|
Události redakcí zaznamenanéRedakce
Litery 2005: překvapivé nominace v hlavních kategoriích Pátý ročník knižních cen Magnesia Litera spěje do finále. Vítězné tituly a autoři roku 2005 budou vyhlášeni večer 24. 4. 2006 v přímém přenosu, který jako tradičně odvysílá ČT. Zatím byly ohlášeny nominované knihy, tři v každé ze základních soutěžních kategorií. Mezi kandidáty se v hlavních kategoriích prosadila některá překvapivá jména. Spokojeni mohou být v nakladatelství Knižního klubu, jemuž se románová prvotina Martina Šmause Děvčátko, rozdělej ohníček (recenzi viz toto číslo LitENek) objevuje v nominacích hned dvakrát, v kategoriích objev a próza roku. Nakladatelství tak poprvé ve velkém stylu propagačně zhodnocuje svou letos již desetiletou románovou soutěž, z níž Šmausův debut vzešel; s výjimkou Hany Andronikové žádný jiný laureát Ceny Knižního klubu podobného uznání u odborného publika nedosáhl. Také druhý nominovaný titul z kategorie próza má za sebou silný „produkční“ blok. Autobiograficky stylizované vyprávění novinářky (a svého času též básnířky) Věry Noskové Berme, co je vyšlo původně vlastním nákladem; pozornost literární veřejnosti k němu obrátily nadšené články divadelního kritika Vladimíra Justa. Poté se knihy chopil nakladatel Alexander Tomský, postaral se o její upravenou reedici ve svém novém nakladatelství Abonent, fungujícím při Národním divadle, a na podzim letošního roku naplánoval vydání druhého dílu, který autorka zatím píše. Třetí (doufejme, že nikoli do počtu!) nominovanou prózou je Selský baroko Jiřího Hájíčka (recenze viz minulé dvojčíslo LitENek). Mezi nominovanými v ostatních kategoriích se objevují například Petr Mikšíček (Sudetská pouť aneb Waldgang), Viola Fischerová (Co vyprávěla dlouhá chvíle), Radek Malý (Větrní), Jan Křen (Dvě století střední Evropy) a Břetislav Horyna (Dějiny rané romantiky). Stojí za pozornost, že mezi nominované nepronikly vloni vydané romány Jáchyma Topola či třeba Petry Hůlové. Litery slouží ke zhodnocení knižní produkce uplynulého roku a k propagaci kvalitní krásné i naučné literatury. Jednotlivé tituly přihlašují do soutěže zejména nakladatelé (tuto možnost má nicméně kdokoli). O nominacích a laureátech rozhodují poroty jmenované spisovatelskými, překladatelskými, nakladatelskými a knihkupeckými organizacemi. (pal)
Nový pábitelský film Jiří Menzel natáčí další adaptaci Hrabalovy knihy Obsluhoval jsem anglického krále. V minulosti už podle literárních předloh jednoho z nejznámějších českých spisovatelů natočil Ostře sledované vlaky, Perličky na dně, Skřivánci na niti, Postřižiny atd. Tento projekt, který dlouhou dobu provázely spory o filmová práva, se bude natáčet v Obecním domě, na zámečku na Slapech, na Libereckém nádraží a v kině Lucerna. Premiéra je plánovaná na konec letošního roku. V hlavních rolích se objeví Oldřich Kaiser, Julia Jentsch, Milan Lasica, Marián Labuda, Martin Huba, Josef Abrhám, Jiří Lábus a další. (maj)
Novinky Na zábradlí Divadlo Na zábradlí započalo 12. března projekt Československé jaro 2006 premiérou hry Etty Hillesum. Od března do května uvede tři české tituly, a ačkoliv i letošní jaro se jmenuje Československé, jediná plánovaná slovenská hra se dočká realizace až v příštím roce. První na řadě bylo tedy drama Lenky Lagronové Etty Hillesum, vzniklé na motivy deníků židovské dívky. Inscenace je uváděna v rámci Roku s židovskou kulturou a režíruje ji Jan Nebeský. V dubnu následuje hra Roberta Blandy Nám můžete věřit v režii Jiřího Pokorného a trojici těchto českých současných her uzavře v květnu hořká komedie Alice Nellis Záplavy, kterou režijně připraví sama autorka. Každá inscenace má omezený počet repríz! (lds)
Císař z Boží milosti (opět) na Pražském hradě Na Pražském hradě právě probíhá výstava Karel IV. – císař z Boží milosti. Jedná se o unikátní výstavní projekt, jehož cílem je připomenout veřejnosti českou státnost, historii Českých zemí a Pražského hradu a odhalit návštěvníkům nejvzácnější umělecká díla a památky českého původu. Zářivé umění lucemburské Prahy - sestavené z nejrůznějších sbírek z evropských a amerických muzeí - můžeme obdivovat denně až do 21. 5. 2006 v Obrazárně a v Tereziánském křídle Pražského hradu. Součástí výstavy je několik doprovodných akcí - přednášky pro děti, expozice Příběh Pražského hradu a Středověká katedrála a výstava Život na dvoře Karla IV. (lub)
Industriálno v Rudolfinu Pokud jste přesyceni starobylou Prahou a chybí vám něco hranatého, soudobého, neutěšeného, prostě něco, co "stověžatá" nemůže nabídnout, zajděte se podívat na fotografickou výstavu s názvem INDUSTRIA v Rudolfinu, jejímž autorem je karvinský rodák Václav Jirásek. Kromě fotografií vnitřností hutí, továren a dolů zde najdete i množství portrétů v nadživotní velikosti, které upoutají svou překvapivou noblesou a zvláštní poetikou. Pokud nebudete mít industriálna stále dost, zastavte se v malé galerii a vychutnejte si video tchajvanského umělce Chen Chieh-jena FACTORY, jenž nachází krásu v lehkém narušování stereotypu práce ve fabrice pomocí drobných zásahů a stylizací. Některé záběry jsou opravdu děsivě nádherné. Na to vše máte čas do 30. 4. 2006. (čop) (18. 3. 2006, 12:00, přidal uživatel katerina.copjakova)
Debata k článku |