Oslavit jaro hudbou

Otevírání buskerské sezóny
Gabriela Romanová

Letošní první apríl byl věnován pochodu za Prahu hudební. V hlavním městě se uskutečnila akce pořádaná občanskou iniciativou BuskerVille. Kdo se loni v létě účastnil oslav Svátku hudby, které se konaly ve spolupráci s klubem Wolkrovka, ví, že BuskerVille je jedno z občanských sdružení bojující za povolení pouličního umění v centru města. Jejich cílem je dát možnost nejen hudebníkům, ale i všemožným performerům, aby ukázali lidem veselejší ulice. Tentokrát se rozhodli uspořádat pochod z Náměstí Republiky přes Staroměstské náměstí a Karlův most až na Kampu.

Účastníci se sešli na prostranství mezi Starou celnicí a domem U Hybernů v pět hodin, užívali v družném hovoru paprsky odpoledního sluníčka, vyzvedli si u pořadatelů plánek trasy a vydali se za zvuků hudebních nástrojů na pochod. Ulici Na Příkopech zavalil hrající dav, mimové, žongléři, koloběžkáři a cyklisti. Než se různorodý lidský štrůdl stihl za necelé dvě hodiny přemístit na ostrov pod Karlovým mostem, nabalil do sebe další a další muzikanty, kteří se pak rozprskli po celém parku za Sovovými mlýny v menších či větších skupinkách a jamovali až do nočních hodin. Někteří se ještě po desáté večer přemístili do nedalekého klubu Škabetka, kde muzicírování pokračovalo.

„Přes menší technické problémy se akce rozhodně povedla. Na Příkopech jsme napočítali snad čtyři sta lidí. Když jsme se bavili s umělci, co chodívali po revoluci na Karlův most a různě po Praze buď vystupovat pro peníze, nebo se jen tak setkávat, tak často padala slova, že to byla nejsvobodnější doba, ale pak začali pouliční umělci z ulic díky stoupající represi postupně mizet, takže tu už dnes nejsou. Jak pro pamětníky, tak pro lidi na magistrátu je tenhle pochod vzkazem, že jsou. A chtějí hrát,“ odpověděl Dan Urbánek na otázku Litenek, jaké jsou bezprostřední dojmy organizátorů.

Co je iniciativa BuskerVille vlastně zač, jsem se ho zeptala vzápětí: „Jsme malá a pomalu, ale jistě se formující různorodá skupina mladých lidí bez přesných hranic, většina z nás buď studuje, nebo ještě donedávna studovala, nechybí mezi námi novináři, lidi z FAMU nebo třeba z filozofické fakulty a samozřejmě muzikanti. Pevné jádro tvoří jen pár lidí, ale hodně dalších lidí všeho věku, vzdělání a profesí nám bezplatně pomáhá, když je něco potřeba sehnat nebo udělat. Hodně pomáhají třeba lidé z bývalého klubu Wolkrovka. Vedle toho se snažíme navazovat spojení s pouličními umělci minulých desetiletí, načerpávat zkušenosti a mapovat pražský vývoj jak v oblasti pouliční kultury, tak například legislativy.“

Na webových stránkách iniciativy BuskerVille se můžete dočíst, čeho chtějí její členové docílit:

„Aby město Praha začalo rozlišovat mezi žebráním a hudební, divadelní, artistickou či jinou uměleckou pouliční produkcí spojenou s odměnou divácké veřejnosti (tzv. buskingem) a aby toto rozlišení vzaly orgány městské správy na vědomí.“ Jak nesnadné je v Praze muzikou oživit šedé, hektické, spěchající ulice potvrdil i Vítek Eliáš, odvážný pouliční hudebník, který v pátek na Kampě líčil, kolik různých pokut už za hraní dostal: „Nejvyšší byly tisíc korun a nejnižší sto korun, což je nepříjemné ještě navíc o to, jak se na vás koukají lidi spatra, když si stoupnete s hudebním nástrojem na chodník a začnete hrát. Připadáte si jako žebrák.“

Tahle hudební akce se ale pěkně vydařila. „Moc povedené to bylo.“ shrnuje na závěr Dan Urbánek. A snad ještě bude. Třeba hned 21. června, kdy BuskerVille plánuje oslavu Svátku hudby. Tak přijďte a podpořte!

iniciativa.buskerville@gmail.com

www.wolkrovka.net

Gabriela Romanová

Pražské pouliční jaro – zahájení buskerské sezóny 2011. Praha 1. 4. 2011.

BuskerVille

BuskerVille (zvětšit)

Hudební průvod na Karlově mostě

Hudební průvod na Karlově mostě (zvětšit)