WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
Být, či nebýt profesorkou? - Literární novinky

Být, či nebýt profesorkou?

Další protestní akce Fóra Věda žije!
Ema Stašová



„Tak jaký titul to bude?“ ptá se „docentka“ v zimníku s nápisem Věda žije. Před budovou ministerstva školství mi právě vystavuje diplom fiktivní Univerzity vzájemného finančního porozumění. Ač se snažím vžít do nekompromisnosti primátorky Řápkové a pomýšlím na profesuru, nakonec ze mě vyleze jen nesmělé „prosila bych jednoho magistra.“ „Slečna je nějaká skromná,“ odtuší zástupkyně občanského sdružení takřka zklamaně a přijme symbolický úplatek do vaničky od margarínu, sloužící pro tuto příležitost jako univerzitní pokladna. Vůči formě reformy terciálního vzdělávání se na Újezdě protestovalo vskutku kreativně.

Vysokoškolský titul! Zn: levně

Vysokoškolský titul! Zn: levně

foto: ČTK
(přidal uživatel ema.stasova)
© ČTK

Je úterý 10. listopadu, těsně po půl třetí odpoledne. Pozornější tramvajoví cestující zaznamenávají na Malé Straně pohyb v okolí objektu MŠMT. Hlouček zástupců občanského sdružení Fórum Věda žije! zde totiž v rámci happeningu Vysokoškolský titul! Zn: levně vedle letáčků a petičních archů rozdává také diplomy se širokou škálou titulů. Že by šlo o reakci na kšeftování s univerzitním vzděláváním v Plzni? „Účelem dnešní akce je upozornit na problematiku, která se týká vysokých škol a Akademie věd,“ upřesňuje mluvčí Fóra Michaela Vojtková. „Občanské sdružení Fórum Věda žije! tady spolu s Inventurou demokracie nabízí k podpisu petici Za odpovědnou reformu vědeckého výzkumu a vysokoškolského vzdělávání. Formou happeningu spojeného s prodáváním titulů samozřejmě také navazujeme na mediální kauzu spojenou s plzeňskou právnickou fakultou.“




Jak Fórum, tak Inventura společně participovaly již na demonstraci Budoucnost není na prodej, která proběhla v říjnu za hojné účasti veřejnosti. Dnešní návštěvnost je poněkud slabší, nemrzí to organizátory? „Na to, že jsme začali teprve před půl hodinou, je průběh podle mého názoru výborný,“ odpovídá Michaela Vojtková, „diplomy jdou na dračku. Zdá se, že lidi náš happening baví; přicházejí však především proto, že je problematika dalších osudů vědy a vzdělávání zajímá. Už jen zjištění, že všichni nejsou neteční, mi přijde jako úspěch.“




Jakých dalších úspěchů se od říjnové demonstrace podařilo dosáhnout, zajímá mě dále. „K opravdovému průlomu dojde až ve chvíli, kdy bude odvolána Rada pro výzkum, vývoj a inovaci (RVVI) a kdy se pro Akademii věd sestaví realistický rozpočet tak, aby mohla i nadále existovat,“ odpovídá Vojtková. „Chceme slyšet jasnou koncepci. Zdá se, že se nyní nacházíme v jakémsi bodu nula. Nikdo z aktérů neví, co bude dál, takže svalují odpovědnost na druhé: Rada pro výzkum, vývoj a inovaci na ministerstvo školství, to pro změnu na Topolánkovu vládu a tak podobně. Nicméně ministryně Kopicová nám nabídla jednání, což považujeme za průlom. V tuto chvíli musíme vyčkat, zda slovo dodrží, usedne s námi ke kulatému stolu a vyslechne náš názor.“




„Dobrý den, nechcete si koupit vysokoškolský titul?“ oslovuje v tu chvíli jeden z aktivistů skupinku pubertálních děvčat. Do všeobecného chichotu pokládám Michaele Vojtkové poslední otázku: Jaké jsou další plány Fóra? „V tomto týdnu budeme hrát výchovný koncert pro RVVI u příležitosti jejího zasedání, což je jedna z našich tradičních akcí. I premiér Fischer přiznal, že RVVI je nekompetentním útvarem, takže o vědě rozhodovat vlastně nemůže. Sekretář pan Blažka a s ním celá RVVI má však za to, že jejich posláním je „zachránit“ vědu od nekoncepčnosti. Asi proto se RVVI ujala iniciativy koncepčně zlikvidovat Akademii věd,“ uzavírá Vojtková se sarkasticko-melancholickým úsměvem, načež skrze můj novinářský subjekt pozve čtenáře tohoto média k účasti na shromáždění pod jezdeckou sochou Václavského náměstí dne 17. listopadu. Na tomto symbolickém místě se bude konat alternativa neproblematizujících oslav dvacetileté demokracie, které pořádají různé subjekty za finanční podpory pražského magistrátu. Fórum Věda žije! chce upozornit na to, že při tomto kulatém jubileu nastává příležitost nejen slavit, ale také kriticky reflektovat. Zda se laskavý čtenář chopí hozené rukavice, anebo raději vyrazí na Národní třídu za Danem Bártou, DJem Mardošou a jinými lákadly, je však již na jeho rozhodnutí…




Ema Stašová


Vysokoškolský titul! Zn: levně, happening Fóra Věda žije! a Inventury demokracie. 11. 11. 2009.
(13. 11. 2009, 12:00)

Literární novinky

© Literární novinky (http://litenky.ff.cuni.cz/) 2009
článek naleznete na adrese http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2572