Vaše vstupenka není dostatečně čestná - Literární novinky

Vaše vstupenka není dostatečně čestná

Kdo letos vyhrál Magnesii Literu?
Pavlína Hubková

Co udělá správná redaktorka, když jí zavolá šéfredaktorka, že na předávání literárních cen, které začíná za čtyřicet minut, se objevila vstupenka navíc? Správná redaktorka ví, že otázka šéfredaktorky, zda nechce přijít, je vlastně implicitním rozkazem, v rekordním čase se stihne nalíčit, najít ve skříni oblečení vhodné na slavnostní večer a dopravit se přes půlku Prahy až do Stavovského divadla na vyhlašování cen Magnesia Litera za rok 2008…
Ano, stihla jsem to. Sice jsem doběhla krapet se zpožděním, ale to nejdůležitější mi neuniklo. Viděla jsem, jak to slušelo Aně Geislerové, a slyšela, co radil pan Hermann Jožkovi Lipnikovi. A taky vím, že autor rozsáhlého románu cesty na Sibiř Martin Ryšavý si nepřišel pro cenu za prózu, protože je pravděpodobně zase na Sibiři; že publicistiku vyhrála Radka Denemarková, že Bohumila Grögerová si odnesla ceny dvě a byla asi jediná, kdo netušil, že za knihu roku jí přísluší odměna dvě stě tisíc korun… Zkrátka vím to, co vědí všichni, kteří tam byli, kteří přenos sledovali v televizi anebo si aspoň přečetli výsledky někde na internetu či v novinách.
Ne každý ale ví, jaké to bylo na následném rautu. Abych pravdu řekla, málem jsem se to nedozvěděla ani já.
Společně s kolegyněmi redaktorkami jsme se z divadla vydaly na afterparty pro zvané. Měla jsem sice pochybnosti, zda budu vpuštěna dovnitř, jelikož moje vstupenka vypadala trochu jinak než vstupenky mých dvou kolegyň, ale byla jsem ujištěna, že nápis „čestná vstupenka“ mě opravňuje vstoupit. Bohužel totéž si nemyslel pán u vchodu.
„Ale to nemáte správnou pozvánku.“
„Ehm… Ale je tam napsáno, že je to čestná vstupenka…“
„To sice ano, ale není dostatečně čestná.“
Obě kolegyně už byly uvnitř a já jsem si vzpomněla na všechny filmy a seriály, ve kterých někoho nechce ochranka vpustit na prominentní akci.
„Víte, ehm… Já jsem tu vstupenku dostala těsně před akcí… Ehm… A bylo mi řečeno… ehm… jsem ji dostala od pana Janáčka… ehm…“
Odvolání na našeho pana vydavatele očividně mírně změnilo situaci a vedle stojící paní začala zkoumat guest list.
Vtom se na mě podíval sám hlavní organizátor celého projektu Pavel Mandys, který postával opodál, a povídá: „Vy jste z LitENek? Tak to samozřejmě pojďte dovnitř.“

Možná jste byli přímo v divadle, možná jste viděli záznam v televizi, možná jste si výsledky někde přečetli… Ale jenom správná redaktorka ví, že v sobotu večer to stejně vyhrály LitENky a jejich nesmírný věhlas.

Pavlína Hubková

Bohumila Grögerová, autorka Knihy roku. Zdroj: www.tyden.cz

Magnesia Litera – Kniha roku
Bohumila Grögerová: Rukopis (Pavel Mervart)

Litera za přínos české literatuře
Vladimír Forst, Jiří Opelík a Luboš Merhaut za Lexikon české literatury

Litera za nakladatelský čin
Spisy Františka Langera (Akropolis/Divadelní ústav/Kvarta)

Litera za překladovou knihu
Sándor Márai: Deníky I. a II. (Přeložily Estera Sládková a Dana Gálová, Academia)

Litera pro objev roku
Pavel Göbl: Tichý společník (Dauphin)

Litera za knihu pro děti a mládež
Pavel Šrut: Lichožrouti (Paseka)

Litera za naučnou literaturu
Josef Vojvodík: Povrch, skrytost, ambivalence. Manýrismus, baroko a (česká) avantgarda (Argo)

Litera za prózu
Martin Ryšavý: Cesty na Sibiř (Revolver Revue)

Litera za poezii
Bohumila Grögerová: Rukopis (Pavel Mervart)

Litera za publicistiku
Radka Denemarková: Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla (Host)

Kanzelsberger cena čtenářů
Jiří Šimon: Ukradený domov (Knižní klub)

Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 5-6 (37-38), 11. 5. 2009.

(25. 4. 2009, 12:00)