Poezie propůjčená samotě srdce
Odsouzení orientální společnosti na pozadí dvou osudů
Dana Tregerová
Libanonský spisovatel, malíř a sochař Chalíl Džibrán (angl. Khalil Gibran, 1883-1931) se po celém světě proslavil především filozofickou knihou Prorok. Je také autorem arabsky napsaného díla nazvaného Zlomená křídla, které se letos dočkalo svého druhého českého vydání v nakladatelství Vyšehrad.
Titul Zlomená křídla patří svým datem vzniku (1912) mezi ranou autorovu básnickou prózu, která je částečně autobiografická.
Příběh mladého libanonského páru, Chalíla a Salmy Karame, jejichž láska je tragicky zpřetrhána, není hlavní náplní knihy. Autor se zamýšlí nad mladíkovými hlubokými city a dochází k obecným úvahám: „Vše, co má v tomto světě nějaký význam, vzniká z jediné myšlenky nebo z jediného citu v nitru určitého člověka.“ Na pozadí předem dohodnutého Salmina svazku s biskupovým synovcem zcela otevřeně podrobuje tvrdé kritice postavení ženy v Orientu, moc náboženských vůdců a orientální způsoby uzavírání manželství, jež „dnes často bývá směšným a politováníhodným obchodem, který uzavírají mladí mužové se svými tchány. Ve většině zemí vycházejí z tohoto obchodu vítězně mladíci (…)“.
Popisům např. Salminy krásy, lásky, prostředí či mládí věnuje spisovatel dlouhé lyrické pasáže: „Tento čas [mládí] se vzhlíží nad životními strázněmi a obtížemi jako včela, která přelétavá nad močály na cestě do zahrad plných květin. Já však mohu tato léta označit jen jako dobu němých utrpení, která mi hnízdila v srdci a vzdouvala se v mém nitru jako bouře, (…)“ Názvy kapitol jsou také poetické (Němý smutek, Ruka osudu, Ohnivé moře...).
Stejně jako jiná díla Chalíla Džibrána (Bohové země, Zahrada Prorokova, Ježíš - Syn člověka) nepostrádá ani toto hluboká filozofická zamyšlení, která básník spojuje s kritikou společenských a politických poměrů. Osobitý poetický styl dává próze melodramatický až mystický tón.
Dana Tregerová
Džibrán, Chalíl: Zlomená křídla. Překlad: Josef Hermach. Praha: Vyšehrad 2011. 112 stran.
Chalíl Džibrán: Zlomená křídla
(zvětšit)
(4. 4. 2011, 12:00)
© Literární novinky (http://litenky.ff.cuni.cz/) 2011
článek naleznete na adrese
http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-3033