Úvodníček č. 12
JANA VODEHNALOVÁ, ŠÉFREDAKTORKA
( pavel.janacek)
Od posledního čísla LitENek se toho událo opravdu požehnaně. U několika událostí z kulturní sféry jsme ovšem nechyběli. Jmenujme především slavnostní udílení Seifertovy ceny a Státní ceny za literaturu a překlad, o kterých si v tomto čísle můžete přečíst reportáže a též recenzi na knihu, která prestižní ocenění získala.
Toto číslo je také „mým“ posledním číslem, další už bude řídit nový člen letošního semináře, který se snad v této roli bude cítit stejně příjemně. Redakce je též v novém, neokoukaném složení a jak vidno, potřeba psát se nevytrácí. Stále jsou totiž témata, která si zaslouží pozornost začínajících novinářů a kdo ví, třeba se z těchto „elévů“ jednou stanou velcí žurnalisté…
Cena pro Litenky zatím žádná není, já však pevně věřím a doufám, že oceněním bude neutuchající zájem o přečtení tohoto kulturního plátku vydávaného už podruhé oficiální cestou. Doufám také, že se jednou nebude vzpomínat na „LitENek dávno zašlou slávu“…LitENky se totiž neloučí!
Litenky č. 2/12, roč. 2004/2005
(4. 11. 2004, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-726
Úvodníček č. 13
Veronika Kredbová
( veronika.kredbova)
Začal nám zase nový rok a my se po pekelných Vánocích (viz článek Zdeňka Zárybnického) a silvestrovských oslavách opět scházíme u našeho kulatého (doslova) redaktorského stolu, abychom připravili nové číslo LitENek.
Ta letošní budou možná trochu jiná. V redakci totiž téměř chybí muži (vyjma našeho vydavatele, z něhož se pravděpodobně stane mužský maskot redakce, a našich externích spoluredaktorů). Zdá se, že dlouhé prsty feminizace už dohmátly i do jinak oboupohlavních žurnalistických vod. Doufejme, že se genderová nevyváženost na kvalitě LitENek nějak negativně neprojeví a že i nadále budeme plátkem, v němž si s chutí počtou příslušníci obou pohlaví.
Přesto určitý problém vyplývající ze zfeminizování redakce začínáme tušit už teď. Žádná z redaktorek se totiž nijak zvlášť nepřátelí s technikou. Nebo lépe, technika se odmítá přátelit s námi. Během přípravy minulého čísla se nám záhadně ztratilo několik článků. Sice se nakonec zase šťastně objevily, ale bohužel až po uzávěrce, a tak je otiskujeme až v tomto čísle. Snad není tato záhada předzvěstí dalších technických katastrof a LitENky nás šťastně přežijí. Držte nám i jim v tom novém roce palce!
LitENky č. 3/13, roč. 2004/2005
(23. 12. 2004, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-800
Úvodníček č. 14
Veronika Kredbová
( veronika.kredbova)
Ačkoliv začal semestr s optimistickým názvem letní, zima si na nás stále brousí ledové drápky. A tak není nic příjemnějšího, než si s pěknou novou knížkou zalézt někam do teplíčka, třeba do...literární kavárny! V Praze jich je hned několik a aby bylo jasno, která z nich je ta ?nejliterárnější?, podnikli jsme malý investigativní průzkum, o kterém si můžete v tomto čísle přečíst.
Vyzpovídali jsme také několik členů odborné poroty letošního ročníku Magnesia Litery, setkali se s Dorotou Maslowskou (no vlastně to byla jen autogramiáda...) a pochopitelně i tentokrát zrecenzovali pár nových knížek, to aby jste věděli, se kterou z nich si do té literární kavárny zalézt. Tak hezké čtení!
PS. Redakce se nám (vám) opět o něco rozrostla. Čím to ale je, že zase o samé baby?!:-)
LitENky č.4/14, roč. 2004/2005
(10. 3. 2005, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-927
Úvodníček č. 15
Veronika Kredbová
( veronika.kredbova)
Měsíc duben je pro spisovatele tím, čím je červen pro školáky či srpen pro zemědělce. Je měsícem, kdy se sklízejí plody předchozí práce. A tak jako mají školáci svá vysvědčení a sedláci žně, literáti se těší na předávání cen Magnesia Litera - asi nejsledovanějších literárních cen u nás. Rozhodli jsme se nestát stranou. Vzali jsme si na mušku nominované knihy a sestavili vlastní vítěznou listinu! Jestli vás zajímá, jak loňskou literární sklizeň hodnotí vaše oblíbené LitENky, podívejte se na str. xxx
Avšak nejen o ceně Magnesia Litera píšeme v tomto čísle. Vždyť všechny literární ceny jsou koneckonců jen pomyslnou třešničkou na dortu, který je třeba nejdříve upéct. A právě i o těchto pekařských začátcích, totiž o literárních debutech, začínajících autorech a dobrodružstvích prvních krůčků na nejistém literárním písečku je toto číslo. Přináší seznámení se dvěma debutanty letošního a loňského roku - Radkou Denemarkovou a Markem Přibilem.
LitENky č. 5/15, roč. 2004/2005
(18. 4. 2005, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-1005
Úvodníček č.16
Veronika Kredbová
( veronika.kredbova)
LitENky kontroverzním časopisem? Už to tak vypadá. Na straně x tohoto čísla se totiž odehrává malá názorová přestřelka. O co v ní jde? Jistě si vzpomínáte na naši výzvu z minulého čísla, abyste vyjádřili svůj souhlas, nebo naopak nesouhlas s obsahem tří článků věnovaných směřování současného divadla, které dle mínění části redakce po další reflexi a vašich komentářích doslova volaly. Jsme rádi, že toto volání nevyznělo naprázdno. Nyní tedy přinášíme tzv. pohled odjinud, neboli reakce dvou čtenářů LitENek. Je na vás, na kterou stranu se přikloníte. Váš názor nás stále zajímá!
Kromě výše zmíněného reflektuje toto číslo LitENek ještě jeden fakt – volným krokem se blížící a všemi radostně očekávané období letních prázdnin. Prevencí proti zvýšenému riziku nákazy nudou a nezřízené chuti na trochu četby NAPROSTO NIJAK NESOUVISEJÍCÍ se „seznamy povinných titulů“ na jakoukoli literární zkoušku budiž trocha současné poezie z pera dvou studentů Filozofické fakulty. Hezké čtení, hezké léto!
LitENky č. 6/16, roč. 2004/2005
(23. 5. 2005, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-1079
Úvodníček č. 17
Lenka Dombrovská Slívová, šéfredaktorka
( lenka.dombrovska)
S novým ročníkem LitENek přichází také nová rubrika - Události redakcí zaznamenané. Dozvíte se v ní, co nového a zajímavého se událo v kultuře.
Nemalý prostor jsme věnovali jednomu z nejznámějších českých spisovatelů mladší generace - Miloši Urbanovi. LitENky také reflektují současnou kulturu - nyní nabízíme mimo jiné i recenzi filmu Bohdana Slámy Štěstí, ohlédnutí za literární výstavou Vladimíra Holana či názor na kontroverzní dílo Jana Saudka. V neposlední řadě si samozřejmě můžete přečíst několik kvalitních literárních kritik.
Toto číslo je také výjimečné rozsahem - má o celé čtyři strany více než obvykle!
LitENky č. 1/17, roč. 2005/2006
(6. 11. 2005, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-1270
Úvodníček č.18
Lenka Dombrovská Sílová
( lenka.dombrovska)
V posledních měsících opustili - nejen naši fakultu - dva uznávaní vědci: Miroslav Červenka a Jiří Cieslar. Fakt, že oba byli také mimořádnými osobnostmi, dokládají vzpomínky jejich kolegů a studentů. Ti se pokusili několika řádky alespoň zčásti vyjádřit jejich výjimečnost. Není to však poslední věc, kterou pro ně můžeme udělat; my můžeme stále vzpomínat, studovat jejich tvorbu a nacházet v ní inspiraci..., ale hlavně jim budeme stále vděční.
LitENky č. 2-3/18, roč. 2005/2006
(21. 1. 2006, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-1383
Úvodníček k č. 29
Karolína Demelová
( karolina.demelova)
Milé čtenářky, milí čtenáři,
jistě jste si všimli velkých změn – blíží se jaro a LitENkám to sluší! Elegantní kabátek šijí LitENkám na míru již od minulého semestru studenti z Ateliéru Tvorby písma a typografie na VŠUP.
Začátek roku tradičně patří filmu, a tak je i toto číslo věnováno hlavně jemu. Místo na předávání Oskarů nebo Českých lvů se však naši redaktoři vydali na Festival otrlého diváka a Jeden svět (Téma). Pokud vám festivaly utekly nebo vás nezasytily, můžete se ještě na konci března vypravit na Febiofest.
Dále se dozvíte, jaké jsou podle nás Manguelovy Dějiny čtení a co napsal Ursiny své milé paní (Recenze).
Nad rozhovorem se spisovatelkou Annou Zonovou vás jistě přepadne naléhavá otázka, zda si nemáte jít koupit boty. Inu, když i LitENky mají nový model…
Příjemné čtení!
Karolína Demelová, šéfredaktorka
(1. 3. 2008, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2100
Úvodníček k č. 30
Karolína Demelová
( karolina.demelova)
Milé čtenářky, milí čtenáři,
poté, co jsme v naší redakci s překvapením odhalili dosud dobře utajovanou buňku vášnivých milovníků komiksu, začalo se rodit Téma tohoto čísla. Nevěřícně jsme sledovali, jak přibývají další a další příspěvky plné zasvěcených komentářů a podrobných informací. Nakonec jsme se rozhodli věnovat komiksu plných pět stran, nepočítajíce v to Studentskou studii o Lewisu Trondheimovi. Pokud tedy vaše komiksové vzdělání končí stejně jako to moje u kocoura Garfielda, máte teď příležitost nechat se uvést do světa černobílých stripů a bublinových „Grrr!“.
Nicméně místo si vybojovaly i další články: například rozhovor s Petrem Placákem, recenze na McCarthyho apokalyptickou Cestu, romantický balet v Národním divadle nebo na výstavu Gregory Crewdsona. Vše pak uzavírá fejetonistický povzdech našeho korektora…
Příjemné čtení!
Karolína Demelová, šéfredaktorka
(2. 4. 2008, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2146
Úvodníček k č. 31–32
Karolína Demelová
( karolina.demelova)
Milé čtenářky, milí čtenáři,
LitENky se loučí s tímto semestrem vypaseným dvojčíslem nabitým především rozhovory (Tomáš Weiss, Markéta Pilátová, Jaroslav Rudiš). Také se dočtete, proč končí prodejna Fišer v hlavní budově FF nebo jak končí s klubem Delta jedna hudební éra (obojí Publicistika).
Pokud byste chtěli nakouknout do novinářské kuchyně a sami si zkusit něco uvařit, neváhejte a zapište si v příštím semestru volitelný seminář Praktika literární žurnalistiky – a staňte se tak redaktorkou či redaktorem LitENek! Během prázdnin se zatím můžete všichni zúčastnit naší soutěže „1. Fejeton Cup“ (více na poslední straně).
Na závěr bych ráda poděkovala celému redakčnímu týmu za příjemnou a intenzivní spolupráci, studentům ateliéru Tvorby písma a typografie VŠUP a především vám, kteří nás čtete a fandíte nám – díky!
Příjemné čtení a krásné léto!
Karolína Demelová, šéfredaktorka
(5. 5. 2008, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2195
Editorial (V. ročník, číslo 1/33)
Karolína Demelová
( karolina.demelova)
Milé čtenářky, milí čtenáři,
tématem tohoto čísla je slam poetry. Že nevíte, co to je? Na straně 4 vás do tohoto svěžího žánru uvede Sabine – a hned na straně následující vám vysvětlí Marek, proč měl z pražského regionálního kola soutěže Slam Poetry 2008 pocit zkostnatělosti. Dokonalou ukázkou nevypočitatelnosti je „slamerská celebrita“ Bohdan Bláhovec (rozhovor), který se rozhodl na finálovém večeru spáchat „sebevraždu“…
Nový akademický rok vlil do naší redakce čerstvou krev, která se nadšeně vrhla na zhodnocení kulturní úrody: dočtete se, jak chutná japonská polévka Rjú Murakamiho a jak čokoláda na předávání Státních cen, jaký je polský hiphop MC Doris a jestli je lepší zajít s dětmi na procházku nočním Karlínem, vydat se za moderním uměním do Libně, nebo se projít s Woodym Allenem po Barceloně.
Karolína Demelová, šéfredaktorka
Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 1 (33), 24. 11. 2008.
(10. 11. 2008, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2269
Editorial (V. ročník, číslo 2-3/34-35)
Karolína Demelová
( karolina.demelova)
Milé čtenářky, milí čtenáři,
jsou všude kolem nás… Ne, nemám na mysli ani bacily, ani ufony, ale mladé začínající básníky. Povětšinou se dobře maskují coby studenti a nejspíš je odhalíte pouhou náhodou – půjčíte si od nich poznámky z přednášky, místo nichž si pak přečtete báseň o kondenzované nudě. V Tématu jsme si „posvítili“ na některé z těch, kteří už otevřeli své šuplíky i nakladatelům.
Důkazem toho, že se vyplatí „jít s kůží na trh“ je například i prozaička Petra Soukupová (Rozhovor) a básník Jonáš Hájek (Téma) – oba obdrželi Ortenovu cenu.
Ovšem ani zbytek tohoto vydatného dvojčísla nezůstává dravému mládí nic dlužen a bulvárně vykřikuje: Houellebecq typicky o sexu, komiks o potřebě zabít Hitlera, Vagina o všem a nahlas (Recenze). Div(n)á Bára a rozverná Eva přihlížejí milostným tanečkům dle Barthese (Umění – divadlo), kina nabídla krátké erotické filmy pro ženy, asijské filmy pro podivíny a dokumentární rap pro… pro koho?
Karolína Demelová, šéfredaktorka
Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 2-3 (34-35), 12. 1. 2009.
(15. 12. 2008, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2322
Editorial (V. ročník, číslo 4/36)
Karolína Demelová
( karolina.demelova)
Milé čtenářky, milí čtenáři,
zpívají si vaši sousedi ve sprše? Ti mí chovají andulku a v sobotu ráno odsekávají dlaždičky v koupelně. Co ale víme my, Češi, o svých východních sousedech? Domníváte se, že Pišťanek, Vilikovský nebo Rúfus jsou pouhá jména na zvoncích? Nalistujte si rubriku Téma a seznamte se se současnou slovenskou literární scénou! Jedním z jejích nejpopulárnějších a nejpřekládanějších představitelů je i Michal Hvorecký, který se nebojí nálepky „pop“ a neodmítá rozhovory.
Zpět z Tater do lučin, borů a skalin… „Česko kulturní“ požadují nejen zástupci literárních periodik, ale i jejich kavárenští čtenáři, kterým není lhostejný jejich hrozící zánik (Publicistika). V Recenzích se tentokrát namlsáte Ajvazova krvavého žu-žu, gregorovských cukrátek či komiksového masíčka, a co se Umění týče – Hm…
Karolína Demelová, šéfredaktorka
(27. 3. 2009, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2396
Editorial (V. ročník, číslo 5-6/37-38)
Karolína Demelová
( karolina.demelova)
Milé čtenářky, milí čtenáři,
„je jaro, nerostou mi prsa, nikdo se mnou nechce trsat, trsat, trsat…“ Pravdou je, že ať už máte poprsí jakékoli, na skladby současných českých písničkářů si asi moc nezatrsáte – nicméně postojíte-li s pivem pod pódiem a zaposloucháte se do textů, zasáhne vás možná kromě trsátka i dávka čisté poezie. V rozsáhlém Tématu o písňových textech najdete nejen titulní rozhvor s Václavem Koubkem, ale i s Vladimirem 518 a Xavierem Baumaxou.
Ženy, které čtou, jsou prý nebezpečné… A co teprve ženy, které píšou! Nalistujte si Recenze a zjistěte, jestli spočívá odvaha Tanji Dückersové, Anji Snellmanové či Jakuby Katalpy v jejich převratném stylu, nebo v drzosti, se kterou svá dílka vecpala na knižní trh. Zato drzost redaktorek a redaktorů LitENek je nesporná – když je potřeba, kritickým ostřím tnou i do řad svých vyučujících a jsou vždy připraveni ověřit v praxi pravdivost přísloví o drzosti, se kterou se nejdál dojde (Publicistika).
Karolína Demelová, šéfredaktorka
(21. 4. 2009, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2462
Editorial (VI. ročník, číslo 1/39)
Karolína Demelová
( karolina.demelova)
Milé čtenářky, milí čtenáři,
máte doma na poličce nějakou literární cenu? Pokud ne, je to téměř na pováženou, protože v Česku se jich každoročně uděluje hned několik desítek. Tématem tohoto čísla LitENek jsou právě literární ocenění, u nichž už se nedá určit začátek sezóny, protože nějaké se urodí bezmála každý týden…
Martin Ryšavý svou Magnesii Literu strčil pod postel – a vy si dejte jeho obsáhlý román Cesty na Sibiř pod polštář! O tom, že to není žádný klasický cestopis, vás přesvědčí v úvodním rozhovoru.
Kromě proslulého těsta je letos Linec oficiálně spojen i s uměním – do Hlavního města evropské kultury se vypravili dva naši redaktoři a zjistili, jaké pochoutky tam upekli (Umění).
Na začátku akademického roku jsme mohli potkat vědce nejen za katedrami a mikroskopy, ale rovněž na demonstracích – do ulic s nimi vyšli i studenti a naši redaktoři tam samozřejmě nemohli chybět (Publicistika).
Hezký podzim v knihovnách, v ulicích, v kavárnách nebo v postelích!
Karolína Demelová, šéfredaktorka
(č. 39)
Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 1 (39), 9. 11. 2009.
(27. 10. 2009, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2541
Editorial k č. 41
karolina.demelova
Milé čtenářky, milí čtenáři,
máte pohádky spojené s dětstvím, zasněženými Vánoci či hollywoodským kýčem? My jsme je tentokrát spojili s LitENkami a připravili pro vás číslo doslova pohádkové! Redaktoři LitENek se vrhli na literaturu pro děti a zjistili, po čem novém byste měli sáhnout v knihkupectví a co oprášit ve svých knihovnách; co si stáhnout do sluchátek a na jaké večerníčky se znovu podívat. S trochou nostalgie i egoismu jsme v redakci sami sobě položili otázku, na kterou se LitENky již od svého prvního čísla ptají významných osobností literatury - tedy jaká je první kniha našich vzpomínek. Naše odpovědi si můžete přečíst v rubrice Téma. A s jakou knihou jste vyrůstali vy?
Karolína Demelová, šéfredaktorka
(č. 41)
(29. 12. 2009, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2650
Editorial k č. 40
Karolína Demelová
( karolina.demelova)
Milé čtenářky, milí čtenáři,
tentokrát jsme pro vás vybrakovali nejen červenou, ale i detektivní, sci-fi, fantasy a mnoho dalších knihoven. Po vzoru Batmana a Catwoman se museli Stefan s Markétou nejprve vrhnout do nelehkého boje se zákeřným a slizkým pojmem BRAK. Nakonec nezápasili jen s termíny, ale i se samotnými redaktory: Co Viewegh? Mayovky, Steelová? Brak, pop, bestseller...? Kromě odborné literatury jsme se obrátili i na odborníky a fanoušky braku, takže se těšte na spoustu rozhovorů a neméně názorů na věc. Ať tak nebo tak, „junk fiction“ je určitě zdravější než „junk food“ – tak klesněte co nejhloub do křesel a čtěte!
Karolína Demelová, šéfredaktorka
(6. 1. 2010, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2656
Editorial k č. 42
Markéta Böhmová
( marketa.bohmova)
Milé čtenářky, milí čtenáři,
březen byl letos vyhlášen měsícem čtenářů, a tak se naše redakce neváhala vydat po cestách čtenářství vůbec. V úvodníčku děvčata zabrousila až k jeho starověkým kořenům, v rozhovoru jsme se naopak snažili zjistit něco o (ne)důležitosti současných statistik. Napadlo vás, jak se například liší čtení neslyšících a nevidomých? A jaký vliv na tradiční čtení může mít moderní doba? Ale dost o tématu. V publicistice má svou premiéru první díl seriálu o literárních kavárnách! Ať už tedy pro čtení LitENek využijete jednu z nich či neodoláte jaru venku, vyčistěte brýle, promněte prsty a hurá za čtecím dobrodružstvím!
Markéta Böhmová, šéfredaktorka
(22. 3. 2010, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2722
Editorial k č. 43
Markéta Böhmová
( marketa.bohmova)
Milé čtenářky, milí čtenáři,
březen nahradil duben, Kocáb Kocába a radost z prvních slunečných dnů jarní únava. Dilema, zda obětovat odpoledne pobytu v knihovnách, se stalo součástí denního režimu hned za dvojitým pressem a čokoládou.
Mě osobně dělí od okolního světa čtrnáct pater, nás všechny pak od internetu jedno kliknutí. Nesmíme se tedy divit, že literatura začala zapouštět kořeny i zde, v této informační a e-shoppingové džungli. Zrodily se zde celé zástupy e-knih, blogů, blogorománů, internetových časopisů, literárních informačních serverů… Tato modernizace má své klady, ale na druhou stranu papír má nepochybně stálé své kouzlo – o krásách obou forem se dočtete na následujících stranách.
Ať už tedy nové číslo budete číst na stojáka v tramvaji cestou na seminář, na dece ve Stromovce či z pohodlí domácí postele s počítačem na kolenou, pevně věřím, že pokud ve vás toto číslo nezaseje zvědavost ohledně nových médií, vytáhne vás minimálně ze stínů domovů do nejbližšího knihkupectví či na zajímavou výstavu.
Markéta Böhmová, šéfredaktorka
(20. 4. 2010, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2769
Editorial k č. 44
Markéta Böhmová
( marketa.bohmova)
Milé čtenářky, milí čtenáři,
pokud Vaše oči od Martina Reinera došly až sem, mohu si gratulovat. Ano, tipujete správně – tématem tohoto čísla je erotická a milostná literatura.
Zde bylo (či stále je?) asi největším fenoménem ono kouzlo milostných básní. Já své čtyři jediné dostala v (sladkých) šestnácti letech. Byly napsány na dva listy vytržené ze sešitu, úhledně složené v obálce s mým jménem a já se ji tehdy tak bála otevřít, že jsem na jejich přečtení sbírala sílu celé dva roky. Co jsem s nimi udělala pak, je ve hvězdách… Mám ale pocit, že jsem je tehdy úplně nedocenila, a tak je (i přes kouzlo starého linkovaného papíru a drobného škrtání) vyhodila. Člověk zmoudří až léty, takže všem se stejným milostně-básnickým osudem budiž útěchou dvojstránka věnována čtenářské soutěži. A těm, kteří by snad chtěli inspirovat svou spřízněnou duši k novým tématům pro vzkazy na ledničku či na zrcadlo v koupelně, určitě nejsme špatným primárním zdrojem.
Zhasněte světla, zapalte svíčky, pusťte si Edith Piaf, nechte se obejmout svou drahou polovičkou a v těchto prvních mrazivých dnech si dopřejte druhé, domácí babí léto.
Markéta Böhmová, šéfredaktorka
P.S. Ale pěknej chlap, co?
(26. 10. 2010, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2871
Editorial k č. 45
Markéta Böhmová
( marketa.bohmova)
Hned poté, co jsem chtěla být princeznou, učitelkou, doktorkou, herečkou a modelkou, jsem si v rámci své vize nejžádanější návrhářky reklam zvolila (ještě na gymnáziu) seminář estetiky. Když nám vedoucí kurzu sdělila, že dějiny umění budeme probírat odzadu, protože Egypt zná snad už úplně každý, mé moderní srdce jásalo! Konečně budeme brát něco, co je free, cool a in! Studený pot mě polil hned na dalším setkání, kdy jsem v prezentaci viděla jen červený čtverec, jiný červený čtverec, tři čáry, kostku, další kostku, větší kostku a průhlednou kostku… Žádné dynamizující ztělesnění čehosi v originálním čemsi…
Jeden moment však přeci jen stál za to dvouleté křivení páteře – výlet na výstavu české dekadence V barvách chorobných. Dvě hodiny jsem naprosto fascinována bloumala po Obecním domě. Na současnou výstavu Decadence NOW! jsem, přiznávám, přes náměstí Jana Palacha ještě nedobloumala, ale přejít silnici se naštěstí nebáli jiní, odvážnější členové redakce.
Během uplynulého měsíce někteří obrečeli, jiní oslavili zánik monarchie, stará generace se zhrozila nad generací mladou, že tápe, co je to ten 17. listopad, zástupkyně něžného pohlaví musely po královských zásnubách začít hledat nový smysl žití a my (v okaté gradaci) přicházíme s novinkou, která by se na titulních stranách také pěkně vyjímala. Naše čtení mladých básníků přenášíme na papír – nový seriál Kolbiště útočí na Vaše šedá rána v tramvajích. Co od něj čekat, najdete v komentáři pod první povídkou.
Milé čtenářky, milí čtenáři, topící topení, nepromokavé boty a pěkné počtení Vám přeje
Markéta Böhmová
(29. 10. 2010, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2879
Editorial k č. 46
Markéta Böhmová
( marketa.bohmova)
Milé čtenářky, milí čtenáři,
věřím tomu, že mnohé ke studiu bohemistiky přivedla láska k literatuře a jazyku a také jejich touha psát a být čten. U mě to bylo padesát na padesát s tím, že s blížícím se koncem středoškolského studia (a po vytvoření vlastního blogu) jsem snila o svém jménu na přebalech knih. Po seznámení s Mukařovským, Jakobsonem, Červenkou, Wellekem, Warrenem a celou Á dvojkou mi trochu ztuhl sebevědomý úsměv na rtech. Vyrovnala jsem se s tím opravdu punkově! Ve škole pilně přikyvuji, doma tajně proklínám těžké stránky jak Poetické funkce, tak Teorie literatury a v metru se pak kochám absurdností titulků barevných magazínů…
Já svůj „šuplík“ nemám. Nemám ani svou „složku“, „desky“, „flashku“ či cokoli jiného. Co mám, je úcta ke všem, kteří takové tajemné místo hodné uvozovek mají navzdory znalosti (či možná neznalosti) všech bohů literární teorie. Malou ukázku těch, kteří publikovali ať už pod křídly většího nakladatelství, či jen pod malou záštitou nejbližších přátel, Vám přinášíme právě v tomto čísle.
Pokud přemýšlíte, kam mezi semináři usednout ke sklence vína a kde se věnovat svým prvním literárním pokusům, nápovědu hledejte v naší obnovené rubrice s lehce pozměněným názvem Kavárenské nomádství. Rovnou přípomínám, že Kolbiště přináší novou povídku, takže ji nezapomeňte komentovat na našich oficiálních stránkách www.litenky.cz.
Je zima, až praští. Sedím zachumlaná do deky u počítače a snažím se sama sobě namluvit, že psát v rukavicích je normální průvodní jev měsíce prosince. Lepší vnitřní povětrnostní podmínky (nebo alespoň prstové rukavice) Vám přeje
Markéta Böhmová, šéfredaktorka
(7. 12. 2010, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2971
Editorial k č. 47
Markéta Böhmová
( marketa.bohmova)
Cesta do Prahy. Pán na protější sedačce se už celou půlhodinu nepohnul. Nemám ani mobilní internet, abych se mohla se světem podělit o živé dojmy z včerejšího filmu. Bojím se ale, že všechny vtipné glosy už vymysleli edixfové333, zuzikkkové a KritiKové.
Falešné jarní zážitky vystřídaly mínus 3 stupně Celsia, JX3D se pochlubil svou první reflexí manželství v 3D Reflexu a na stránkách britského Guardianu proběhla diskuze o potřebě (či nepotřebě) virtuálních uměleckých kritiků. Neal Gabler svým článkem Everyone’s a critic now (The Observer, 30. 1. 2011) rozpoutal debatu, zda ještě my jako (budoucí) profesionálové máme vůbec šanci obstát vedle všech těch odborníků z Facebooku, Twitteru, diskuzí a blogů.
Ale zpět – cesta do Prahy. Opět pozoruji pána naproti v dlouhém černém kabátu a jsem si stále jistější, že Mácha musel být opravdu cvok chodit takovou dálku pěšky. To my se spíš po vzoru jiných literátů sejdeme v nějakém pěkném, dýmem zahaleném koutě a společně s fantomy Starého Města a štamgasty literárních kaváren zhodnotíme současné biotrendy nebo mladou povídkovou tvorbu…
Cesta do Prahy. Pán naproti usnul. V kvapu a šeru čmárám do zápisníku a marně si lámu hlavu nad tím, co je mou pražskou literární inspirací…
Příjemné procházky (skoro) jarní Prahou Vám přeje
Markéta Böhmová
(28. 2. 2011, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2980
Editorial k č. 48
Markéta Böhmová
( marketa.bohmova)
První řada, nic mi nebrání ve výhledu. Na jevišti T. M. a M. Š. Hrozivá gesta, jekot, slzy – ta holka do toho dává opravdu všechno. Teď snižuje hlas, rýpe do něj prstem. M. Š. smutně klopí oči, zapomněl text? Ne – zvedá hlavu, nadechuje se. Vrací úder a pohledem ji přetlačí zpět na výchozí pozici celé hry. Nádhera! Tam a zpět, tam a zpět. Na scénu přichází D. J., M. Š. ji sjede pohledem od hlavy k palcům a ano, začíná se třetí dějství. Divák vedle mě se začal hurónsky smát, aktéři mu tuto drzost oplatili ledovými pohledy, ale jako profesionálové se opět otáčejí a pokračují v posledním dialogu. Stopuji hudbu, vyndávám sluchátka a poslouchám, čím mohla Tuna Mejkapu (17?) sympatického pána tak rozesmát. Šanci jsem propásla, Malý Šampónek (<17) se opět podíval za Deseticentimetrovými Jehlami (16!)… Oheň na střeše, mnoho povyku pro nic.
A tato „prkna“ znamenají svět.
Divadlo je všude kolem nás, stačí se jen se zalíbením dívat. A pokud byste snad zatoužili po nějakém vyšším umění, věřím, že naši redaktoři tipy v tomto čísle nešetří. Najdete znovu i Kolbiště, tentokrát netradičně věnované mladé poezii, a Kavárenské nomádství v novém hávu (tak jako i celé tištěné LitENky).
Milí čtenáři, milé čtenářky,
slunné víkendy, dobře chlazená piva a spoustu (nejen) divadelních zážitků Vám přeje
Markéta Böhmová, šéfredaktorka
(3. 4. 2011, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-3028
Editorial k č. 51
Aneta Rebernaková
( aneta.rebernakova)
Zdravím všechny,
stejně jako každý den jsem v ranním shonu nasedla do metra, rohlík v ruce a noviny pod paží. Vždycky si ráda prohlížím lidi, kteří se mnou cestují. Ne nijak nápadně, jen tak poočku. Občas se ale stane, že mě někdo zaujme. Jednou to byla paní s vysokým křiklavě červeným účesem, jindy malý klučík, který téměř filozoficky rozebíral své problémy s maminkou. Tentokrát jsem si ale všimla muže ve středním věku s nepřítomným výrazem. Díval se jakoby nikam, a přitom všude, jeho oděv nijak neupoutával pozornost. Jen kytara přes rameno jako by naznačovala, že se nejedná o běžného cestujícího. Ačkoli nebyl zvlášť atraktivní, něco mě nutilo ho neustále sledovat. Na co asi myslí? Kam jede? Po chvilce si zřejmě všiml mého pozorování a pohled mi opětoval. Na další zastávce vystoupil. Pevně doufám, že to nebyla moje chyba.
Tuto příhodu bych normálně přešla bez povšimnutí, ale teď mi to připomnělo téma našeho nového čísla. Kdo je to písničkář? Zjistila jsem, že pro mě je to člověk, který má zvláštní charisma, který předává světu něco víc než jen písničku s textem. Je to v podstatě filozof s kytarou.
Věřím, že nové LitENky budete číst se zájmem. Vedle rozhovoru s Xavierem Baumaxou se totiž můžete těšit i na skupinu mladých umělců, studii věnovanou české folkové písni nebo článek o českém rapu. Přeji za celou redakci příjemnou zábavu.
Aneta Rebernaková, šéfredaktorka
Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 8, č. 1 (51), 30. 11. 2011.
LitENky 1/51
Obálka Písničkářského čísla 1/51
(27. 10. 2011, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-3095
Editorial k č. 52
Aneta Rebernaková
( aneta.rebernakova)
Kore wa kiša des. To je japonsky. Abyste rozuměli, je to jediná věta, kterou umím japonsky. Skládá se ze slovesa se sponou Kore wa a podstatného jména kiša. Toto spojení mi utkvělo v hlavě náhodou, když jsem zkoušela svého přítele ze slovíček. Ale je to myslím nadmíru užitečné. Člověk nikdy neví, kdy bude odkázán jen sám na sebe a své jazykové schopnosti. Jedna věta, jedno slovo může zachránit člověka od objednání si nechutného pokrmu nebo od ztracení v tokijském metru.
Je úžasné, jak tato doba umožňuje lidem poznávat cizí jazyky a kultury. Zatímco dříve byste knihu kurdského autora nikde nekoupili, dnes stačí zajít do některého z velkých knihmarketů a vybrat si. A my jsme tentokrát sáhli po knihách vskutku exotických. Projdeme se krajinou utlačovaných Gruzínců nebo alžírskou pouští, necháme se ukolébat pohádkami z Nigérie a s docentkou Olgou Lomovou nahlédneme do nitra čínské literatury. Kromě poutavých článků naleznete uvnitř čísla i ukázky vybraných děl v originálním znění.
Doufám, že se v našem exotickém čísle neztratíte. A mimochodem věta v úvodu tohoto editorialu znamená: Tohle je parní vlak.
Aneta Rebernaková, šéfredaktorka
Ještě mi dovolte malou omluvu za chybu, kterou jsme otiskli, respektive neotiskli, v minulém čísle. U hlavního tematického článku Terezy Hýskové SouZnění Múz chybí perex, na internetových stránkách www.litenky.cz najdete plné znění. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.
(2. 12. 2011, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-3128
Editorial k č. 53
Aneta Rebernaková
( aneta.rebernakova)
Zdravím,
tak co já tomuto tématu mohu vlastně říct... O tom, že musíme krmit nejen tělo, ale i duši se zmiňovat nebudu. To už udělala Klára Zindulková v úvodníku k tématu. Nechci Vám tady popisovat své kuchařské umění, jednak by to nebylo moc zábavné (nanejvýš jsem něco někde připálila), jednak stolovací problematiku lépe vystihl Dominik Melichar ve svém fejetonu ze života Kapr na černo, a jednak nám už o jídle povídal skutečný odborník Martin Franc. Kdybych chtěla působit intelektuálně, rozplývala bych se tu nad verši a slokami. To ale taky nemůžu, protože článek s touto tématikou napsal Láďa Vitouš. Kdybych se snažila brnkout na módní vlnu, asi bych utrousila nějakou poznámku k přemnoženým kuchařským pořadům v našich televizích. Což by byl nápad dobrý a originální, ale právě proto v tomto čísle nechybí televizní souhrn Lukáše Vlasáka. Už začínám být opravdu v koncích. Napadá mě, co se podívat do jiného prostředí. Třeba do fantastických světů a pohádek. To by šlo, ne? Aha, tak nešlo. Tereza Hýsková už podrobila výslechu Otesánka i vlka z Karkulky, a Silva Strachotová prostudovala hobití jídelníček i menu bradavických studentů.
Já to vezmu z jiného úhlu. Prostě a jednoduše Vám popřeju dobrou chuť. Znáte to přísloví? Dobré jídlo, dobré pití prodlužují živobytí. Ať jsou LitENky pro vás tou nejlepší duševní potravou!
(28. 1. 2012, 12:00)
článek na adrese:
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-3156