WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
Bobři a Marťani - Literární novinky

Bobři a Marťani

Internetová expanze do jiných světů
Eva HaderkováAlex (Hrouzková, dnes Doležalová) a Evča (Krátká) se jednoho dne rozhodly založit si blog. Nebo spíš takový deníček o svých (sexuálních) zkušenostech s Marťany, tedy muži. Po zhruba dvou letech fungování internetového blogu jej vydaly knižně.
Výsledkem je knížka plná vulgarismů s názvem Expanze na Mars. Když se ale nenecháte odradit drsnějším slovníkem (možná není tak drsný, jako spíš překvapivý), čekají vás vtipné historky a několik vět o beruškách (které jsou často zmatené, jako kdyby ztratily tečky), jež vejdou do historie. Autorkám také nelze upřít osobitý styl, jako je například Alexina manýra dávat slovesa zásadně na konec věty.
Kniha a internetový blog jsou dvě odlišná média. Zatímco obsah blogu je prakticky neregulovatelný, o jeho propagaci a fungování se staráte sami a jste také pod palbou okamžitých komentářů nadšených fanoušků nebo odpůrců, knihu si před vydáním někdo musí přečíst a ještě může vaše tvůrčí nadšení regulovat. Můžeme říct, že knize chybí jakási bezprostřednost kontaktu autora se čtenářem. Nicméně převod tohoto internetového deníčku do papírové podoby je vydařený. Blogové výkřiky získaly pevnou strukturu jakéhosi zvrhlého bildungsrománu, který popisuje cestu od prvních kontaktů s opačným pohlavím až k nalezení monogamie s „tím pravým“.
Samy autorky se nechaly objevit kontroverzním novinářem Reflexu J. X. Doležalem. Ten ovlivněn společným setkáním napsal článek o konci mužů – taková hezká, inteligentní děvčata (obě studují psychologii) nemohou najít „pravého“ muže. Článek a potažmo i internetový blog vyvolal řadu bouřlivých reakcí.
Nebudu se tajit, že mě slečny nadchly. Nebylo to ani tak obsahem jako tím, jak půvabně k sobě skládaly slova, která zdánlivě nejdou dohromady. Vznikla kniha, kterou je třeba brát s nadhledem, potom se pobavíte. A čtenářům pohoršeným nad množstvím souloží bych ráda vzkázala, že dohromady se v knize mluví asi o patnácti mužích, což je takový „lepší průměr“.


Eva Haderková


Alexandra Hrouzková, Eva Krátká: Expanze na Mars. XYZ, Praha 2009. 180 stran.


Expanze na Mars

Expanze na Mars
Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 5 (43), 13.5. 2010.
(30. 3. 2010, 12:00)

Literární novinky

© Literární novinky (http://litenky.ff.cuni.cz/) 2010
článek naleznete na adrese http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2726