WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Vidět lásky bez nadsázky

aneb 16 definic lásky (a nelásky) Michala Viewegha
Kateřina Kubová

Téma lásky prochází všemi knihami známého českého spisovatele Michala Viewegha a v jeho nové knize Povídky o lásce, jak už název napovídá, se stává tématem ústředním. Autor tu s trochou patosu a bez obalu v šestnácti povídkách zachycuje podoby lásky partnerské, rodičovské, stařecké i pubertální.


Ale nenechte se mýlit, zamilovaných párů najdeme v povídkách poskrovnu. Mnohem častějšími postavami jsou svobodní, kteří v lásku věřit přestali, popřípadě starší páry, které lásku a manželství předefinovali na vzájemnou snášenlivost. Ačkoliv je láska tématem, které literatura neustále omílá tam a zpět, v této knize působí nezvykle svěže. Možná to je tím, že lásku, pokud ji chápeme v ideální podobě „když dva jsou jako jeden“, tu budeme hledat jen velmi těžko. Spíše se tu setkáme s jejími velice nezvyklými mutacemi. Jak jinak pojmenovat situaci, kdy marketingový odborník vezme na večeři obrázek modelky vytržený z časopisu, protože se do něj zamiluje? Odborník na reklamu podlehne reklamě. A takové jsou všechny podoby lásky v Povídkách o lásce - paradoxní.

Autorský styl nijak nepřekvapí, opět se setkáváme s notoricky známým Vieweghem (myšleno v kladném slova smyslu) à la běžný život, běžný jazyk, čtivý a nenáročný text. Zvláštní roli hraje v textech již v úvodu zmíněná lehká dávka patosu. Místy totiž jeho užitím autor vytváří komický efekt. Uvádím příklad ze situace, kdy již zmíněný marketingový odborník večeří se svou „papírovou“ milenkou: „A pak začne nový, překrásný život, ale oběma bylo jasno, že do konce je ještě daleko, hrozně daleko, a že to nejtěžší a nejsložitější teprve začíná.“

Dobrý dojem z knihy, která zajímavým a originálním způsobem glosuje téma lásky, ale kazí akce jménem Blogový román probíhající na internetu. Jedna kapitola recenzované knihy je zároveň úvodní kapitolou Blogového románu, který s Vieweghem píší čtenáři webu. Že by pomalu docházely nápady?


Kateřina Kubová


Viewegh, Michal: Povídky o lásce. Druhé město, Praha 2009. 149 stran.


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 3 (41), 12. 1. 2010.

Viewegh: Povídky o lásce

Viewegh: Povídky o lásce

zdroj:www.prodej-knih.cz/novinky

(8. 3. 2010, 12:00, přidal uživatel katerina.kubova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek