WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Patriarchát aneb zašlé mužství

Anna Bečvářová

Patriarchátu dávno zašlá sláva je zatím poslední knihou Pavla Brycze, laureáta Ceny Jiřího Ortena za rok 1999. Autor na sebe upozornil již předchozími pracemi: Hlava Upanišády, Láska na konci světa či oceněným Jsem město.


Nyní Brycz přichází s rozsáhlou románovou prózou z prostředí ukrajinské rodiny Berezinků. Prochází mužská duše proměnami v průběhu století? Je tzv. pravé mužství ohroženým druhem? I takovéto otázky si pokládá autor prostřednictvím rodinné ságy, sledující životy Jefima Berezimka, jeho synů, vnuků a pravnuků.

Příběh se začíná odehrávat na konci první světové války v ukrajinské vesničce Ozero, rodné vsi Jefima Berezinka. Sledujeme osudy jeho syna Theodora, který po skončení války odchází hledat své štěstí do světa, konkrétně do Čech. Zde začínáme sledovat spletité osudy Theodorových dětí Rolanda a Kurta. Bizardní obraz Rolandovi rozvrácené rodiny a tragika osudů jeho synů je prokládána návraty do rodné vesnice Ozery, líčením života Jefima, otce celého rodu. Na závěr celé ságy dojde k setkání Jefima, praotce rodu a stodvacet let starého muže, a Vladimírka, Rolandova syna. Jefim je oním zastáncem starých tradic. Tvrdý a často až nelítostný manžel, otec, zastávající názory nadvlády muže nad ženou. Konfrontací Vladimírka, jemného a citlivého muže, a Jefima pak sledujeme změnu hodnot a celkového pohledu na svět dvou zástupců stejného rodu. Ženský element je v knize omezen. Ženy jsou jen bezduchými loutkami, které samy o sobě nerozhodují. Výjimkou je snad jen Vladimírkova přítelkyně z dětství, která v sobě zosobňuje onen prototyp moderní ženy.

Autor prostřednictvím děje také zachycuje celou řadu událostí 20. století, ať už první nebo druhou světovou válku, černobylskou katastrofu, či svržení Berlínské zdi. Právě tento průchod rodu skrze dějiny je oním hybným mechanismem, který působí na změnu mužské duše. Nejde tedy jenom o převyprávění jednoho rodinného osudu, ale spíše o sondu do mužské duše. Duše zraněné, bojující o přežití v moderním světě. A je už pak jen na čtenáři, jak si sám pro sebe vyloží ono pravé mužství. Buď jako tvrdost, nesmlouvavost a nelítostivost v podání Jefima, anebo jako schopnost nevzdát se a bojovat i v nejhorších chvílích svého života v podání Vladimírka. Je tedy doba zašlé slávy patriarchátu? Odpověď snad najdete v knize a také sami v sobě.

Anna Bečvářová

BRYCZ, Pavel: Patriarchátu dávno zašlá sláva. Brno, Host; Most, Hněvín 2003. 311 s.

(4. 11. 2004, 12:00, přidal uživatel jana.lnenickova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek