druhý díl Tankové vojsko je apokalyptickým obrazem marnosti válečného konfliktu mezi Čechy, vedenými statečným Alexandrem Dubčekem, a vojsky Varšavské smlouvy. Ilja se celý konflikt snaží především přežít a jemu jedno, na které straně bitevního pole se pohybuje.

Kloktat dehet je prózou, jež je plná symbolů ( např. Dějištěm románu je Siřem a její okolí. Pokud se nepletu, tak právě zde pobýval jeden nejmenovaný německy píšící spisovatel …), s jejichž dekódováním může mít čtenář nemalé problémy.Také děj vyžaduje notnou dávku pozornosti, bez níž by nám všechny ty vynořující a zanořující se postavy a epizody mohly uniknout. Jazyk románu je směsicí hovorových, argotových a vulgárních výrazů, prostě a jednoduše taková ta topolovská čeština, která nepostrádá svou vlastní poetiku ani nečekané obraty. Oproti Sestře je však jistým ústupkem. Věty nejsou tak košaté, interpunkce je přítomna a obrazy jsou spojovány běžnějšími souvislostmi.

Druhé části (Tankové vojsko) byla v několika recenzích vytýkána přílišná délka, která je prý neúnosná zvláště pro čtenářky.Mně se barvitost vykreslení válečných situací zamlouvala, v několika motivech a možná ve způsobu podání mi připomínala Kosturicův Underground.

Na závěr bych tedy podotkla, že Kloktat dehet je Topolovým literárním standardem, který stojí za přečtení, donutí k soustředění a určitě nebude nudit.

Kateřina Čopjaková

(8. 12. 2005, 12:00, přidal uživatel lenka.dombrovska)

Související články

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek