WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
Cože to posloucháš? Hm... - Literární novinky

Cože to posloucháš? Hm...

Poetické plány na zimu
Markéta HolanováPražská skupina Hm... je splněným snem středoškolského učitele, který by rád své svěřence poučil o poezii. Už celou řadu let zhudebňují básně českých i světových tvůrců, z předešlé desky jmenujme například J. Wolkera nebo J.-A. Rimbauda.
Na nejnovější desce Plán na zimu se Hm.. pomalu posouvají čítankou vpřed, zhudebněnými se tak stávají i autoři novější české poezie – Blatný nebo Zábrana. Pro pravidelné návštěvníky koncertů neobsahuje album žádné velké překvapení, většina písní je už dobře známá z živých vystoupení.
Pánové ovládají široké spektrum nástrojů – kytara, piano, housle, baskytara, flétna, tuba, bicí. Výsledný zvuk má ráz spíše komorní, přesto nepostrádá potenciál tvrdšího vyznění. Jemná civilnost a promyšlenost hudby umožňuje vyniknout slovu.
Což nás opět přivádí ke zhudebňovaným autorům. Hm... beze strachu kombinují vyloženě dětské hříčky (Nezval, Inspirace) a žertovnosti (Gellner, Kuplet o ženské emancipaci) s bolestně tísnivými vyznáními (Zábrana, Monotónní). Přístup k textům je vždy stejný – s respektem, porozuměním, ale bez zbytečného patosu. Výsledek je třeba právě v případě Zábrany skvělý.
Vlastní textová tvorba Hm... sklouzává spíše k žertovnostem. V Plánu na zimu je zastoupena minimálně – pouhými dvěma kousky, které jsou o to povedenější. Žertíky a jiné špumprnákle provází i všechny jevištní produkce Hm.... Skupina se nebojí dělat si legraci sama ze sebe, což publikum pochopitelně vděčně přijímá. Koncerty mají neopakovatelnou atmosféru, která nenásilně a organicky přijme těžší kousky (Zábrana, Blatný), ale spíše nahrává písním lehčím.
Právě v té chvíli se ukazuje, že to, co bez problémů funguje na jevišti, v obýváku z přehrávače zkrátka nevyzní. Příkladem je triptych E-e-e/Ritirata/Non aprire. Píseň nese podtitul kulturní dědictví, spočívající v zásadní radě „Nenahýbejte se z oken“, která přes veškerou snahu není schopná vzbudit takové nadšení jako v sále.
To je ale v mém případě jediná výtka k výtečnému albu. Ano, kdybych byla klasikem, přála bych si z celého srdce být zhudebněna Hm...


Markéta Holanová


Hm...: Plán na zimu. Vydáno vlastním nákladem. 2008, 43:40.
Hm.../Plán na zimu

Hm.../Plán na zimu

Obal desky Plán na zimu. Zdroj: www.skupina.hm

©Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 4 (36), 16. 4. 2009.
(19. 3. 2009, 12:00)

Literární novinky

© Literární novinky (http://litenky.ff.cuni.cz/) 2009
článek naleznete na adrese http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2371