WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
Stylový křest sborníku Literární akademie - Literární novinky

Stylový křest sborníku Literární akademie


Ludmila PechováV pondělí 9. 11. 2009 se na Literární akademii J. Škvoreckého konal křest knihy Ruce vzhůru.
Obsahuje dvanáct povídek, které „spáchali“ autoři skupiny Hlava nehlava, jež se vytvořila v druhé polovině roku 2006 na seminářích tvůrčího psaní pod vedením Ivony Březinové. Věnují se převážně dětské literatuře, za sebou mají již dvě vydané sbírky povídek Zuby nehty a Tisíc jizev.Křtící nemohl být nikdo jiný než Jan Cimický, známý psychiatr, autor detektivních románů a hlavně předseda Asociace autorů detektivní literatury.
Studenti celou akci pojali jako hru. Zvědavé a překvapené diváky uvítali dva zmatení komentátoři ve stylu moderního Sherlocka Holmese a jeho nové pomocnice. Z publika „vytahovali“ všechny podezřelé a postupně odkrývali „pachatele“, kteří za daným projektem stojí. Po krátkém výslechu vždy odhalili jejich skutečnou identitu – a pro nedostatek důkazů je zase propouštěli na svobodu. Jako „corpus delicti“ posloužily ukázky z jednotlivých povídek.
Vyvrcholením celého procesu byl samotný křest. Na scénu vystoupal Jan Cimický v doprovodu dvou bodyguardů se samopaly. Z jedné zbraně mu předali plný zásobník munice a za ujištění, že jde skutečně jen o slepé náboje, je pak na knihu vysypal a symbolicky ji tím pokřtil. Po krátkém proslovu o úspěšné cestě ke čtenářským srdcím slavnostně vylosoval vítěze tomboly, a když potom utichl silný potlesk, následovala krátká informace o občerstvení, autogramiádě a besedě s autory.
Moderátoři lehce přehrávali, své repliky četli z papírů a občas nuceně improvizovali (zvlášť když zapomněli zapnout mikrofon), ale jejich vystoupení bylo vtipné – a o to především šlo. Každopádně nová kniha pro děti z této dílny je na svobodě. A určitě ne poslední: Ivona Březinová přiznala, že hodlají „spáchat další“.


Ludmila Pechová
(10. 11. 2009, 12:00)

Literární novinky

© Literární novinky (http://litenky.ff.cuni.cz/) 2009
článek naleznete na adrese http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2557