WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
Wernischovy komiksové povídky - Literární novinky

Wernischovy komiksové povídky

Příběhy plné humoru a násilí
Olga PavlovaPoslední kniha Ivana Wernische Kominické lodě překvapivě nepředstavuje poezii, ale sbírku devíti krátkých povídek. Povídky jsou sestaveny z třiceti nebo více kapitol, jejichž obsah většinou nepřesahuje několik řádků.
Tyto příběhy spojuje nejen knižní vazba, ale i společné motivy vraždy, lásky, spravedlnosti, morálních hodnot a také jedna postava. Tak v první povídce, která vypraví o dvou pouštních myslivcích, potkáme slečnu Andulu, která kdysi dávno jednomu z nich povila třicet dva syny a pět dcer, tentokrát v nevěstinci. Dále se Andula objeví ve křoví a tím zabraní vraždě. V pátém příběhu, který nese název Ztracené hodinky, byla Andule udělena role Voprouzkové milenky.
V Kominických lodích potkáme vraha z pilnosti a vraha z vilnosti, karetní hráče, nekrofila, baviče v nočním podniku a další postavy, které se dopouštějí vášně i násilí nad mrtvolami, postiženými a svými příbuznými. Jak to je v případě jednoho uzenáře, který povraždí pohrabáčem všechny své děti, udělá z nich „znamenité uzenky“, a poté se oběsí v komíně, aby se také stal lahůdkou.
Wernischova záliba v koláži se odrazila i v jeho poslední knize, která hodně připomíná komiks nebo krátkou verzi filmového scénáře. Jiný autor by možná z jednotlivých povídek udělal dlouhý filozofický román o smyslu života, ale Wernisch tuto práci nechává na čtenáři a jeho fantazii, a nabízí v textu jen krátké postřehy událostí. Ke komiksu knihu přibližuje i použití obrázků – tak v textu nenajdeme ani jednou slovo srdce, místo toho obrázek ve tvaru srdíčka. Dále je kniha ozdobena povedenými kresbami Tomáše Přidala a seznamem použité literatury, který se skládá jenom z jedné knihy Ludwiga Wittgensteina Filozofická zkoumání.
Kominické lodě představují krátkou knihu, která čtenáře nejen pobaví, ale také zapracuje s jeho imaginaci.


Olga Pavlova


Wernisch, Ivan: Kominické lodě. Druhé město, Brno 2009. 128 stran.

Wernisch

Wernisch (zvětšit)(18. 4. 2009, 12:00)

Literární novinky

© Literární novinky (http://litenky.ff.cuni.cz/) 2009
článek naleznete na adrese http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2446