WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Aktovka plná poloprázdných papírů

Smrt, co zabíjí napůl...
...

„Show must go“, aneb „Divadlo potrvá“ vás zve prostřednictvím kuloárů Filozofické fakulty a jejích nástěnek na shlédnutí více či méně amatérského divadla. Ono místo dění je stejnojmenná „Kavárna potrvá“.


Přesně takto jsem se nechala pozvat i já na veledílo „Čtyři aktovky se smrtí“. A jediné co ve mně po zhlédnutí zůstalo byla několikacípá otázka: „Proč, no a co, co bude dál, nechápu to snad, mám jít učeně rozjímat o smyslu života?“ Na jevišti o třech metrech čtverečních se během jedné hodiny vystřídaly čtyři pohledy do života rozdílných osob. Čtyři rádoby kritické pohledy na moderní svět. Čtyři varování.

Z blyštivého zrcadýlka na nás pokukuje metrosexuální mladík, co se den co den připravuje na noční jízdu, smyslná nymfomanka v něm odráží svou posedlost muži. Dále na nás tasí meč „úspěšná“ žena. Manžel, děti, perspektivní práce a dostatek odůvodnění proč být úspěšný. A nakonec revolucionář a karatel. Změť dialogů s intonační omáčkou a nástřikem, rozebírající životní pravdy. Co si pod tím mám představit? Ač se mi to jevilo místy vtipné ztvárněním charakteru postav, přece jen tomu chyběla „ta“ pointa, kterou spousta lidí čeká.

Ke každé z těchto louteček dnešní společnosti, přijde smrt a řekne:„Zomrieš!“ Ano, moderní snaha napravovat civilizační choroby, kázat, vychovávat. Ale jedna věc je mít nápad, a druhá - uvést ideu do podoby funkční. Možnosti využití prostředků jsou nepřeberné, hlavní roli zde totiž hraje kreativita tvůrců a výkon herců.

Musím podotknout trochu zklamaně - když má někdo možnost naplnit džbánek výborným vínem a naplní ho do poloviny, jak obsahem, tak provedením, tak nezbývá než poplakat nad rozlitým mlékem. Ale na druhou stranu je odvaha pustit se do tvůrčí práce a vložit do ní vlastní myšlenku, podobu něčeho nehmotného, pomyslného. Zlepšovat se je naším každodenním chlebem, a tak se nebojím, že tu někomu uletěly včely, ale je na dobré cestě pochytat popořadě všechny mouchy.


Sára Arnsteinová


Čtyři aktovky se smrtí, 12. 3. 2009, Divadlo potrvá, Srbská 2, Praha 6

Režie: Petr Vácha

Hrají: Anna Sedlická, Martin Poláček, Silvie Holovská a další.

Čtyři aktovky se smrtí

Čtyři aktovky se smrtí

foto: www.potrva.cz
(přidal uživatel sara.arnsteinova)


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 4 (36), 16. 4. 2009.

(17. 3. 2009, 12:00, přidal uživatel sara.arnsteinova)

Debata k článku

Smrt na odpis
anonymní uživatel, 2 . 5 . 2009, 9:00
Ta smrt nezabíjí napůl. Nezabíjí už vůbec. Dalo by se říci, že přestala existovat. V tom tkví, dle mého mínění, vtip této hry. Divák

andrea.knotkova, 18 . 3 . 2009, 8:30
Velmi zdařilá práce! Jen pár pravopisných detailů, co mě napadlo při čtení... každé z těchto louteček (ženský rod), pozitivisticky (se s se to už moc nepoužívá... ale asi to neni úplně špatně), zlepšovat se je naším každodenním chlebem (bez čárky), a tak (naopak s čárkou) stejně jako bych se nebála, že (v té samé větě)
Moc se mi to líbí :-))


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek